Az üzleti terv szerint 11 milliós megtakarítást hoz a város két Kft.-jének egyesítése, ám a kiadások ennél nagyobb ütemben nőnek. A terv szerint bér törvénynek megfelelő emelése és az infláció együttesen 14 millióval visz majd el többet, mint a megtakarítás. Az ügyvezető ennél is négymillióval többet kért, az önkormányzati testület viszont a dologi költségtöbbletet megnyirbálta, ragaszkodva a KSH inflációs adataihoz – a terv az általános, három százalékot némileg meghaladó inflációnál nagyobb növekedést vár a cégeket érintő beszerzések vonatkozásában.
A Parkgondozó Kft. feladatait január elsejétől a vagyonhasznosító Kft. veszi át, mivel az önkormányzat a két kizárólagos tulajdonú cégének egyesítéséről döntött tavaly. Ennek értelmében az önkormányzat megbízásából végzett feladatokra szánt forrásokat is az egyesült utódcégnek kell biztosítani.
A CÉG IDEI TÁMOGATÁSI IGÉNYE ÖSSZESSÉGÉBEN MINTEGY 374,7 MILLIÓ FT VOLT AZ ÜZLETI TERV SZERINT.
Ebből
A tervet a társaság felügyelő bizottsága december 11 én tartott ülésén elfogadta, és az önkormányzatnak is ugyanezt javasolta. A képviselő testület december 20-ai ülésén tűzte a kérdést napirendre, és végül egy tétellel, az anyagbeszerzések infláció miatti értéknövekedésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt bő négymillió forinttal csökkentett összegről döntöttek végül a társaság idei üzleti tervének elfogadásakor.
Egy cég, két fedél
Az üzleti terv is kiemeli, hogy ettől az évtől a tulajdonos döntése értelmében a céggel egyesült a Parkgondozó Kft. A Vagyonhasznosítási Kft. tavaly 203.018.000, míg a parkgondozó 153.473.000 forint önkormányzati támogatásból gazdálkodott.
AZ IDEI TÁMOGATÁSI IGÉNY AZONBAN ENNÉL 18.222.000 FT MAGASABB VOLT.
Ezt egyrészt a minimálbér és garantált bérminimum növekedésével indokolták. A cégnél 76 fő garantált bérminimumon, tíz fő minimálbéren dolgozik. A jogszabály szerinti béremelés a cégvezető számítása szerint 27.037.000 Ft többletköltséget jelent majd.
További 12.208.000 Ft dologi többletkiadást irányoz elő a terv, amelyet készítője a tavalyi igényekhez képest ötszázalékos áremeléssel kalkulált. Az annak elfogadását javasló előterjesztés indoklása szerint ez ugyan magasabb a KSH által kimutatott, novemberben 3,1százalékos inflációs adatnál, azonban a cég anyagigénye speciális termékkínálatot érint, amelyben annál magasabb áremelkedés is lehet. Ezért az előterjesztés készítői indokoltnak vélték ezt az igényt.
Szintén a tulajdonost érintő többletköltség az a 6.977.000 Ft-ra kalkulált összeg, amely a közmunkaprogram önerejeként kerül majd felhasználásra. A támogatás összegét csökkenti a két cég egyesüléséből származó, várható megtakarítás, amely a terv szerint 11 millió Ft-ot jelent. Szintén a támogatási igényt csökkenti az előző évek eredményéből felhasználandó, a terv szerint 17 millió Ft-os összeg.
Hol a megtakarítás?
Emlékezetes: korábban a két cég egyesítésével várható megtakarítást nagyságrendileg húszmillió forint körüli összegre becsülte még az előző ügyvezető. Utódja, Pécsi Tiborné álláspontja szerint
A TERVBEN MEGÁLLAPÍTOTTNÁL NAGYOBB ÖSSZEGŰ MEGTAKARÍTÁS AKKOR VOLNA LEHETSÉGES, HA A KÉT CÉG KÖZÖS TELEPHELYEN MŰKÖDNE TOVÁBB.
Angeli Gabriella, Simon Zoltán és Filvig Géza is az igényelt, a két Kft. tavalyi támogatási igényét meghaladó önkormányzati támogatás kapcsán fogalmazott meg kérdéseket és véleményeket, emlékeztetve, hogy a spórolás volt az egyik fő indok a két Kft. egyesítésének.
Bálint József arra mutatott rá, hogy a Cégbíróság január elsejével nem jegyezte be a a változásokat, ezért a két cég formálisan még külön működik tovább, egyesítésükre hivatalos formában várhatóan január 31-ével kerül sor. A polgármester meglátása szerint
A FÉLÉVI EREDMÉNY-KIMUTATÁSNÁL LEHET MAJD LÁTNI, HOGY TÉNYLEGESEN MEKKORA MEGTAKARÍTÁST JELENTETT AZ EGYESÍTÉS.
Az előterjesztés, illetve az üzleti terv szerint tehát a fúziótól remélt megtakarítás 11 millió forint lesz, ami azonban még a tavalyi maradványforrásokkal együtt sem fedezi a bér- és az áremelkedések költségnövelő hatását, így állt össze a 18 milliós finanszírozási többletigény.
Csökkentett anyagköltség-előirányzat
Szabó Balázs a terv számait – egy kivételével – elfogadhatónak ítélte, ellenben az 5%-osra tervezett anyagbeszerzési költségnövekedést túlzónak vélte, ezért végül azt indítványozta, hogy ehelyett a KSH által megállapított legfrissebb – akkor a novemberi – adat figyelembe vételével határozzák meg a dologi kiadások várható növekedését, és ennek megfelelően csökkentsék a támogatási összeget.
E javaslatot az előterjesztő polgármester magáévá tette, így a végszavazásnál a csökkentett összegű támogatásról döntöttek.
ÍGY VÉGÜL AZ IGÉNYEKHEZ KÉPEST BŐ 4 MILLIÓ FT-TAL CSÖKKENTETT TÁMOGATÁSRÓL DÖNTÖTT A TESTÜLET, 7 IGEN MELLETT ÖT TARTÓZKODÁSSAL.
Várhatóak elbocsátások?
A költségmegtakarítások kapcsán Simon Zoltán azt is megkérdezte a polgármestertől, hogy lesznek-e elbocsátások a fúzió miatt. Bálint József azt válaszolta, hogy ez az ügyvezető hatásköre, de feltételezi, hogy a két cég tényleges egyesülése után minden bizonnyal nem lesz szükség két jogászra, két bérszámfejtőre, így lesznek munkakörök amelyek fölöslegessé válnak.
Katus Attila azonban, aki a pénzügyi bizottság 2-2 arányú szavazatával elfogadott, a javaslatot nem támogató döntéséről is beszámolt, azt is elmondta, hogy a bizottsági ülésen megkérdezték az ügyvezetőt, aki szerint jelenleg nincs lehetőség elbocsátásra. Lesz ugyan két összevont munkakör, de a felszabaduló kollégának tudnak más munkát biztosítani.