Hobbiként, a barátainak kezdett el történeteket írni Nyáry Krisztián a Facebookon, írók, költők szerelmi életéről. A jó stílusban megírt bejegyzések és régi fotók nagyon rövid idő alatt elképesztően népszerűek lettek. A bejegyzésekből mára több mint 40.000 olvasót vonzó kulturális ismeretterjesztő sorozat lett. Az internetes bejegyzésekből hamarosan kötet született - és ez még csak a kezdet volt.
A városi könyvtár Valentin-napi meglepetésvendége ki más is lehetett volna, mint Nyáry Krisztián a szerelem témakörét oly sok megközelítésben feldolgozó népszerű író. Az irodalomtörténész, alkotó nem először jár városunkban, szintén a könyvtár meghívottjaként pár évvel ezelőtt már tiszteletét tette egy nagysikerű író olvasó találkozón.
A beszélgetés fonalát szinte ott vette fel Petrás Éva az est háziasszonya, ahol az a múltkorijában abbamaradt, és végig jó ritmusban, profin kérdezve foglalta keretbe a találkozót.
Forrás: Boda Tibor / KALOhírek
Elsősorban az azóta megjelent művek kerültek terítékre, de természetesen az indulás is szóba került, hogyan rendeződtek könyvvé, a barátok számára a Facebookra kitett magyar költők és írók szerelmi életét feldolgozó történetek a nem várt lelkes fogadtatás hatására, bár akkor nem gondolta volna, hogy az egyszer már megjelent írások könyv alakban is ilyen nagy sikert aratnak. A közösségi oldalon egyébként azóta több mint ötvenezer követője van az írónak.
Fontos hozadékként említette, hogy a könyveiben szereplő művészek életműve iránt jelentősen megnőtt az érdeklődés, amiről számos visszajelzés érkezett hozzá is.
Magyar jeleseinket, hőseinket felvonultató két kötete: Igazi hősök (2014), Merész Magyarok (2015) összeállításánál elsősorban az érdekelte, hogy mi motiválta ezeket az embereket, hogy sorsfordító helyzetekben nem az átlagos elvárásoknak megfelelően viselkedtek és váltak íly módon példát mutató ismert, vagy kevésbé ismert történelmi nagysággá, világnézeti kötődéstől függetlenül.
A könyveibe nagyrészt, természetesen korábban már megismert személyes kedvencei kerültek a válogatás során, de olyan is előfordult, hogy egy utcanévtábla inspirálta, például Madzsar József esetében.
A következő 2016-ban megjelent Festői szerelmek című könyvének témájánál az inspirálta, hogy méltatlanul kevéssé ismert a nagy nyilvánosság számára, ezeknek a magyar képzőművészeknek a magánélete, élettörténete, akár a francia impresszionisták, vagy az olasz reneszánsz mesterei is jobban a köztudatban vannak, mint a legnagyobb magyar alkotók.
Fontosnak érezte azt is, hogy a sokszor elvont, még az irodalomtudományi metanyelvnél is szárazabb és nehezebben érthető művészettörténeti megközelítés helyett közérthetően kerüljenek bemutatásra a tárgyalt művek és korszakok.
Óriási siker volt, a könyv megjelenése alkalmából komplex élményt adva, a kötetben szereplő jelentős magyar alkotókat felvonultató, megidéző kiállítás, amelyet több mint húszezer ember tekintet meg a Kieselbach Galériában.
A legújabb kötete a Fölébredett a föld az 1848-49-es forradalom korszakát, a történelmi személyiségek és a mindennapi emberek levelezésén keresztül megidéző mű létrejöttében szerepet játszott, hogy egyik kedves történelmi korszaka, számára ez a modern Magyarország létrejöttének kezdete, ami mind nyelvezetében, mind logikájában sokkal közelebb áll a ma emberéhez, mint az azt megelőző korszakok.
A mű egyik célja volt az is, hogy az adott korban élt ember szemszögéből láttassa az eseményeket, akár kimagasló történelmi szerepet játszott, akár hétköznapi szereplő volt, és
hogy megláthassuk a bronzba öntött portrék mögött az esendő embert is.
Az est hátralevő részében már inkább általánosabb, az alkotó folyamatot, a művek fogadtatását firtató kérdésekre válaszolt a vendég. Megtudhattuk, hogy műveit egyfajta szórakoztató ismeretterjesztésnek, stílushatárokon átívelő alkotásoknak tekinti, a kezdeti szakmai viták, negatív felhangok mára elűltek - ez a megközelítés is elfogadottá vált.
Az alkotói folyamat az elmúlt évek során kikristályosodott, a kezdeti kutatómunkát a forrásanyagok gyűjtése, jegyzetkészítés teszi ki,
70-80 oldal jegyzetből alakul ki a végére 4-5 oldalnyi könyv.
Forrás: Boda Tibor / KALOhírek
Nagyon fontos feladata van állandó munkatársának, a szerkesztőnek, aki kérlelhetetlen a végső oldalszám tekintetében, így lett a mostani könyvbe először kiválasztott 4000 levélből 500 majd a könyvbe került 163 darab.
Végül a könyvkiadói munka kulisszatitkai mellett a legújabb, készülő, várhatóan ősszel megjelenő kötetről is hallhattunk, amely a legfontosabb magyar szerelmes, szerelemmel kapcsolatos levelek gyűjteménye lesz.
A találkozó zárásaként a lelkes közönség kedvenc Nyáry Krisztián köteteit dedikáltathatta magával a szerzővel.
A Fókuszban Podcast legújabb adásának vendége Dr. Török Lajos és Dr. Szakál Szabolcs, a Kalo-Vet Állatgyógyászati Központ tulajdonos ügyvezető-igazgatói, akikkel az ebek veszettség elleni oltásának fontosságáról és a májusra meghirdetett oltási akcióról beszélgettünk.