Az Érseki Kincstár patinás épülete méltó helyszínnek bizonyult a Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár október 14-én, pénteken negyedik alkalommal megtartott programjának, a Családfakutatók délutánjának. Az e-kutatás és a családfakutatás iránt érdeklődők dr. Lakatos Andor levéltárvezetőtől és munkatársaitól kaptak hasznos információkat a levéltárról, az általa nyújtott szolgáltatásokról, a történeti kutatás és a családfakutatás módszertanáról. A Jász-Nagykun-Szolnok megyéből érkezett, egyesületbe tömörült családfakutatók elsősorban gyakorlati tapasztalataikat osztották meg a mintegy 100 fő résztvevővel.
Dr. Lakatos Andor levéltárvezető az Érsekség rövid bemutatásakor kitért arra, hogy az egyházmegye történetének leghosszabb idejét Kalocsa-Bácsi Érsekségként élte. A kalocsa-bácsi címet az érsekek egészen 1968-ig, az önálló Szabadkai Püspökség megalapításáig viselték. Az egyházmegyei határok országos módosításának részeként, 1993-ban született meg a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye, ami a közigazgatási megyehatárt követi.
Az előadó rávilágított: a családfakutatást jól segíti, hogy régtől fogva külön iratsorozatokba gyűjtötték az egyes plébániákra vonatkozó iratokat, s ezt a „területi elvet” az anyakönyvi és egyéb iratoknál is alkalmazták.
A családfakutatók kedvenc forrásaiból, az anyakönyvekből a kalocsai levéltár igen gazdag állománnyal rendelkezik. Mindezt kiegészítik a mikrofilmek és a digitális anyakönyvi példányok gyűjteményei. A születési (keresztelési), házassági és halotti (temetési) anyakönyvek igazi kincsesbányái a kutatóknak, de egyéb, a vallási élet eseményeit rögzítő iratok, például házasságkötés esetén a vérrokonság miatti felmentés jegyzetei, a házassági perek, családi iratok – betelepítések, kivándorlások – is hasznos információk hordozói.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A levéltár felépítése az iratokat létrehozó egyes hivatalok rendjét követi. A több mint 1300 iratfolyóméter iratállomány 8 fő részre, római számokkal jelölt fondcsoportokra, azaz kisebb levéltárakra tagolódik.
Dr. Lakatos Andor arról számolt be, hogy a hagyományos kutatás mellett mind inkább előtérbe kerül a 2010 óta működő internetes kutatói szolgáltatás, de ennek lehetőségei még koránt sincsenek kihasználva. Holott az e-kutatás segítségével bárki, aki regisztrál a Főegyházmegyei Levéltár honlapján, az archivum.asztrik.hu-n nyitvatartási időtől függetlenül, akár a lakásában böngészheti a forrásokat.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Az idei levéltári délutánvendégei Jász-Nagykun-Szolnok megyéből érkeztek. A két családkutató társaság, a mezőtúri Bodoki Fodor Helytörténeti Egyesület, valamint a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ Családkutató Klub tagjai hasznos információkat osztottak meg az ország legkülönbözőbb részeiről érkező családfakutatókkal, akik közül a legtöbbnek a családi gyökerei az egykori Kalocsai Főegyházmegye területére nyúlnak vissza.