Az augusztus, 31-én csütörtökön tartott képviselő-testületi ülésen adott polgármesteri tájékoztatója keretében számolt be arról dr. Filvig Géza polgármester, hogy a Damjanich utca 7. szám alatt CLLD pályázati forrásból megvalósult vízparti közösségi háznál zajló napelem-beruházás során történhetett szabálytalan áramvételezés, aminek következtében kötbérrel sújtotta a szolgáltató az épületfenntartóként áramszolgáltatási szerződést kötött Vagyonhasznosítási Kft.-t. Az épület azonban jelenleg a Kalocsai Gerillakertész Szabadidő, Vízisport és Természetvédő Egyesület használatban és fenntartásában áll, amire épp a szóban forgó napelemes fejlesztés kapcsán adta áldását a képviselő-testület.
A Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Nonprofit Kft. ügyvezetője, dr. Jéri Tamás augusztus 24-i keltezéssel írt levelében tájékoztatta a polgármestert a Kalocsa, Damjanich János 7. szám alatti ’D7’ közösségi házban a Magyar Kajak-Kenu Szövetség támogatásával, az ingatlant használó Kalocsai Gerillakertész és Vízisport Egyesület lebonyolításában, a képviselő testület tulajdonosi hozzájárulásával zajló energetikai fejlesztés, napelem-rendszer kiépítése során történt szabálytalanságról.
Elhangzott:
Az MVM DÉMÁSZ Áramhálózati Kft. megállapította, hogy tiltott áramvételezés történt, ami miatt kötbért szabott ki a Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Nonprofit Kft.-re, mivel – önkormányzati tulajdonú ingatlanról lévén szó – annak a nevén vannak nyilvántartva a villanyórák.”A KISZABOTT KÖTBÉR ÖSSZEGE ELSŐ KÖRBEN 2,61 MILLIÓ FORINT VOLT, AMIT MÉLTÁNYOSSÁGI FELÜLVIZSGÁLAT UTÁN 1.827.000 FORINTRA MÉRSÉKELTEK.
Dr. Filvig Géza polgármester említette az épület kizárólagos használati jogát megkapott egyesület felelősségét:
Nagyon sajnálom ezt az esetet. Nyilvánvaló, hogy a Vagyon Kft.-t terheli jelenleg ez a kötbér, de tekintettel arra, hogy nem ő a kivitelező, nem ő a beruházó, nem ő az ingatlan kezelője, továbbította a követelést a Gerillakertészet Egyesület felé.”A polgármester ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy végül nem kell majd a kötbért kifizetni.
Nagyon bízom abban, hogy sikerül ezt úgy tisztázni, hogy senkinek ne kelljen kötbérfizetési kötelezettségnek eleget tennie, de jelen állás szerint itt tartunk.”Frissítés (2023.09.08.):
Mai sajtótájékoztatóján a Gerillakertész Egyesület elnöke, Bolvári Ferdinánd arra hívta föl figyelmünket, hogy a kötbér kiszabását közlő, a Vagyonhasznosítási Kft.-hez címzett levél a
„szabálytalan áramvételezés” helyett valójában „önkényes visszatáplálás”
kitételt alkalmazott.
Amint megtudtuk, az történt, hogy a napelemek termelése a rendszer használatba vételének szolgáltató általi engedélyezése előtt mintegy 800 Kwh áramot táplált az MVM hálózatába – hatályos szerződés híján – jogosulatlanul.
A téves kifejezés az olvasókban azt a képzetet kelthette, hogy a D7 közösségi házban ’lopták’ volna az áramot, de erről szó sincs.
Az engedélyezés azért kulcskérdés, mert a meglévő elektromos hálózatot nem méretezték a nyáron nagy teljesítményt leadó, egyre szaporodó napelem-rendszerek kiszolgálására, így azok nem kellően körültekintő üzembe helyezése a hálózat túlterhelését okozhatja, ez által fennakadásokat eredményezhet az áramellátásban.
Ezért a termelés megindítását minden esetben a szolgáltató által végzet vizsgálatok, átadás-átvétel kell, hogy megelőzze, és az ellátásbiztonság szavatolása érdekében esetenként csak a szükséges hálózati fejlesztések elvégzése után kerülhet rá sor.
Megjegyezzük:
a ’szabálytalan áramvételezés’ kifejezés egyébként sem jelenti azt, hogy áramlopás történt volna.
A lopás az lopás, és mindig szándékos. A szabálytalanság lehet véletlen (pl. figyelmetlenség) is.
Bolvári Ferdinánd mai sajtótájékoztatóján elhangzottakról
önálló cikkünk készül!