A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás, gyermekjóléti szociális ellátások, szociális étkeztetés díjait minden év április 1-jéig kell megállapítania az illetékes önkormányzatnak. Kalocsán március 27-én délután tartott képviselő-testületi ülésen, több napirend keretében is foglalkoztak ezzel összefüggő kérdésekkel, amikor – egy ellenszavazattal – döntött a grémium a jellemzően kismértékű emelést célzó javaslatok elfogadásáról, de például a bölcsődei ellátás továbbra is ingyenes, a nyugdíjas klub nappali tartózkodásának díja nem változott, az étkezés viszont napi 30 forinttal nőtt.
A szociális étkeztetés napi intézményi térítési díja 30 forinttal, 450 forintra nőtt, de a házhozszállítás díja nem változott a tavalyi 140 forinthoz képest. Ugyanakkor a szociális étkeztetés önköltsége 851 forint.
A kiszállítási díjat az egy háztartásban élők esetén csak egyiküknek kell megfizetni, és a személyi térítési díj az étkeztetés vonatkozásában nem haladhatja meg a szolgáltatást igénybe vevő személy rendszeres havi jövedelmének a 30%-át.
A házi segítségnyújtás napi 1000 forintos díja, illetve az étkezést és házi segítségnyújtást együttesen igénybevevők esetén a szolgáltatás 300 forintos óradíja nem változott. A bölcsődei ellátás nulla forintban került megállapításra, de a bölcsődei időszaki gyerekfelügyelet óradíja emelkedett, a tavalyi stagnálás után 275 forintról 291-re nőtt.
A nyugdíjas klub nappali tartózkodás napidíja nem változott a tavalyi 300 forinthoz képest, étkezéssel együtt viszont 720 forintról 750-re nőtt. Hasonlóképpen csak az étkezést is igénybevevők esetében nőtt az értelmi fogyatékosok napközi otthonos ellátási díja, így akik csak a tartózkodást igénylik, azok továbbra is 360 forintot fizetnek naponta, akik az étkeztetést is igénylik, azok az eddigi 780 forint helyett 810 forintos napi költséggel számolhatnak. Ugyanakkor a ténylegesen fizetendő havi díj nem haladhatja meg az ellátott havi jövedelmének 15%-át, amennyiben csak napközbeni tartózkodást igényel, illetve 30%-át, amennyiben a tartózkodás mellett igényli az étkeztetést is.
Az időskorúak és demens betegek ápoló-gondozó otthoni ellátásának intézményi térítési havidíja 105.000-ről 108.000 forintra emelkedett, a napidíj 3.500 forintról 3.600-ra emelkedett.
– A nappali ellátást nyújtó intézményi térítési díjak a napközbeni tartózkodást és ott étkezést igénybe vevők esetében, az idősek klubjánál, a szociális otthonban 720-ról 750 forintra, tehát 30 forinttal emelkedne. Elmondanám, hogy ez a városunknak 2.366 forintba kerül, és ebből kell 760 forintot fizetni – mondta Bolvári Ferdinánd, a Kulturális Oktatási és Szociális Bizottság (KOSZB) elnöke szóbeli az előterjesztés kiegészítéseként elmondott hozzászólásában, azon napirendek egyike keretében, amelyek e személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatások, illetve a közétkeztetés intézményi díjainak megállapítására vonatkozó javaslatokat tárgyalták, és ezekkel összefüggő rendeletmódosításokat fogalmaztak meg. Bolvári hangsúlyozta, hogy a fönnmaradó összegeket az önkormányzat büdzséjéből kell kiegészíteni.
– Az értelmi fogyatékosok otthonában a napközbeni tartózkodást és ott étkezést igénybe vevők 780 forintot fizettek eddig, ez most 810 forint lesz, ami szintén 30 forintos emelkedés – mutatott rá a KOSZB elnöke, kiemelve, hogy ez utóbbi célcsoportnál az önköltség igen magas, az étkeztetéssel együtt 4.611, ebből kell 810 forintot fizetni, a többit az önkormányzat teszi hozzá.
Az étkeztetés díja 7%-kal, 420-ról, 450 forintra emelkedik – ennek önköltségi díja 851 forint. Ebben a szegmensben a 11 féle különböző diéta étlapon tartása is nagyon megemeli a költségeket, illetve a január elsejétől esedékes garantált bérminimum- és minimálbér-emelés által indokolt mértéket sem éri el a javasolt emelés, ezért azt a bizottság teljes létszámban támogatta, ezért kérte a képviselőket is az indítvány elfogadására.
Később, a gyermekétkeztetésre vonatkozó napirend tárgyalása során szintén Bolvári Ferdinánd segített értelmezni a számokat, elmondván, hogy a változást a nyersanyagnorma határozza meg, amely vonatkozásában a Kalocsai Közétkeztetési Intézmény vezetője 3%-os emelésre tett javaslatot, ami indokolt.
Az illetékes bizottságok – a jogi és a pénzügyi is – támogatták az előterjesztéseket, különvéleményt csak dr. Angeli Gabriella fogalmazott meg, azt hangoztatván, hogy a maga részéről semmilyen olyan önkormányzati rendeletmódosítást nem tud megszavazni, amely térítési díjemelésekről szól. Az elhangzottakra reagálva a levezető elnök, dr. Bálint József a képviselő javaslatát kérte a különbözet kifizetésének forrását illetően, amire Angeli azt válaszolta, hogy szerinte egy ilyen város költségvetésében „kell hogy legyen annyi”, hogy ezeket a többletköltségeket ne a kedvezményezettekre terheljék át.
Ezek után a képviselő-testület 10 igenszavazattal egy ellenében – Tihanyi Tiborné igazolt távollátében – támogatta az összes e tárgykörben előterjesztett javaslatot.