Már tavaly megszületett az elvi döntés arról, hogy az önkormányzat vállalja a 30%-os önerőt, amennyiben nyer a Zöldfa Utcai Óvoda pályázata a többfunkciós sportpálya létesítésére az Ovi-Sport Közhasznú Alapítvány „Nemzeti Ovi-Sport Program” című pályázatán. Most a pályázat sikeréről érkezett hír nyomán a várható önrész biztosításának költségvetési vonatkozásáról is döntöttek.
Hárommillió-nyolcszázötvenezer forintot csoportosított át az önrész biztosítása céljára a kalocsai önkormányzati képviselő-testület a március 27-ei ülésén hozott döntésével, amelynek értelmében a felmerülő összeget az egyéb működési költségek tartalékkeretének általános tartalékokra szánt rovatában szereplő összeg azonos mértékű csökkentésével teremtik elő.
Az elkülönítendő összeget a 12.833.000, azaz tizenkétmillió-nyolcszázharmincezer forintos, tervezett beruházási összköltségre vetítve, arányosan határozták meg, a tényleges összeget a pályázat zárásakol lehet megállapítani.
Ki fizeti, ki használhatja?
Szabó Balázs vetette föl, hogy a hiányzó 70%-nyi TAO forrást kinek kell biztosítania, illetve a tulajdonviszonyok és a jogi helyzet hogy alakul majd, tekintettel a fenntartási költségekre is.
Az előterjesztésben foglaltak szerint a pálya a meghatározott szakmai-nevelői programon és a közvetlenül ahhoz kapcsolódó egyéb programokon kívül más célra nem hasznosítható, a pálya és annak elemei a 15 éves futamidő leteltével az Alapítvány tulajdonában maradnak. A futamidő alatt a fenntartás költségei teljes egészében az önkormányzatot terhelik, ugyanakkor azt is tartalmazta az előterjesztés, hogy az önkormányzat a TAO-törvény 22/C § (6.) bekezdés b) pontja szabta keretek közt gondoskodik a sportcélú ingatlan ingyenes, vagy kedvezményes áron történő hasznosításáról.
Szakmai érvek
A kérdések megválaszolására a város óvodáinak vezető óvónője, Katus Györgyné kapott szót, azonban ő inkább saját hivatásának szakmai érveit hangoztatta.
A műszaki osztállyal egyeztetve készítették elő a pályázatot – mondta az intézményvezető, az indokok köz említve az óvodákban működő Ovi-foci programot is, valamint azt, hogy a Zöldfa utcai létesítménynek nincs megfelelő méretű tornaterme, és itt, a lakótelepi környezetben különösen fontos a mozgás lehetőségének biztosítása.
Ugyanakkor arra is fölhívta a figyelmet, hogy a két, kiváltásra szánt óvoda megszűnésekor a meglévő három párhuzamos csoport mellé ebben az óvodában is tervezik egy negyedik csoport indítását.
A beruházás szakmai jelentőségét az is növeli, hogy fedett pálya lévén szélesebb időjárási spektrumban teszi lehetővé a mozgást.
Bálint József polgármester azt vetette föl a pályázat rovására, hogy a feltételrendszer szerint csak 15 év múlva kerülne át a tulajdon az önkormányzathoz [az előterjesztésben foglaltak és a később elhangzottak szerint a pályázati partner, az Ovi-Sport Alapítvány tulajdonába kerül majd – A szerk.], de addig is a várost terhelné fönntartási kötelezettség, amit ő túl hosszú időnek tart egy műfüves pálya esetében.
Ezért a polgármester jelezte, hogy amennyiben a testület elfogadja az előterjesztést, akkor módosító indítvánnyal fog élni, felhatalmazást kérve a testülettől a szerződési feltételek módosítására, mivel számára is szokatlanul hosszúnak tűnik a fenntartási idő – később azonban azt az indítványát visszavonta, illetve bejelentette, hogy nem terjeszti elő.
Szabó egyik fölvetésére utalva Bálint József elmondta,
A HIÁNYZÓ TAO-FORRÁST TUDOMÁSA SZERINT AZ ALAPÍTVÁNYNAK KELL ÖSSZEGYŰJTENIE.
Szabó azonban úgy értékelte, hogy nem kapott elég szabatos választ a két legfontosabb kérdésre.
Egyrészt:
Ki hozza be a maradék TAO-t? Mert az ’úgy tudom’ az egy kicsit meredek egy ekkora összegnél.
Másrészt a tulajdoni viszonyok, fenntartói jogok és kötelezettségek kérdését firtatta Szabó, amelyek szerinte se az írott előterjesztésben, sem az elhangzottak szerint nem egyértelműek.
[Ami az egyértelműséget illeti, az eddig elhangzottak alapján arról még kevésbé beszélhetünk: az előterjesztésben foglaltak szerint a pálya és annak elemei a 15 éves fönntartási idő leteltével az Ovi-Sport Alapítvány tulajdonába kerülnek, a pálya által elfoglalt terület pedig végig önkormányzati tulajdonban marad.
Ami a sportpálya részeinek tulajdonba kerülését illeti, meglehet, hogy a 15 év elteltével ez a tulajdonjog a gyakorlatban már csak egy halom veszélyes hulladék – közintézmény lévén sürgős – eltakarításának kötelezettségét jelenti majd, így nem lenne verseny érte. – A szerk.]
A helyzetet a polgármester fölkérésére Boromisza Viktor műszaki osztályvezető tette egyértelművé, előadván, hogy
A PÁLYÁZAT ÉRTELMÉBEN AZ ÖNKORMÁNYZATI TULAJDONÚ TERÜLETEN MINT „IDEGEN VAGYONELEM” KERÜL AKTIVÁLÁSRA. A PÁLYA ÁLTAL ELFOGLALT TERÜLET AZ ÖNKORMÁNYZAT TULAJDONÁBAN MARAD, CSAK A FELÉPÍTMÉNY KERÜL AZ ALAPÍTVÁNYHOZ.
Török Ferenc kérésére Boromisza segített elképzelni, hogy hol helyezkedik majd el a létesítmény: a Zöldfa utcai óvoda északi oldalán, a kerítésen belüli területrészen, tehát az óvodaudvaron kerül elhelyezésre a pálya, ahol a kellő terület rendelkezésre áll.
Bolvári Ferdinánd képviselő is a pálya fenntartásának kérdését feszegette, rámutatva, hogy amint a KSE pályánál látottak is igazolják,
A MŰFÜVES PÁLYÁK „GYENGÉJE”, HOGY IDŐBEN MEG KELL KAPNIUK AZT A NEM OLCSÓ, RENDSZERES KARBANTARTÁST, AMINEK ELMARADÁSA JELENTŐS KÁROKAT OKOZ.
A 15 éves, valóban hosszú fenntartási időszak azért is idokolatlan, hiszen a műfű anyagának élettartama korlátozott, UV-állósága is ennél rövidebb a képviselő tudomása szerint. Ha megsérül a pálya, akkor ez az önkormányzat kára lesz? – kérdezte Bolvári, amire a polgármester tömören azt mondta: „igen”.
A képviselő folytatva kérdéseit azt vetette föl, hogy ezek a fenntartási, karbantartási költségek kinek a költségei lesznek, a Vagyonhasznosító Kft.-é vagy az intézményé?
Amire Bálint József lakonikusan azt válaszolta:
az önkormányzaté.
Filvig Géza a vezető óvónő által elmondott szakmai indokokra hivatkozva úgy vélte, hogy
A VÁROS MINTEGY ÖTMILLIÁRDOS KÖLTSÉGVETÉSÉBEN KELL, HOGY LEGYEN FORRÁS E CÉLRA.
De arra is rámutatott a képviselő, hogy egészen más a terhelése egy városi sporttelep versenypályájának, ahol felnőtt bajnokságokat is tartanak, mint egy óvodai műfüves pályának, ahol gyerekek játszanak. Erre a szempontra viszont az esetleges külső használatba adásnál is tekintettel kell lenni – figyelmeztetett Filvig.
A javaslatot végül a pénzügyi bizottság támogatása mellett 10 igen szavazattal, egy tartózkodás mellett fogadták el, Tihanyi Tiborné igazolt távollétében.