Városunk az évszázadok során gyakran vált tűzvész áldozatává és pusztította árvíz. Lakói tehetetlennek érezték magukat az elemekkel szemben. Az élet, a vagyon védelme ösztönözte elődeinket a vész megelőzésére, leküzdésére képes erő létrehozására. „Kalocsa Sportja” című kéziratos tanulmányában ifjú Petrovics Ferenc és Balogh János szerzők írják, hogy kezdetben a Kalocsai Tornaegylet látta el a tűzoltói feladatokat is.
A Kalocsai Tornaegylet átalakulásával az idei évben 150 éve, 1872. június 29-én alakult meg a Kalocsai tűzoltóság. Az alakuló közgyűlés első parancsnokká Simig Rezsőt a főkáptalan tiszttartóját választotta meg. Vezetése alatt a testület magas színvonalon működött, Széchenyi Ödön, mint a konstantinápolyi tűzoltó főparancsnok ezüstözött díszsisakot adományozott az érdemdús kalocsai tűzoltó parancsnoknak. Az eltelt másfél évszázad alatt a tűzoltóság előbb Önkéntes Tűzoltó Egyletként majd évtizedekkel később a Városi hivatásos tűzoltóság formában működött.
Az első éjjeli őrséget 1872. október 1-én tartotta az egylet. Az új városháza tornyát 1922-ben alakították át figyelő toronnyá. Ezt a tornyot 1951-en bontották le és ezzel megszűnt a figyelő szolgálat. Attól kezdve nyaranta a nagytemplom tornyából figyelték a gabonatüzeket. Az Egylet naplója alapján az alapítást követő első 50 évben 509 esetben vonultak ki tűzhöz, míg a további 10 évben 87 alkalommal.
Az idők folyamán a tűzoltók székhelye többször megváltozott. A tűzoltóság első őrszobája a régi városháza földszintjén volt. Az új városháza felépítése után 1912-ben annak a Tomori utca 34 szám alatti utcai szárnyában kaptak helyet. 1950. év végén átadásra kelült részben újonnan, részben átalakítással felépített tűzoltó laktanya, ami a mai napig otthont biztosít a tűzoltók részére.
Állami tűzoltósággá történő átszervezése 1948-ban következett be és ezzel a Kalocsai Önkéntes Tűzoltó Egylet megszűnt. Azóta többszörös szervezeti átalakulások nyomán 2012-től az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szervezetébe integrálódva látja el a térség tűzvédelmének biztosítását. 1970. június 30-ig a tűzoltóság működési területe 15 községre és Kalocsára terjedt ki. 1970. július 1-vel 24 településre bővült a működési terület, így a hossza Észak- Déli irányba több mint 100 km volt.
Ma elsődleges működési körzetéhez 26 település tartozik, melybe a Kalocsai járás településein kívül beletartoznak a Kiskőrösi, a Kunszentmiklósi és a Paksi járásokból is települések. 2007. júniusa óta - Magyarországon az elsők között - Solt városában tűzoltó őrs került megalakításra, melynek működtetésével biztosítja a gyorsabb és hatékonyabb beavatkozást. Éves szinten kb. 600 tűzoltói eseményhez riasztják egységeit (2021 évben 688 esethez), melyek között mind a tűzesetek, mind a műszaki mentések embert próbáló feladat elé állítják az állományt. A beavatkozások során számtalan megoldásra váró és sok esetben szokatlan problémát kell felszámolniuk. A tűzoltóság a 2012-es átszervezést követően – mikor megszűnt a kalocsai polgári védelmi kirendeltség - tűzoltási feladatokon kívül végzi a polgári védelmi feladatokat, közreműködik a köteles és az önkéntes mentőszervezetek alap és szakképzésében. A térségben lévő hét önkéntes tűzoltó egyesület szakmai felügyeletét gyakorolja, végzi az ellenőrzésüket és a pályázataikat kontrollálja. A kalocsai tűzoltóság különös figyelmet fordít az ifjúságnevelésre. Ennek területén szervezi és végrehajtja a katasztrófavédelmi ifjúsági versenyeket, folyamatosan tart közösségi szolgálatot a kalocsai középfokú intézményekben tanulók számára, a nyári időszakokban ifjúsági tűzoltó tanfolyamokat szervez, az oktatási intézmények pályaorientációs napjain részt vesz.