Dr. Filvig Géza polgármester és Boromisza Viktor, a városfejlesztési és városüzemeltetési osztály vezetője május 5-én a közelmúltban megvalósult, a folyamatban lévő, illetve az indulás előtt álló fejlesztésekről adott átfogó tájékoztatást a városházán. Ezekről a projektekről, projektelemekről már külön-külön tájékoztattuk olvasóinkat, ám így összefoglalva mégis szembeszökő: Kalocsán 22 fejlesztés áll megvalósítás alatt, az indulás előtt állók közül egynek a beruházási összege meghaladja az 1 milliárd forintot. Az összes invesztíció pedig a 2 milliárd forintot. Az e fölötti öröm azonban - különösen a koronavírus–járvány miatt újra tervezendő költségvetés tükrében - korántsem felhőtlen.
Ahhoz, hogy valamennyi beruházás az eredeti tartalommal megvalósuljon, 406 millió forint többletforrásra van szüksége a városnak. A polgármester ezzel kapcsolatban azt mondta: mindent megtesz, hogy a szükséges pénz rendelkezésre álljon, jelenleg hitelfelvétel még B tervként sem szerepel az opciók között. Mint elhangzott, a plusz támogatások iránti igények nagy részét már eljuttatták a szaktárcákhoz, a döntéshozókhoz.
A beszámolót dr. Filvig Géza kezdte, aki elmondta: „Napjainkat a koronavírus járvány elleni védekezés foglalja le, nagy terhet, nagy anyagi terhet ró önkormányzatunkra. Reméljük, mihamarabb túl leszünk a járványveszélyen.
Városunk fejlődése és fejlesztése kiemelten fontos feladat, szinte minden területen óriási igény mutatkozik rá.
Óvoda és bölcsődefejlesztésre kiemelt figyelmet. Új óvoda építésére, bölcsődei férőhely bővítésre 640 millió forintot kívánunk fordítani.
A sportpályák és sport tevékenységekkel kapcsolatos beruházásokat a sportegyesületekkel közösen, jó együttműködésben végezzük, élve a pályázati lehetőségekkel. Most a Molnár Ferenc Városi Sporttelepen és a Hunyadi pályán valósulnak meg fejlesztések.
Közösségépítő beruházásokból is több van folyamatban. A közösségi terek építése, bővítése területén ilyen a meszesi vízitúra megállóhely, a Vízparti közösségi ház a Vajas-parton, az Ifjúsági ház felújítása, valamint WIFI pontok kialakítása, összesen mintegy 200 millió forint és 15 ezer euro összegben.
A fásítási program folyamatos a városban. Legszembetűnőbb a Szent István király út újrafásítási programja, melynek keretében a fő utca elején és végén már beültetették a fákat. A középső utcaszakaszt ősszel folytatják. Az újra fásítás keretében a fő utca közterületei is megújulnak, rendeződnek, ennek egyes elemei már most láthatók.
A BERUHÁZÁSOK KÖZÜL A LEGNAGYOBB MÉRTÉKŰEK A TERÜLET- ÉS TELEPÜLÉSFEJLESZTÉSI OPERATÍV PROGRAM (TOP) KERETÉBEN ELNYERT PÁLYÁZATOK.
Új óvoda épül, iparterület - fejlesztés és inkubátorház kialakítása valósul meg, valamint ezen pályázaton belül került sor a közelmúltban átadott Malom utcai szociális otthon fejlesztésére.
Szintén TOP-os beruházás a folyamatban lévő csapadékvíz - hálózat fejlesztése a Kertvárosban.
A BERUHÁZÁSOK EREDMÉNYES MEGVALÓSÍTÁSÁHOZ JELENLEG TÖBBLET IGÉNYKÉNT JELENTKEZŐ PÁLYÁZATI FORRÁSRA ÉS TÖBBLET ÖNERŐRE VAN SZÜKSÉG, MINDÖSSZESEN 406 MILLIÓ FORINT ÖSSZEGBEN.
Ennek az összegnek az előteremtése, főleg a jelenlegi járvány- sújtotta helyzetben igen nagy kihívás elé állítja az önkormányzatot, és személy szerint engem is.
MINDEN ERŐMMEL AZON DOLGOZOM, HOGY A HIÁNYZÓ 406 MILLIÓ FORINTOT ELŐTEREMTSÜK A TERVEZETT ÖNKORMÁNYZATI BERUHÁZÁSOKHOZ.
Az óvoda építéshez és iparterület - fejlesztéshez szükséges további 262,5 millió forintra már beadtuk a kérelmet a Kormányhoz és a Bács-Kiskun Megyei Közgyűléshez.
Bízom abban, hogy valamennyi beruházás sikeres befejezéséről be tudok majd számolni, mert városunk fejlesztése kiemelt közös érdekünk.”- mondta a polgármester, majd átadta a szót Boromisza Viktor városfejlesztési és városüzemeltetési osztályvezetőnek.
A szakember a polgármester által követett sorrendben részéleteiben is ismertette az egyes projekteket, illetve projektelemeket. Ezeket a következő napokban, kivéve a Kertvárosi csapadékvíz-beruházást, amelyről május 5-én külön cikkben számoltunk be, egyenként is ismertetjük.