Azt gondolták, a múlt század második felében, a hidegháború idején Paks lett volna a térségben a fő célpont egy esetleges atomháború esetén? Nos kiderült: ez nincs így. E helyett a kalocsai szovjet katonai reptér szerepelt a nukleáris támadás célpontjai között – derül ki a Portfolio cikkéből, amelyet a Future of Life intézet által közzétett interaktív térképre alapoztak. Megyénkben még a kecskeméti katonai reptér szerepelt a célpontok közt, országszerte pedig további 13 repteret tettek volna a földdel egyenlővé, ha kitör az atomháború. A szovjet tömbben összesen 1100 nukleáris támadási célpontot bombáztak volna atomfegyverekkel az Egyesült Államok és más NATO-országok.
Persze. a keleti tömböt sem kellett volna „félteni” – ha jó ez a szó ide –, a „Hét nap alatt a Rajnáig” fedőnevű haditerv szerint ugyanis a kommunista blokk vezetői villámháborúval akarták elfoglalni Nyugat-Németországot és Ausztriát, számos nagyvárost nukleáris sivataggá változtatva az akció közben – derült ki a portál korábbi cikkéből.
Most a Future of Life intézet által közzétett interaktív térkép nyomán a nyugati haditervekben szereplő nukleáris célpontokat – köztük városunkat – ismertette a Portfolio.
A cikkből kiderül a keleti blokk harcképtelenné tételét 100-300 kilotonna TNT robbanásának megfelelő nukleáris detonációt előidéző robbanófejek bevetésével képzelték el – ilyenek voltak legnagyobb számban a NATO arzenáljában.
A kalocsai katonai reptér mellett a kecskeméti katonai reptér szerepelt még a célpontok közt megyénkből, és a többi célpont letarolásával is a légi közlekedést – és nyilván a repülőterekről indítható légicsapásokat – igyekeztek volna megakadályozni.
A cikk a Ferihegyi Repülőtér elleni támadás várható hatása kapcsán azt írja, hogy egy ilyen atombomba robbanása a jelenlegi lakosságszámmal számolva 40-80 ezer halálos áldozattal és 150-330 ezer sérülttel járna, amibe azonban csak a robbanás közvetlen áldozatait számolták bele, az azt követő sugárzás, nukleáris csapadék és az ezek miatt akár évtizedekre elnyúló hatás következményeivel nem számoltak.
A főváros környékén egyébként számos célpontot is támadtak volna, így a ferihegyi mellett a tököli repteret érte volna atomcsapás, valamivel távolabb pedig a Kiskunlacháza/Bankháza melletti repteret, illetve Székesfehérváron a jelenleg ipari parkként funkcionáló repteret támadták volna nukleáris fegyverekkel.
ATOMCSAPÁS ÉRTE VOLNA KALOCSÁT, PONTOSABBAN A VÁROSUNK MELLETTI, AKKOR SZOVJET KATONAI REPTERET IS.
Országszerte további tíz célpont szerepelt a nukleáris halállistán, kivétel nélkül repülőterek.
Atomtámadás érte volna
Egy ilyen háborúnak egyébként valószínűleg nem lettek volna győztesei, de az biztos, hogy városunk és környéke, valamint az itt élő lakosság a vesztesek közé tartozott volna.
Fotó forrása: Civertan Grafikai Stúdió / repuloterek.misi.eu