Szombat délután háromórai kezdettel tartották a Tomori Pál Könyvtár első emeletének két termében helyet kapott Kalocsai Orosz Kulturális Kirendeltség avató ünnepélyét. A megnyitón beszédet mondott Bálint József polgármester, valamint Kern Tatjána, az Orosz Honfitársak Koordinációs Tanácsának elnöke. A rendezvény fényét két zenei betét és egy szavalat is emelte.
Emlékezetes: a kulturális kirendeltség létesítése szándékáról először a tavalyi közmeghallgatáson volt szó, akkor a mostani ünnepélyen a konferanszié szerepét vállaló Szabóki Lászlónak, a kezdeményező kalocsai szervezet vezetőjének kérdésére válaszolva Bálint József polgármester beszélt az elképzelésről. Az országos sajtót is megjárt hírrel később több cikkünkben is foglalkoztunk, itt a 444 témába vágó értesüléseit dolgoztuk föl, ittpedig a lehetséges helyszínről írtunk. Az előkészületek a szombati megnyitóval hozták meg első gyümölcsüket.
A megnyitó ünnepély kulturális felütését Kállai Sándor, a Tomori Pál Könyvtár munkatársának szavalata adta meg, aki Jevgenyij Jevtusenko Bűvölet című költeményét mondta el, amelyeket orosz nyelven Szabóki László, a kalocsai magyar-orosz baráti kör elnöke interpretált, aki előzőleg mindkét nyelven köszöntötte a megjelenteket, akik közt megjelent Bolvári Ferdinánd és Filvig Géza önkormányzati képviselő is.
A rendezvény keretében megemlékeztek az űrhajózás napjáról is, Jurij Gagarinról és az emberrel a fedélzeten végrehajtott első űrutazásról, amelynek épp a rendezvény előtti napon volt az évfordulója, és Oroszországban fontos ünnepnek számít.
A továbbiakban a Liszt Ferenc AMI tanárainak előadása hangzott el, akik Csajkovszkij egy művét adták elő. Fuvolán játszott Betlenné Dajkó Ágnes, Csupor Balázs zongorán közreműködött.
Megnyitó beszédében Bálint József fölidézte a központ megnyitásáig vezető utat, és ismertette a kalocsai helyszínválasztás indokait, köztük Paks közelségét és a paksi erőmű új blokkjainak létesítésére és a Kalocsa-Paks Duna-híd megépítésére irányuló szándékokat, valamint azt, hogy az építés idejére Kalocsán is jelentős számú, 2800-3000 főt fognak várhatóan elhelyezni. Az ő kulturális igényeinek kiszolgálása mellett azonban az itt élők művelődését is szolgálja majd a központ, hozzásegítve az orosz kultúra alaposabb megismeréséhez.
A polgármester emlékeztetett, hogy pár éve újraindították Kalocsán a gimnáziumban az orosz nyelvi képzést, amelynek hatékonyságát a most alakuló kulturális kapcsolatok révén is lehet majd javítani.
Bálint József arról is beszélt, hogy TEIT tanulmányútján ő maga is járt Oroszországban, és nagy elégedettségére szolgált az a tisztelet és kegyelet, amellyel az orosz fél gondozza a Doni Katasztrófa áldozatainak emlékét, amelyről mi is példát vehetnénk.
A polgármestertől Kern Tatjána vette át a szót, aki magyar nyelven mondta el beszédét, megköszönve a lehetőséget és a baráti fogadtatást a kalocsai önkormányzatnak és Bálint József polgármesternek, valamint a Kalocsai Magyar-Orosz Baráti Körnek, akik a központ létesítésének eredeti ötletadói voltak.
Az Orosz Honfitársak Koordinációs Tanácsának elnöke beszámolt a szervezetük által végzett kulturális tevékenységről, hangsúlyozva, hogy azt szigorúan politikamentesen, kizárólag az orosz kultúra és nyelv ápolása és terjesztése, illetve a kulturális kapcsolatépítés szándékával, a nemzetek közti barátság jegyében végzik.
Fölidézte a bő egy hónapja városunkban tartott kihelyezett ülésüket, amelyen a város vezetőségével egyeztettek a Budapesti Orosz Nagykövetség küldöttei, köztük az orosz kulturális attasé jelenlétében.
Kern asszony beszédéből kiderült: a most nyíló központ alkalmas lesz arra, hogy minden, a fővárosban elérhető orosz kulturális programot – köztük az orosz nyelvű színtársulatuk produkcióit – igény szerint elhozzák Kalocsára is, és fontos szerepet játszik majd a nyelvoktatásban is. Szólt kettős identitásukról is, hiszen szervezetük tagsága orosz származású, de nagyrészt már magyar, ezáltal uniós állampolgárokból áll, akik büszkék megszerzett „magyarságukra”, hiszen a magyar nyelv elsajátítása révén hozzáférhetővé vált magyar kultúrától sokat gazdagodott életük.
Végül fölhívta a figyelmet az orosz kultúra mélységeire, amely által megfelelően nyitott hozzáállással a kalocsai nép is sokat gazdagodhat szellemiekben. Idén ősszel például egy újabb fesztivál színesíti majd városunk kulturális életét, és hogy mit kínál még a kulturális központ Kalocsának, azt Kern Tatjána a napi gyors cikkünkbe ágyazott, rövid videónkban mondja el.
A megnyitót Pataki Ádám néhány számból álló harmonikaszóló-betétje zárta. Akik nem sokra tartják, amolyan „sramlizenei kelléknek” tekintik ezt a hangszert, azok föltétlenül nézzék meg alábbi videónkat, mert kitágíthatja a horizontjukat e téren, akik viszont szeretik a harmonika hangját, azok ki ne hagyják ezt a csemegét!
A szombaton átadott központ első rendezvényét már meg is tartották: a központ avatóünnepélye után képzőművészeti kiállítás nyílt a kirendeltségnek a Tomori Pál Könyvtár épületéből átengedett két teremben, amiről külön cikkben írunk.