Nyilvános keretek között, a természettudományok iránt érdeklődő városi közönséget megszólítva, a covid miatt több éves szünet után tartották meg újra a Kutatók Éjszakáját a Szent István Gimnáziumban múlt pénteken este. A hatalmas érdeklődést kísérte programon fizika és csillagászat, kémia és biológia előadásokat hallgathattak és kapcsolódó kísérleteket láthattak a résztvevők, ezúttal a fény és a hangok tárgykörében.
Újra megtartották a Szent István Gimnáziumban a Kutatók Éjszakáját, amivel a platinás iskola egy régi hagyományt elevenített föl, melyet a covid járvány tört meg. Korábban a Természettudományok Éjszakájának mintájára hívták életre, majd tartottak évente hasonló rendezvényeket.
Most újra természettudományos tárgyakkal kapcsolatos előadásokat láthattak-hallhattak az érdeklődők a gimnázium természettudományi előadójában, két blokkban, az elsőben a Fizika és a csillagászat, a másodikban a biológia és a kémia tárgykörében.
A látványos kísérletekkel színesített előadásokat az iskola fizika-, kémia-, biológia-, és földrajztanárai tartották a pótszékekkel jócskán megrakott előadótermet dugig megtöltő, mintegy több mint 150 fős közönségnek.
A két blokk közötti szünetben a szervezők egy kis frissitővel készültek, és egyidejűleg lehetőség nyílt az iskola egykori jezsuita tanára, Fényi Gyula csillagász által a világraszóló felfedezéseihez használt csillagdájának, a Haynald Obszervatóriumnak a megtekintésére is.
A program teljesen nyitott, az iskola diákjaink kívül is bárki számára látogatható volt, így azt eleve a városi lakosság körében hirdették meg, részben a természettudományos tárgyak népszerűsítésének céljából, másrészt, hogy a városban élők számára lehetővé tegyék, hogy ilyen előadásokat hallgathassanak, és lássuk be, e tekintetben a rendezvény hiánypótlónak tekinthető.
Érkeztek is rá szép számmal, sokan a közönség nem csekély részét kitevő, jóval a középiskolás kor alatti gyerekek kísérőjeként.
Az előadások a fények és hangok tematikájára épültek, ami különösen a fizika előadás szemléletetéséhez tette lehetővé különösen látványos kísérletek bemutatását.
A sarkifény jelenségéről is ismereteket szerezhettek az érdeklődők, amit az tett különösen időszerűvé, hogy e jelenség manapság hazánkból is viszonylag gyakran megfigyelhető.
A biológia blokkban az állatok látása került górcső alá, majd a bemutatók sorát a fények és hangok témájához kapcsolódó kémiai kísérletek zárták.
Amint megtudtuk, a programot hagyományteremtő szándékkal elevenítették föl, így várhatóan jövőre újra lehetőségünk lesz bepillantást nyerni a természettudományok világába a gimnázium mindenki számára nyitott programján.