Október 5-9-ig a Kalocsai Szent István Gimnázium diákjai és tanárai is bekapcsolódtak a Fenntarthatósági témahét programjaiba.
Online előadással jelentkezett Kákonyi Árpád, a Paksi Atomenergetikai Múzeum vezetője, „Energiára szükség van” című prezentációjában kitért arra, miből és hogyan lesz energia, hogyan alakul a háztartások energiafelhasználása. Szemléletünket formáló érdekességek, jó tanácsok hangzottak el, s a jelenlévők megértették az előadás legfontosabb üzenetét: a fenntarthatóság mindannyiunk felelőssége.
Szeleczki Attila kertészmérnök a klímaváltozás hatásairól beszélt a diákoknak. Képekkel, gyakorlati példákkal és adatokkal szemléltette a növény-és az állatvilágban végbemenő folyamatokat. Sok-sok érdekességet megtudhattunk arról is, a jövőben milyen megoldások várhatóak az élelmiszer-ellátás biztosításában és a kártevők elleni biológiai védekezésben.
Matematikaórán Magyarország villamosenergia-hálózatának és főbb kerékpárútjainak térképeit mint gráfokat elemezték a tanulók. Kémiaórán a metán tulajdonságait és környezeti hatásait vizsgálták kísérletek és digitális molekulamodell segítségével. Informatikán a napkövető napelemek működését szimulálták LEGO robotokkal, fizikaórán pedig különböző sportágakhoz kapcsolódó feladatokkal foglalkoztak. Földrajzórán a vízfogyasztás volt a téma, a tanulói előadás és az online csapatjáték során is sok új ismerettel gazdagodtak a tanulók.
Szabadulószoba-játékot hirdettünk a globális felmelegedés jegyében. 60 perc alatta képzeletbeli Föld körüli utazás során 8 kreativitást igénylő természettudományos feladat várt az osztályok ötfős csapataira. A kihívás nem volt egyszerű: a 10 csapatból csak kettő tudta megadni a fogságot jelképező lakat számzárának a kódját helyesen, de a többi csapat is nagyon ügyesen játszott. Első helyezett lett a 10.C osztály csapata (Gyuris Patrik, Holló Bianka, Kasi Kíra, Kernya Dániel, Tóth András).
Az „Alkoss szemétből!” pályázatra 17 alkotás készült. A közönségdíjas Bolvári Patrik lett, pályamunkájának jeligéje: Air Force (hungarocellből készült sportcipő). A zsűri döntése alapján a 2. helyen Pécsi Gyöngyi végzett Sündisznaj nevű pályamunkájával. Az első helyezett a Sakktábla lett, melyet Helfrich Ágnes készített.
A Fenntarthatósági Témahetet a mechanikus meghajtású autók versenyével zártuk. A háztartásban található hulladékokból készült egyedi járművek „futamidejét” lemérve tudtuk meg, melyik képes a legmesszebbre gurulni. Összesen 20 diák 14 autót készített, s a jó hangulatú verseny során kialakult a végeredmény. Az 1. helyezett Vida Zolta és Rideg Árpád (9.C) kissé futurisztikus járműve lett, mely 13 métert is meg tudott tenni, a 2. helyezett Bánfalvi Dávid és Drenyovszki Dominik (10.C) autója 460 cm-rel, a 3.helyezett pedig Barakonyi Anna és Vén Adél (10.C) autója 440 cm-rel.
Köszönjük minden tanulónak, szaktanárnak és segítőnek a hét programjaiban való szervező munkáját, a részvételt és gratulálunk minden díjazottnak.