Szombaton, a szakmári falunap második napján a látogatók száma először a hagyományőrző együttesek folklórműsoránál, majd azt meghaladóan az este nyolc órakor kezdődő Bródy János koncertnél tetőzött. A mintegy 1500 főnyi közönség nagyobbik része Kalocsáról és a környező településekről érkezett, de volt, aki Bródyért a Kiskőrösi Szüret és Szlovák Nemzetiségi Napot hagyta ott. A Kossuth- és Liszt-díjas dalszerző és a vele együtt nyolctagú formáció előadásában megszólaló dalok, köztük az egy szál gitárral kísért Ha én rózsa volnék egykettőre könnyet csalt a dalt Bródyval együtt éneklő közönség szemébe. A koncert közösségi médiás utórezgéséből immár az is tudjuk: az élő legendával való személyes találkozás elsősorban a fiatalságukat a 70-es, 80-as években élőknek jelentett különleges élményt.
Ha mindent egybevetünk, a 2024. évi Szakmári Falunap alapvetően a korábbi évek jól bevált forgatókönyve szerint zajlott, de a szervezők a műsorfolyamot azért egy-két különlegességgel is feldobták. Ilyen volt a pénteki kezdőnapra meghirdetett tacskó találkozó, amelyről másnap beszámoltunk.
Ezúttal a szombati eseményeket vesszük sorba.
A program kora reggel horgászversennyel indult, majd a délelőtti nagy meleg ellenére a kispályás focibajnoksággal folytatódott.
Délben a vadásztársaság, az egyes cégek és az önkormányzat sátraiban a helyben bográcsokban készült ételeket a nagy asztaltársaságok fehér asztal mellett, derűs beszélgetések, poharazgatás közepette fogyasztották el. A solymászbemutató a vadászoknak talán kevésbé, de a népes publikum többi tagjának azért érdekes programnak bizonyult.
A színpadi produkciók sorát a NoArt Társulat zenés, főként örökzöldekre és operett részletekre alapozott műsora nyitotta meg.
Ahogy a színészek a színpadról levonultak, a falunap résztvevőit András Gábor polgármester köszöntötte.
A település vezetője egyúttal az alapítványi tanulói ösztöndíjpályázat,
majd a süteményverseny győztesei díjainak átadásában is közreműködött. A süteményverseny első helyezettje Romsics Vincéné lett.
Némi technikai szünet után, amikor is a zenekar hangosítását oldották meg, a program a néptáncosok folklórkavalkádjával folytatódott. Elsőként a Szakmári Kobolya Néptánccsoport mutatott be Szatmári táncokat. Az elismerő taps a táncosok mellett a művészeti vezetőknek, Merkella-Vörös Laurának és Markella Balázsnak is szólt.
A Kobolya után a Szakmári Szent Asztrik Katolikus Általános Iskola tanulói léptek színpadra. A gyerekek Kővágó Zsolt betanítása mellett a Danubia AMI Malomér táncegyüttessel közösen mutattak be moldvai táncokat.
Ezt a Nádikó csoport Pozdisovcei szlovák táncok című koreográfiája követte.
Videó forrása: Tamás Szilvia / Facebook
Az együtteseket kísérő Bácska Banda rövid zenekari száma jól megágyazott a Kalocsai Hagyományőrző Egyesület Regruta élet című előadásának. A toborzásról, a katonaéletről szóló koreográfiát dr. Kovács Istvánné, Herczeg Gábor és Herceg-Magó Marianna állították össze.
A következő fellépő a kalocsai Csajgorás tánccsoport volt, tőlük a közönség Bukovinai táncokat láthatott. A produkciót a csoport vezetői, Illésné Koszta Krisztina és Illés Zoltán állították színpadra és tanították be.
A folklórblokk utolsó fellépője a szakmári Malomér tánccsoport volt, a táncosok ütemes tapssal kísért helyi táncokkal kedveskedtek a közönségnek. Az Ez a kislány várja a farsangot című koreográfiát a művészeti vezető, Kővágó Zsolt állította össze és tanította be a fiataloknak.
A program további részében a közönség a sportpályán Latin táncokat, majd interaktív extrém sport bemutatót láthatott.
A helyszínváltás okára hamar fény derült, ugyanis a nagyszínpadot a Bródy János nyolctagú formációját hangosító technikusok vették birtokba, hogy aztán 20 órakor a magyar beatzene egyik megteremtője az akkor már 1500 főnyi közönség előtt csapjon a húrok közé.
Videó forrása: Zsinka László / Facebook
A koncert után a 2024. évi Szakmári Falunap kemény magja hajnalig DJ Gabo-val bulizott.