A KKKK Családbarát NŐ-KÖZ-PONT második rendezvényén dr. Kovács Istvánné a Kalocsai Hagyományőrző Néptánc Egyesület vezetője volt a meghívott előadó. Az est házigazdája dr. Magóné Tóth Gyöngyi köszöntőjét követően az e heti vendég bevezetőképpen a programsorozat címéből kiindulva mondta el gondolatait, mit is jelent számára a siker, ami neki olyan magától értetődő dolgokat takar, mint a család, ami az ember értékrendjét alakítja ki, a párválasztás, a gyermekek, unokák.
A műveszi életútjához híven gyönyörű kalocsai népviseletbe öltözött előadó nagy lendülettel kezdett bele a vetített képekkel illusztrált Résztelek a világ közepe címet viselő,
történeti, kronológiai vezérfonalra felfűzott élet- mesébe.
Megelevenedtek a gyermekkor paradicsomi helyszínei, a nagyszülőknél töltött nyarak, a csillogó telek lovasszánnal hasítva a havat, a misék áhítata, a lakodalmak forgataga, ahol az édesapa gyakran mint vőfély szerepelt. Talán innen is öröklődött a szinpadi magabiztossága, amely már igen korán egy óvodai ballagás alkalmával megmutatkozhatott.
Forrás: Boda Tibor/ KALOhírek
Majd következtek az iskolaévek. A gimmnázium, a családalapítás, a gyermekek és az unokák adta örömök.
A színes, ízes előadásmód remek hangulatot teremtett az ismét csordultig megtelt Tiszti Klub nagytermében.
A prezentáció második felében került középpontba a Kalocsai Hagyományörző Néptánc Egyesület vezetőjeként, szervezőjeként kifejtett tevékenységének gazdag élményanyaga. A Bencze Károlyné és Cselik Mária fémjelezte együttes életébe, mindennapjaiba, a számtalan hazai és külföldi fellépés kulisszatitkaiba nyerhettünk betekintést, gazdag fotóanyaggal körítve.
A képeken feltűnt az első táncos párja Vén Ferenc, hollandiai, a Pécsi Nemzeti Szinházbeli szereplések, Arasz János, akivel a Fülöp Ferenc díjat nyerték, Berlin, a Milánói expo, Szófia, a Szentendrei Skanzen, az OMÉK - a teljesség igénye nélkül.
Szó került a Varajti Gizella Színjátszó Körről, amit szintén szívügyének tekint, a közös munka öröméről, a sok tehetséges és lelkes ember egymást erősítő csapatáról, valamint a harmadik fontos munkáról a drágszéli Szentcsalád járó közösségről, aminek létrejöttében saját gyűjtései révén is meghatározó szerepe volt. A hagyományőrzés e szép példájával a városi adventi rendezvényeken gyakran találkozhattunk is.
Forrás: Boda Tibor/ KALOhírek
A vetítést a legutóbbi idők legkedvesebb eseményeivel, eredményeivel zárta, a Hagyományok házának létrehozásának és közösségi adományokkal történő berendezésének felidézésével, valamint a Kalocsai Hagyományőrző Néptánc Egyesület népi örökségünk népszerűsítésében végzett jelentős szerepvállalásával.
A hungarikumként elismert kalocsai népművészet jeles képviselőjeként rendre az együttest hívják meg az ilyen jellegű hazai és külföldi rendezvényekre, ezzel is a csoport és városunk jó hírét öregbítve.Az oldott légkörű előadás végén vastaps köszöntötte dr. Kovács Istvánné Évát nemcsak a mai teljesítményéért, hanem úgyhisszük, a gazdag életút elismeréséért is.