Advent harmadik hetének szombatján az ünnepkörhöz kötődő helyi népszokások zenében és táncban való felelevenítésével tartott szívet-lelket gyönyörködtető gálaműsort a Szakmári Hagyományőrző Egyesület. A község művelődési házának színháztermét zsúfolásig megtöltő közönség több mint hatvan talpig autentikus szakmári népviseltbe öltözött táncos karácsonyi ünnepekre hangoló produkciójában gyönyörködhetett. A színpadon a fináléban szinte el sem fértek annak a három generációnak a tagjai, akik az óvódástól az általános és középiskolás diákokon, az aktív korosztályokon át a nyugdíjasokig külön-külön, végül együtt mutatták meg, milyen is az, ha a képzeletbeli helyi népművészeti kincsesláda fedelét teljesen kinyitják. A ládafiából aztán valamennyi szakmári és környékbeli régi és újabb hagyomány elénk tárult. A szeretetteljes, bensőséges hangulatú néptánc gála alkalom volt arra is, hogy a szakmári óvoda dolgozói az általuk készített kézműves darabokat jótékonysági célra kínálják megvásárlásra. Az est közös vacsorával és önfeledt mulatozással zárult.
Bizonyosan nem áll távol az igazságtól, ha azt írjuk: hihetetlen termékeny korszakát, újra az előző évszázad hatvanas-hetvenes éveire emlékeztető fénykorát éli a szakmári tánc és népművészet, amelynek számos alkotóját a műfaj legmagasabb elismeréseivel tüntették ki. Talán ez is olyan inspiráló erő, ami a táncosok számát tekintve a falu egész közösségét áthatja.
Kellenek ehhez persze azok a lelkes és a jól felkészült táncpedagógusok, koreográfusok, mint Markella – Vörös Laura, Kővágó Zsolt és Markella Balázs, akik a tánc, a néptánc szeretetét, a hagyományok tiszteletét már egészen kis korban elültetik a szakmári fiatalokban.
A közönséget is egy fiatal szakember, Tóth Anasztázia, a Szakmári Hagyományőrző Egyesület vezetője köszöntötte.
Minden évben nagy öröm látni, hogy ilyen sokan kíváncsiak műsorunkra. A néptánc az a nyelv, amelyen őseink meséltek, nevettek ünnepeltek – a mai estén pedig mi is ezen a nyelven kapcsolódunk egymáshoz”– mondta az egyesület elnöke, majd ismertette a helyi önkormányzat, vállalkozások és magánszemélyek által támogatott műsort és az azt követő programot.Elsőként a szakmári óvodások a nagyobb táncosokkal közösen adtak műsort.
A folytatásban a bajai Danubia AMI Művészeti Iskola szakmári növendékei mutatták be az idei évben elért fejlődésüket. Tőlük a közönség zempléni és szlovák táncokat láthatott.
A folytatásban a Szakmári Hagyományőrző Egyesület több tánccsoportja, a Nádikó, majd a Kobolya, ezt követően a Malomér karácsonyhoz kötődő szokásokat elevenített fel.
Az est záróakkordjaként a táncosok meggyújtották az adventi gyertyát, majd valamennyi táncos, több mint hatvanan, égő gyertyával a kezében felsorakozott és a gyertyaláng hangulatos fénye mellett elénekeltél a Mennyből az angyal kezdetű egyházi dalt, amelybe a közönség is bekapcsolódott.
A gálaműsort a táncosok vastapssal elismert közös fellépése zárta.
Az est ezzel még nem ért véget, az önkormányzat rendezvényházában megtartott közös vacsorával, kötetlen beszélgetésekkel és mulatozással zárult.