Az Asztrik-tér és a Kunszt József utca új, próbaidős forgalmi rendjéről, az egyirányú közlekedés bevezetéséről tartott fórumon a belváros közlekedésének más közelgő változásairól, a Szentháromság-tér rekonstrukciójának egyes részleteiről, valamint egy, az egész térséget érintő infrastruktúra fejlesztéssorozatról is szó esett a Katolikus Iskola könyvtárában múlt kedden tartott fórumon, amelyen az érintett óvodák és iskolák, növendékeik szüleinek, valamint az önkormányzat és a Polgármesteri Hivatal képviselői vettek részt. A többségnek bevált az új forgalmi rend, de volt ellenvélemény is.
A Nagyasszonyunk Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, a Bajai SZC Dózsa György Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiuma, valamint a Kunszt Utcai Tagóvoda kollektíváinak, illetve a szintén az érintett területen működő Parkgondozó Kft. szószólói mellett egy szülő is hozzászólt a kérdéshez. Az előbbiek kivétel nélkül támogatták az új rendszer véglegesítését.
A megjelenteket, köztük dr. Bálint József polgármestert, Bolvári Ferdinánd és Simon Zoltán képviselőket, Boromisza Viktort, a műszaki osztály vezetőjét, valamint Loibl Lászlót, a Vagyonhasznosítási Kft. vezetőjét dr. Angeli Gabriella, a tanácskozás szervezője köszöntötte.
Benke Mónika, a Kunszt Utcai Tagóvoda vezető óvónője a biztonság kérdésére helyezte a hangsúlyt, úgy vélvén, az új rendszer sokkal kevesebb veszélyforrást tartogat a közlekedés tanulását még csak most elkezdő, kellő veszélyérzettel nem rendelkező gyerekek számára, ezért üdvözölte az egyirányú közlekedés bevezetését. Kérte továbbá az óvoda mellett a forgalom lassítását a jelenlegi rázókő helyett fekvőrendőr kihelyezésével, valamint zebrák fölfestését.
Az ott nevelkedő gyerekek egyikének édesapja, Makra Tibor ettől eltérő véleményt fogalmazott meg, többek nevében szólva.
Szerinte az új rendszer torlódást okoz, és balesetveszélyes is. Rámutatott: a helyzetet súlyosbítják a szabályokat be nem tartók, akik a tiltás ellenére megállnak és fönntartják a sort. Szerinte újabb forgalomlassítás sem szükséges, hiszen a meglévő rázókövön sem lehet „száguldozni”.
A Bajai SZC Dózsa György Szakközépiskolája, Szakiskolája és Kollégiuma álláspontját Gulyás Béla kollégiumvezető képviselte. Elmondta: az új rendszer biztonságosabb, annak bevezetése óta nem történt baleset. Ez mindkét utcára érvényes, így az iskola és a kollégium kollektívája is támogatja az egyirányúsítás fönntartását.
Csikósné Vörös Marianna – igazgatóhelyettesként – a Katolikus Iskola, a szülők és a tanári kar álláspontját ismertette. Elmondta: szülői munkaközösségi üléseken parázs vitákat váltott ki ez a közlekedési kérdés. Ezek végkicsengése szerint erős támogatásukról biztosította az egyirányú forgalmai rendet, amelynek bevezetése óta sokkal kevesebb a bonyodalom az intézmény megközelítése során. Úgy vélte, az új rendszer sokkal egyszerűbb, csak meg kell szokni. Nagyra értékelte a reggelenkénti rendőri jelenlétet, ami sokat segít a szabályok betartatásában, beleértve a megállást is, hiszen itt még arra az időre sem szabad megállni, amíg a gyerek kiszáll az autóból. Kérte ugyanakkor a közlekedési rend egyértelműsítését, ugyanis több, már érvénytelen jelzés a helyén maradt, ami megtévesztő lehet.
Körmendi Szabolcs szülőként erősítette meg, hogy jobb ez a rendszer. Úgy vélte, ha öt perccel hamarabb indulnak el otthonról, akkor semmilyen torlódással nem kell számolni, és azt javasolta szülőtársainak, hogy ha nem esik az eső, jöjjenek bátran kerékpárral!
Schuckné Balázs Ágnes, a Katolikus Óvoda vezetője megerősítette az előzőleg Csikósné által hangoztatott álláspontot.
Egy fölszólaló hiányolta az összejövetelről a rendőrség megbízottját – Tóth Zoltán, a Kalocsai Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának vezetője hivatalos volt a rendezvényre, de hivatalos kiküldetésben Kecskeméten volt aznap, így megjelenését nem ígérte biztosra, végül nem is érkezett meg. A fölszólaló a kifogást nem tudta elfogadni, mondván, küldhettek volna egy helyettest.
Vannak ott vagy ötvenen abban a házban. Hogy nem tud eljönni senki, az számomra fölháborító. – mondta.
Szerinte a kétirányú és az egyirányú közlekedés mellett is szólnak elfogadható érvek, ugyanakkor a fekvőrendőr telepítését ellenezte, sőt javasolta a városban az összes fekvőrendőr eltávolítását, a sárrázókkal együtt. Tegyenek ki táblát, aki pedig nem tartja be, attól „szedjék be a pénzt”.
Nulla toleranciát kellene bevezetni a közlekedési szabályok megsértésével kapcsolatban – mondta kifogásolva azt is, hogy közzéteszik a traffipaxos mérőakciók helyszíneit, majd kissé elkalandozott a környékbeli épületek állapota, a városban a parkolás rendje irányába.
Kiss István a Kunszt utca lakójaként szólt hozzá, szintén a közlekedési morált kifogásolva, csatlakozva az ottani épületek fölújítását sürgető véleményhez. A továbbiakban kritika alá vonta az Asztrik-téri „földkupacokat”, amelyeket a járókelők pocoktúrástól óvóhelyig sok mindennek tituláltak már, és neki sem tetszik, a rajta álló királyszobrokkal egyetemben. Szintén nemtetszését fejezte ki a Kalocsa Szíve más elemeivel, például az Érsekkertet lezáró kapuval kapcsolatban.
A Magtár utcai lakók a Parkgondozó által okozott sárfölhordásokat, port, illetve a hozzá tartozó épületeknek, valamint az öregek otthonának leromlott állapotát kifogásolták.
Loibl László ezzel kapcsolatban elmondta: a Kalocsa Szíve projekt tartalmazta a telephely kerítésének elbontását, de az új kerítés építését nem, ezért erről utólag kell gondoskodni.
Én úgy látom, hogy egyértelmű az egyirányúsítás pozitív megítélése – mondta dr. Bálint József polgármester, majd hozzátette: A környék közlekedési rendje középtávon teljesen átalakulhat, erről előző nap egyeztettek az érsek úrral is. Ennek értelmében a Szent István útnak a Szentháromság-tér felé vezető végső szakaszát lezárják a forgalom elől, e helyett egy új átkötést alakítanak majd ki a Kossuth Lajos utca felé. Így a tér teljesen mentes lesz a gépjárműforgalomtól, főleg műemlékvédelmi okokból.
Csütörtökön meg is szavazhatják
Ennek a kérdésnek az eldöntése, és pozitív elbírálás esetén az új forgalmi rend jogszabályba foglalása már az e hét csütörtöki, egyébként maratoninak ígérkező testületi ülésen megtörténhet. Annak hatodik napirendi pontjaként ugyanis ügyrendbe vételét tervezik az erről szóló előterjesztésnek.
Egy másik napirend keretében a Batthyány utca, vagyis a Sóhajok hídja utcájának egyirányúsításának kérdéséről is döntés születhet. Ha ezt elfogadják, ebbe az utcába csak a Szent István király utca felől lehet majd behajtani.