A legutóbbi testületi ülésen az építményadó-emelés kapcsán zajlott vita során a képviselők egyetértettek a további takarékossági lépések szükségességében, de ez nem jelenti azt, hogy megáll az élet: két újabb, jelentős beruházás megvalósítására ad be pályázatot a város. A Kertváros csapadékvíz-elvezető rendszerének fejlesztése céljából 200 millióra, új óvoda építése végett 400 millió forintra nyújt be pályázatot az önkormányzat a TOP pályázati rendszer keretében. Ráadásul, ha megnyerjük, önerő sem kell. Ma az óvodai projektet tekintjük át – visszapillantva a többfordulós előzményekre is – holnap a Kertvárost érintő, a csapadékvíz-elvezető rendszer fejlesztését célzó projekt tervéről írunk.
Az óvodaépítéskérdése már korábban is volt terítéken. A TOP-1.4.1-16 kódszámú pályázati forrás – amely talányosan nem az óvodákról szól, hanem a célja:
A foglalkoztatás és az életminőség javítása családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztésével Ezt a keretet töltötte meg a kalocsai önkormányzat az óvodaépítés szándékával.
A KUNSZT UTCAI ÉS AZ ÚJVÁROSI ÓVODÁK KIVÁLTÁSÁRÓL, VAGYIS AZ OTT NEVELKEDŐ GYERMEKEKNEK ÉS DOLGOZÓKNAK EGY ÚJ INTÉZMÉNYBEN, VADONATÚJ ÉPÜLETBEN TÖRTÉNŐ EGYESÍTÉSÉRŐL, EGYIDEJŰLEG A KÉT ÉRINTETT ÓVODA MEGSZŰNTETÉSÉRŐL VAN SZÓ.
Ezeknek a jelentősen leromlott infrastrukturális állapota miatt csak igen költségesen lehetett volna – és lehetne – érdemi fejlesztéseket végrehajtani, ezek rendre el is maradtak.
E két óvodára az elmúlt hét évben egyetlen fillér forrás sem jutott – eltekintve a Kunszt utcai intézmény akadálymentesítésétől –, miközben az utóbbi öt évben az óvodák sorban újultak, újulnak meg városunkban: a Csokonai utcai és a Zöldfa utcai óvoda energetikai korszerűsítésen esett át, utóbbi projekt napelempark építését is tartalmazta, a Bem utcai óvodára jelenleg van hasonló tartalmú, beadott pályázatunk, a Viola utcai intézmény pedig közösségi térrel gazdagodott.
A költséghatékonysági vizsgálatok – beleértve a későbbi üzemeltetői szempontokat –, valamint a pedagógus szakmai szempontok szerint is ezeknek az óvodáknak a kiváltása, kapacitásaik új építésű korszerű, e célra tervezett épületben történő egyesítése volna a megfelelő megoldás.
Az erre tett javaslatról először március 22-én hozott döntést a testület.
Előzőleg is vitáztak már erről a képviselők, de akkor elnapolták a kérdést, mivel a képviselők abban reménykedtek, hogy lehet alternatívát találni az Ifjúsági Ház (egykori Úttörőház) értékes telkére. Ez a próbálkozás azonban – számos alternatív javaslat alapos elemzése után – kudarcba fulladt. A fájó áldozatba így beletörődtek a képviselők a valóban égető igény kielégítése végett, ugyanis Benke Mónika helyettes vezető óvónő testület előtt akkor tett nyilatkozata szerint a kiváltandó intézményekben „méltatlan körülmények közt” vannak a gyerekek, ezért az óvópedagógusi kollektíva egyetértését tolmácsolta az új óvoda megépítését illetően.
Most az akkori döntést olyan értelemben módosították, hogy
A TERVEZETT BERUHÁZÁSBA A MÁS TELEPHELYEN MŰKÖDŐ BÖLCSŐDE ESZKÖZBESZERZÉSÉT IS BEVONJÁK, MIVEL A FORRÁSBÓL ÓVODAI ÉS BÖLCSŐDEI INFRASTRUKTURÁLIS FEJLESZTÉSE EGYÜTTESEN IS TÁMOGATHATÓ.
A pályázatbeadás korábban megadott október 2-ai beadási határideje augusztus 15-ére módosult – minden TOP pályázat beadási határidejét előre hozták, amint azt elmondta dr. Bálint József polgármester a napirendi pont fölvezetéseként, így a nyári szabadságolások okozta fönnakadások elkerülése végett a nyári szünet előtt hozott új határozatot a testület.
A kérdésről vita nem volt, mindössze Szabó Balázs szólalt föl, aki az adóemelésről folytatott vitára utalt vissza egy észrevétel erejéig.
Akkor Török Ferenc úgy emlékezett, hogy az ő polgármestersége idején nem adtak el vagyont – ez ütötte meg Szabó fülét, ugyanis az ő emlékei szerint az Öko-pont mögötti épületet 2012-ben adták el 25-26 millió forintért, és az talán alternatívát jelenthetett volna a helyszínt illetően – vélekedett a képviselő. Korábban neki épp ezzel – tudniillik az Ifjúsági Ház telkének föláldozásával – kapcsolatban voltak aggályai. Miután azonban megfelelő alternatívát nem talált, most támogatni tudta a javaslatot.
Bálint József azonban megjegyezte, hogy az előzetes vizsgálatok során azt a területet is megnézték, és megállapítást nyert, hogy az a terület nem felelt volna meg.
A kulturális, illetve a pénzügyi bizottság is támogatta az előterjesztést, ami ellen valóban nem szólt érv, így – ellenszavazat és tartózkodás nélkül – elfogadták a képviselők a javaslatot.
A pályázatot pedig augusztus idusáig kell beadni.
Jó kilátások
A TOP pályázatok kapcsán lefolytatott, többkörös egyeztetések során e pályázat elnyerésére állítólag – a Városházásról kiszivárgott, a megyei szintű egyezetésekben résztvevő képviselőtől származó információnk szerint – kvázi ígéretet kapott a város.
A fölszabaduló két ingatlan akár a város saját fejlesztésére, akár piacképes vagyonelemként értékes darabja lesz az önkormányzati vagyonnak. Ezek későbbi hasznosítására konkrét javaslatok még nem láttak napvilágot.