Az Újteleken június 1-jén, pénteken és szombaton megrendezett falunapon legalább háromszorosára nőtt a községben tartózkodók száma. Az önkormányzat és a családok hívó szavára szívesen jöttek a közel-távol élő rokonok, barátok, hogy a szépen fejlődő település felújított, környezetében is példa értékű Közösségi Háznál együtt ünnepeljenek, süssenek-főzzenek, vigadjanak. Az 1986-ban Keserűtelek és Résztelek egyesülésével létrejött, 1991-től teljesen önálló Újtelek összetartó, vendégszerető lakói ezen a szombaton is példát adtak abból, hogy a hagyományok, baráti kapcsolatok ápolása, az egy közösséghez tartozás érzése mennyire össze tudja tartani az embereket. Természetesen a talán minden eddiginél jobb, tartalmasabb programok is közrejátszottak abban, hogy a közösségi ház mellett felállított nagy rendezvénysátor többször is teljesen megtelt közönséggel.
A faluba a Szelidi-tó felől érkezve már a forgalmon érezni lehetett, hogy itt valami készülőben van, de arra nem számítottunk, hogy a Közösségi házat körül ölelő, szépen parkosított részen ennyi sátort, főzőhelyet, a legkülönbözőbb korosztályhoz tartozó embert találunk egy időben.
A közösségi házban 11 órakor kezdődő szentmisét Szabó Attila plébános mutatta be, majd a rendezvényt Simon Sándor Róbertné nyitotta meg. A polgármester ünnepi beszédében röviden szólt azokról a befejezett és folyamatban lévő fejlesztésekről, melyek közül az újabbak több mint 190 millió forint pályázati forrásból, önerőből valósultak meg.
Mindezek a felsorolás nélkül is szembetűnőek Újteleken, hiszen csak a rendezvény helyszíne körül megújult járdák, maga a közösségi ház tükrözi mindazt az erőfeszítést, amelyet a település épüléséért-szépüléséért tettek, tesznek.
A közel 350 lakosú Újteleken nincs önálló óvoda és iskola, a gyerekek ezeket a szolgáltatásokat a szomszédos Szakmáron vagy Kalocsán veszik igénybe. Ebből és a kis földrajzi távolságból, a történelmi gyökerekből adódik, hogy az ünnepi asztalnál a környező települések polgármesterei között természetesen ott volt András Gábor szakmári polgármester, és a helyi hivatal vezetését is ellátó Csefkóné Busa Andrea jegyző.
Ám a civil szervezetek, helyi vállalkozók is kötelességüknek érezték, hogy részt vegyenek az ünnepi programokon és ebéden, amelynek elkészítésében leginkább a főzéstudományáról ismert Balogh Imre és segítői jeleskedtek. Készült még „szaladgálós”, azaz kézzel nyújtott rétes, ami valljuk be, nem kis teljesítmény volt, a résztvevők számát tekintve.
A délutáni program Gájer Bálint, majd a híres solti mazsorettek fellépésével kezdődött, de ez csak megalapozott a Kalocsai Fúvószenekar kitűnő, vérpezsdítő koncertjének.
A néptánccsoportok két órán át tartó műsorában a Szakmári Nádikó, a Szakmári Malomér, a Szakmári Menyecskék, a Szakmári Ifjúsági Csoport után a Foktői Hagyományőrző Néptánccsoport, majd a Mezei Virágok Népdalkörfellépése követte.
Geri Betli Gábor koncertje után Szekeres Adrienn, a magyar pop/rock egyik meghatározó egyénisége lépett színpadra és szórakoztatta közel egy órán át a rendezvénysátrat teljesen megtöltő közönséget.
A 2019 évi Újteleki Falunap legnagyobb látványossága a gyerekek miatt 21.30-kor kezdődő tűzijáték volt, hogy aztán az idősebb és fiatalabb korosztály késő éjszakába nyúlóan szórakozhasson a Retróbulin, Simivel.