Görögország legnagyobb szigetén rendezték meg második alkalommal a nemzetközi klímakonferenciát, ahol a tízfős magyar delegáció tagjaként részt vett Szigeti Tamás, az Agrárközösség kalocsai irodájának vezetője.
Görögország legnagyobb szigetének fővárosában, Heraklionban vettem részt a 2. Nemzetközi Mezőgazdasági-, és Klímakonferencián, ahol a legtöbb európai ország képviseltette magát, de voltak a megjelentek között az arab országokból és a tengeren túlról is. Hazánkból egy tíz fős delegáció érkezett különböző szakmai szervezetektől, mint például a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Természetvédelmi Világalap (WWF), LIFE projektvezetők, klímaszakértők. Hozzájuk csatlakoztam az Agrárközösség küldöttjeként, Kalocsa város képviseletében.
Forrás: Szigeti Tamás Agrárközösség
A rendezvényen rámutattak, hogy a Föld klímája folyamatosan változik, globálisan növekszik az átlagos középhőmérséklet köszönhetően az emberi tevékenység által okozott üvegházhatásnak. A hőmérséklet emelkedés a gleccserek olvadását, a tengerszint emelkedését, áradásokat és aszályokat okoznak olyan területeken is, ahol eddig ez nem volt jellemző. Ezek egyre nagyobb hatással vannak a gazdaságunkra, környezetünkre, egészségünkre és a mindennapi életünkre is.
Az európai országokat a világátlagnál nagyobb mértékben fogja érinteni a klímaváltozás, Észak-Európában 2,5-4 Celsius-fok, Közép- és Dél-Európában 4,5-5 Celsius-fok hőmérséklet emelkedés várható az évszázad végére. A klímaváltozás hatásai egyértelműen két régióra bontják Európát: míg északon lesznek pozitív következményei, mint például a hosszabb tenyészidőszak, enyhébb tél, több csapadék, addig délen inkább a súlyosan negatív hatások fognak érvényesülni: aszályos időszakok, hőhullámok, erdőtüzek, szélsőséges csapadékeloszlás lesz a jellemző. A Földközi-tenger térsége egyre szárazabbá fog válni, hasonlóan az észak-afrikai országokhoz.
Forrás: Szigeti Tamás Agrárközösség
A mezőgazdaság az éghajlati tényezőknek a legkiszolgáltatottabb gazdasági szektor: a csapadékeloszlás várhatóan Észak-Európában fog nehézségeket okozni, addig a csapadékmennyiség kiszámíthatatlan eloszlása, csökkenése drasztikusan fogja érinteni a déli országokat. A talajvíz szintje is e szerint változik: a mediterrán térségben csökken, északon pedig emelkedik. A szélsőséges időjárásra, talajerózióra fel kell készülni az agrárágazat szereplőinek és alkalmazkodni kell a megváltozott biológiai, környezeti viszonyokhoz annak érdekében, hogy fenntartható legyen az élelmiszertermelés a folyamatosan növekvő népesség számára.
A mezőgazdaság termelékenysége is hasonlóan alakulhat át az előrejelzések szerint: északon összességében emelkedhet a hosszabb tenyész-, és fagymentes időszak miatt, addig délen termesztett kultúrák (búza, árpa, repce, napraforgó) terméshozamaiban csökkenés várható.
A kongresszuson megismerkedhettünk a mediterrán térségek mezőgazdasági szokásaival, technológiáival, termesztett növényeikkel (olíva, szőlő, citrom, narancs), valamint az ottani termelők alkalmazkodási módszereivel.
Forrás: Szigeti Tamás Agrárközösség
Bemutatták az ADAPT2CLIMATE projektet, amit három mediterrán szigeten (Kréta, Ciprus, Szicília) kezdtek el megvalósítani: a módszertan az éghajlatváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásának felmérésére szolgál, melynek segítségével a döntéshozók célirányosan tudják majd meghatározni az agrárágazat stratégiai irányait a jövőre nézve.
A területek termelékenysége alapján próbálják megtalálni a lehető legjobb megoldást, hogy a jövőben a leghatékonyabban tudjon működni az agrárágazat, a mezőgazdaság reformálásával és a vízmegtartó képesség növelésével. Egyre több szektor érintettjeit vonják be a projektbe (tudósok, klímakutatók, agrárszakemberek, gazdák, stb.), mert látják a pozitív hatásokat.
Számomra nagyon érdekes volt még a lengyel Wroclaw Gazdasági Egyetem „Hidrogél kompozit” projektje, ami a vízmegtartó képesség mezőgazdasági felhasználására irányul: a hidrogélek természetes anyagokból állnak, megtartják a csapadékot, nedvességet és fokozatosan engedik ki a talajba szárazság, aszály idején. A tömegükhöz képest jóval nagyobb mennyiségű folyadékot tudnak elnyelni, tárolni, majd kioldani magukból.
A természetes szuper felszívódó képességű hidrogélekben óriási potenciál rejlik a mezőgazdasági szektorban, ami hazánkban és Kalocsa környékén is nagy hasznára lehetne a helyi gazdálkodóknak, mert az Alföldön nagyon gyakori a hosszú ideig elhúzódó csapadékmentes időszak, ami már nem csak a vízigényes kertészeti-, hanem a szántóföldi kultúrákat is veszélyezteti.
Boldogan vettem részt a konferencián, élményekben és tapasztalatokban gazdagon térhettem haza, további útravalóul pedig egy hazánkhoz hasonló kis ország példája szolgál, hogy bolygónk élhető maradjon: Costa Rica vált a globális éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik kiemelt szereplőjévé. A közép-amerikai ország a környezettudatos kormányzás mintaképe, középtávon teljesen megszüntetik a fosszilis energiahordozók használatát, országos erdőtelepítési programjuk által megduplázták a fás területeiket az elmúlt 30 évben, valamint jelenleg is a villamos energia 99%-át megújuló forrásokból állítják elő.
Legfontosabb teendőnek a közlekedés és a mezőgazdaság megreformálását tartják, mert ezek a legnagyobb károsanyag-kibocsátók: 2050-re az összes személyautót, buszt és járművet elektromossá szeretnék tenni. Véleményem szerint zöld stratégiájukkal hazánknak és a világ többi országának is példát mutatnak arra, hogy károsanyag-kibocsátás nélkül is elérhető a gazdasági fejlődés.
Forrás: Szigeti Tamás Agrárközösség
Szigeti Tamás irodavezető, Agrárközösség
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Font Sándor országgyűlési képviselő, akivel országos politikai kérdésekről, a közösségi média erejéről, fejlesztésekről, az uszoda bezárásáról és az 51-es út helyzetéről is beszélgettünk, de a politikus azt is megosztotta, mit gondol dr. Bagó Zoltán polgármester levelezéséről.