„Javaslatuk nincs, megvalósítható megoldást nem tettek le az asztalra, mégsem jó, ha a város helyett az állam tervezteti meg a belvárosi átkötő utat, mert itt most csak erről van szó! Akkor most ebben mi a nem városi érdek? – hangzott el a sommás vélemény és kérdés több alkalommal a képviselő-testület december 20-i, szerdai ülésén, még a hallgatóság soraiból is, amikor dr. Bagó Zoltán és Király Róbert élve a lehetőséggel, hogy számos képviselő távol van, bár ők jelen voltak, nem vettek részt a szavazásban. Így állhatott elő az a helyzet, hogy nem volt meg az egyszerű többség ahhoz, hogy az önkormányzat minden kötelezettségvállalása nélkül, az állam költségén tervezzék meg a belvárosi átkötő utat. „Lehet persze cáfolni, hogy a „nem” szavazat, a szavazástól való tartózkodás mögött nincs az az ellenzéki politikai érdek: a közelgő választás miatt a megoldást próbálják lassítani, ellehetetleníteni, hogy lehessen mire mutogatni, ez sincs megoldva, de a látottak, hallottak, a szavazás tükrében ez azért mást mutat” – hangsúlyozta dr. Bagó és Király képviselőknek címezve a polgármester most és az előző testületi ülésen is a napirend tárgyalásakor. Ugyan idén már aligha lehet nagyobb sebességre kapcsolni a belvárosi átkötő út állam általi megterveztetését, de ne legyen kétségünk afelől - figyelemmel az ehhez szükséges egyszerű többségi szavazathoz–, ezt még egyszer nem lehet eljátszani. A most elhalasztott döntés 2024. év elején jogérvényesen, sürgősségi indítvány nélkül is megtörténhet majd. Addig mondhatnánk, áldott, boldog karácsonyt, de ha már ilyen példa nélküli eset történt - kihagyva a személyeskedés miatt kihagyandókat - nézzük meg mi is történt szerdán a városházán.
Amúgy tényleg nézhető, de így karácsony előtt leginkább az erős idegzetűeknek ajánljuk, azoknak viszont elég, ha ide kattintanak, a téma tárgyalása 11:09-től indul.
A kalocsai képviselő-testületek működése során úgy telt el negyed század, hogy nem igazán emlékezünk olyan esetre, amikor a testületen belüli ellenzék obstrukcióval élt volna, azaz bár jelen volt, de nem vett részt a szavazásban, így akadályozva meg a döntést. A városi képviselő-testület december 20-i, tehát Advent idején, a feldíszített karácsonyfa tövében lefolytatott, durva személyeskedésekkel terhelt ülésén, a belvárosi átkötő út immár csak az állam költségén történő tervezése téma rendkívüli testületi ülésen történő tárgyalásakor, majd a szavazásakor ez is előfordult.
Miután Király Róbertnek és dr. Bagó Zoltánnak a feltett, mások mellett ügyrendi kérdéseikkel, javaslataikkal, majd a polgármestert is sértegető véleményükkel minden igyekezetük ellenére nem sikerült dr.Filvig Géza előterjesztését érdemben erodálni, a két ellenzéki képviselő – bár Király Róbert az ígérte, ha a polgármester módosítást tesz az előterjesztésben, akkor azt elfogadja, és ez meg is történt – végül nem vett részt a szavazásban.
Így nem volt meg a határozatképesség ahhoz, hogy a kompromisszum érdekében a határozati javaslatot éppen Király Róbert kérésére módosító polgármester előterjesztése, azaz az átkötő út állami forrásból való megtervezése megkapja a szükséges számú szavazatot.
Fontos tudnivaló, a módosított határozati javaslat szerint ezúttal már csak az átkötő út állami terveztetéséről volt szó - tehát a megismételt tárgyaláson már nem a tervezett (piros filccel jelölt) nyomvonal állami vagyonkezelésbe adása volt a kérdés – , mégsem volt eredményes a szavazási procedúra.
„Javaslatuk nincs, megvalósítható megoldást nem tettek le az asztalra, még sem jó nekik, ha az állam az átkötő út tervezését, annak költségét magára vállalja – mert ugye most másról nincs szó! Nekik esélyük sincs arra, hogy a magasabb szintű döntéshozók velük akárcsak szóba álljanak, nemhogy a tervezéshez forrást biztosítsanak. Mi ez, ha nem színtiszta, a választások előtti politikai érdek, spekuláció!”– fakadt ki az egyik, a hallgatóság soraiban helyet foglaló férfi, aki cinikus hozzáállásnak minősítette, hogy a két képviselő egyik gombot sem volt hajlandó megnyomni, nem vett részt a szavazásban. Dr. Bagó Zoltán csak nem szavazott, kikapcsolta a szavazógépét, Király Róbert pedig még a termet is elhagyta, így akadályozva meg az érvényes, egyszerű többséghez kötött szavazást, ami egyébiránt bármelyik gombot is nyomja meg a két képviselő egyike, érvényes lett volna.
Az obstrukció miatt meghiúsult szavazás úgy alakult: Az összesen 12 tagú képviselő-testületből a napirend tárgyalásakor a teremben volt: Dr. Filvig Géza, Pécsi Vivien, Tihanyi Tiborné, Kákonyi István, Simon Zoltán, Schmidt Rajmund, Dr. Bagó Zoltán, Király Róbert. Mivel Király Róbert elhagyta a termet és így nem szavazott, Dr. Bagó Zoltán pedig bejelentette, hogy nem kíván részt venni a szavazáson, nem volt meg a szükséges egyszerű többség, mert ahhoz még plusz egy szavazat kellett volna - függetlenül attól, hogy az az egy fő hogyan szavaz. Így a Király Róbert kérésére módosított polgármesteri határozati javaslatról szóló szavazás, ezzel együtt az átkötő út állam általi megterveztetése meghiúsult.
Mielőtt újabb bekezdést nyitnék, a kalocsai közélet fogalomkészletében eddig nem szereplő obstrukció magyarázatára szeretnék egy példát ide citálni, hogy a címben is megjelenő „obstrukció” mint fogalom és magatartás is érthető legyen mindenki számára.
Az obstrukció a kisebbség zsarnokságát szolgálja”– mondta Bill Frist amerikai szenátor 2004 novemberében, amikor 2000 óta a kisebbség obstrukciója 10-szer akadályozta meg az új legfelsőbb bírák megválasztását.
Persze lehetne számos magyar, főként az 1900-as évek elejére eredeztethető példát felhozni, mint a mind földrajzi, mint politikai súlyát tekintve igencsak a kalocsaitól távol esőt, de időben ez áll közelebb, és talán a szándékot és a végeredményt is jól mutatja.
Azért a képviselő-testület jelenlegi összetételét tekintve ne legyen kétségünk afelől – feltéve, ha mindenki jelen van – mostanában aligha lesz még egy ilyen obstrukciós lehetősége az ellenzéknek. Mindez ennek ellenére, ebben a kérdéskörben azért lehet sajnálatos, mert jól tükrözi a kalocsai közállapotokat, alkalmas a sokat szajkózott „a város érdeke ezt kívánja”, „képviselői esküm kötelez” mondatok őszinteségének, valóságtartalmának újragondolására.
Lassan a tudósító összes ujja kevés annak megszámlálásához, hogy az utóbbi két testületi ülésen, beleértve a szerdait, esetenként elszakadva az adott témától, dr. Bagó Zoltán és Király Róbert hányszor támadták személyében is a polgármestert- szerintük nem azért, mert politikai riválisuk.
Természetesen tudatos, szívós munka van ebben, és nem csoda, ha minderre a polgármester esetenként ugyan visszafogottan, de ironikusan, szarkasztikusan válaszolt, a vádakat pedig visszautasította. Simon Zoltán alpolgármester szintén rámutatott a helyzet fonákságára, a szerinte is személyeskedő, városellenes ellenzéki magatartásra.
Nem csoda, hogy az ülésen résztvevő hallgatóság soraiból – nem az érintett nyomvonal menti ingatlantulajdonosok - utóbb megkérdezték: előre viszi ez a várost, az éppen tárgyalt átkötő út megvalósítását? Józan gondolkodás mellett ugyan kinek és miért nem jó az, ha az állam költségén, minden kötelezettség vállalása nélkül tervezik meg az átkötő utat, központi költségvetési forrásból keresik a legjobb megoldást? Vajon ha így megy tovább, a kákán is csomót keresnek, képes lesz a feladatának megfelelően, a város érdekében hatékonyan működni az önkormányzat? Ezt látva csodálkozhatunk azon, hogy a kalocsai feltörekvő fiatalok nem mágneseződnek, érdeklődnek a helyi politika, a képviselői munka iránt? – hangzottak el a felvetések.
Így, ide érve ajánlom mindenki figyelmébe az élő közvetítést a testületi ülésről, amely - Balogi József képviselő kérésére, az első napirendi pontot, az átkötő utat megelőzve - az önkormányzat társaságainak a jövő évi költségvetésük elfogadásáig juttatandó működési és bérköltség előlegről szólt. Ez ugyancsak az ellenzéki képviselők szavazata miatt az előző testületi ülésen meghiúsult, Király Róbert és dr. Bagó Zoltán ezúttal is nemmel szavazott. Az előterjesztést sürgősséggel beterjesztő polgármester szerint támogató döntés hiányában a Vagyonhasznosítási Kft. esetében a januári bérek kifizetése került veszélybe. Ennél a napirendnél a szavazás úgy alakult, hogy az akkor még az ülésteremben lévő Balogi József igen szavazatával is, dr. Bagó Zoltán és Király Róbert nem szavazata ellenére a hosszú évek gyakorlatának megfelelően juttatandó előleget a két cég megkapja.
Az obstrukció miatt döntéshozatalra képtelen testület sajnos már nem tárgyalta a harmadikként napirendre tűzött előterjesztést, az Összefogás az Állatokért Közhasznú Alapítvány kérelmét. Ebben Békési Marianna, a kuratórium elnöke 500 ezer forint önkormányzati támogatást kért egy olyan célra használt, régi jármű megvásárlásához, amely más, az önkormányzattól átvállalt feladataik mellett a kóbor állatok begyűjtését, biztonságos helyre szállítását szolgálná. A polgármester által támogatott, költséghelyet is megjelölő előterjesztés tárgyalására már csak az újévben nyílik lehetőség.