Még augusztus 10-én találtak a szakmári halastavak mellett kihelyezett csapdában egy tetemet, amelynek azonosítása fejtörést okozott a helybélieknek, ezért inkább a természetvédelmi szakemberek segítségét kérték. Ők megállapították: egy nutriáról van szó, amely idegenhonos – Dél-amerikai eredetű –, a természeti környezet élőhelyeit, ezáltal az őshonos flórát és faunát veszélyeztető, de az árvízvédelemben és a mezőgazdaságban is komoly károkat okozni képes invazív rágcsálófaj, amelynek egyedei ezen a vidéken eddig nem bukkantak föl – derül ki a Kiskunsági Nemzeti Park honlapján elhelyezett cikkből.
A kérdésesterületről a cikk – amelyre Kiss Mónika, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának kommunikációs referense hívta föl portálunk figyelmét –leírja:
A NEMZETI PARK EGYIK TÖRZSTERÜLETÉTŐL, MIKLA-PUSZTÁTÓL DÉLRE TALÁLHATÓ HALASTAVAK A TÉRSÉG EGYIK LEGNAGYOBB VIZES ÉLŐHELYÉT KÉPEZIK SZAKMÁR HATÁRÁBAN.
Az őszi lehalászásokat követően az intenzív halastavakat keletről szegélyező Maloméri-főcsatornából töltik fel újra.
Augusztus 10-én a halastó és a csatorna határán egy csapdába esett és elpusztult állat tetemének azonosításához kértek segítséget a Természetvédelmi Őrszolgálattól. A helyszínre érkező természetvédelmi őr megállapította, hogy egy nutria (Myocastorcoypus) a kérdéses faj, amelynek korábban nem volt erről a vidékről ismert előfordulása.
A DÉL-AMERIKÁBAN ŐSHONOS, EURÓPÁBA ELSŐSORBAN A PRÉMJE MIATT BEHURCOLT RÁGCSÁLÓ 2014-BEN FELKERÜLT AZ EURÓPAI UNIÓ SZÁMÁRA VESZÉLYT JELENTŐ IDEGENHONOS INVÁZIÓS FAJOK JEGYZÉKÉRE.
A nutriát még a közelmúltban is sokfelé tenyésztették Magyarországon, sőt, házikedvencként is tartották. A 41/2010. (II.26.)-os, a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló Kormányrendelet már „az ország őshonos növény- és állatvilágára ökológiai szempontból veszélyes fajok” között sorolja fel.
AZ 5-9 KILOGRAMMOS TESTSÚLYT ELÉRŐ, HÓDPATKÁNYNAK VAGY MOCSÁRI HÓDNAK IS NEVEZETT ÁLLAT KITERJEDT JÁRATRENDSZER KÉSZÍTÉSÉVEL JELENTŐS KÁROKAT KÉPES OKOZNI A GÁTAKBAN.
Táplálkozása révén
NAGYMÉRTÉKBEN PUSZTÍTJA A VÍZINÖVÉNYEKET ÉS NÁDASOKAT, AMIVEL SOK ŐSHONOS VÉDETT FAJ VESZÍTHETI EL AZ ÉLŐHELYÉT.
Ideje jelentős részét ugyan vízben tölti, attól csak 100-200 méterre távolodik el, de így is
NAGY KÁROKAT TUD OKOZNI A SZÁNTÓFÖLDI NÖVÉNYTERMESZTÉSBEN IS.
A meglehetősen szapora, egyszerre 2-9 kölyöknek életet adó nutria
HAZAI ELSZAPORODÁSÁNAK MEGAKADÁLYOZÁSA KIEMELT FONTOSSÁGÚ FELADAT.
Magyarországon még viszonylag ritka a vadon történő előfordulása, de egyre több helyről jelentik. 2020 tavaszán a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén találtak egy elgázolt példányt, de Kunszentmiklós és Pétervására külterületén is megfigyelték már.
Magyarországon évről-évre egyre nagyobb gondot okoznak a nem őshonos, ember által behurcolt, majd megtelepedett növény-és állatfajok. A természetes előfordulási helyüktől távol, egy idegen ökoszisztémában sok esetben jóval agresszívebben viselkednek és gyakran kiszorítják a hazai fajokat, vagy drasztikusan átalakítják azok élőhelyeit.
MINDEN ÉVBEN ÚJABB BEHURCOLT FAJOKAT TALÁLNAK A KUTATÓK.
Ezért fontos ismételten felhívni a háziállattartók, akvaristák figyelmét, hogy
A MEGUNT HÁZI KEDVENCEKET NE ENGEDJÉK KI A SZABADBA, MERT ANNAK BELÁTHATATLAN KÖVETKEZMÉNYEI LEHETNEK A HAZAI FLÓRÁRA ÉS FAUNÁRA NÉZVE.
A nutria, az ékszerteknősök, a kínai razbóra, vagy a pézsmapocok mind olyan fajok, melyek emberi közvetítéssel kerültek Európába és az emberi felelőtlenségnek köszönhetően hódították meg kontinensünket.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság a természetjáró lakosság közreműködését is kéri az invazív fajok felkutatásában!
HA NUTRIÁT, VAGY EGYÉB MÁS TÁJIDEGEN ÁLLATOT ÉSZLEL A TERMÉSZETBEN, KÉRJÜK, HALADÉKTALANUL JELEZZE AZ ILLETÉKES NEMZETIPARK-IGAZGATÓSÁGNAK!
Kéri a Nemzeti Park oldalán elhelyezett írás, amely az inváziós fajokról további olvasnivalót ajánl a téma iránt érdeklődőknek, ITT.