Kalocsa azon települések közé tartozik, amelynek sokszínűségéhez látványával, növény és élővilágával, immár a vízisportokkal nagyban hozzájárul a Vajas csatorna. A várost átszelő Vajas ezekben a napokban az egyik legkedveltebb hely azok számára, akik a kalocsai Gerillakertész Egyesület kajak-kenu tábora idei, immár második turnusának a résztvevői. A gyerekek az egyesület vezetője, Bolvári Ferdinánd, és számos nagy versenyzőt, köztük most az olimpián szereplő Pukk Noémit útjára indító paksi szakedző, Feil Imre útmutatásai mellett sajátítják el a kajakozás, kenuzás alapjait. Ezen túl még a SUP-ot, az állva evezést, a sárkányhajó kormányzását is kipróbálhatják. A tábor bázisa a D7 közösségi ház (Damjanich utca 7. szám alatti ingatlan, innen a D7 elnevezés), amely a Vajas-parton helyezkedik el; lankás udvarán hosszú, fedett vízijármű-tároló és egy terasz húzódik, a parton kis kikötő segíti a vízre szállást. A táborban szerdán délelőtt jártunk, de a nyári hőségben a Vajas-parton, gyakorlatilag a város szívében cseppet sem éreztük a forróságot.
A kikötőhelynél Bolvári Ferdinánd, a kalocsai Gerillakertész Egyesület elnöke vidám gyerekzsivaj közepette fogadott bennünket. A tábor vezetője elmondta:
Tizenhárom éve Gerillakertész mozgalomként indultunk, de már jó ideje egyesületként működünk. Nyolc éve minden nyáron két alkalommal szervezzük meg a kajak-kenu tábort, mert fontosnak tartjuk a gyerekek természethez, vízhez szoktatását. A fiatalok aktív életmódra nevelését. Idén a mostani, az augusztusi a második táborunk, általában 30 gyereket fogadunk. A gyerekeket hétfőtől péntekig az összes vízieszközünkkel megtanítjuk a „vízen járni.” Kimondottan a Vajas-partra koncentrálunk, hiszen a várost átszelő Vajas egy nagyon ideális és biztonságos hely erre a célra. Elsősorban kalocsai gyerekek vannak nálunk, de a mostani táborba érkeztek gyerekek Németországból, Dunakesziről, Győrből is. Ők itt nyaraknak a nagyszülőknél, akik úgy gondolták: a táborban elsajátítottak hasznossága mellett kivételes élményben lesz részük nálunk. A gyerekek számára teljes mértékben biztonságossá tesszük a vízen tanulást és közlekedést. Minden gyerek már a partot is csak mentőmellényben közelítheti meg. A 18 év fölöttieknek, különösen a jól úszóknak nem kötelező az úszómellény, de azért nekik is ajánljuk. Már csak azért is, mert a kezdőknél borítékolva van, hogy vízbe fognak esni. Amiket itt látunk, ezek versenykajakok, és ezeknek bizony nagyon nehéz a megülése. Aki még nem ült benne, szinte biztos, hogy a vízbe fordul, de hogy ne legyen ijedtség, erre fölkészítjük. Természetesen ott van rajtuk a nagyon biztonságos mellény, ami a víz fölött tartja őket ”
– mondta Bolvári Ferdinád.
Hozzátette:
Minden délben hajóval megyünk ebédelni a Vajas-parti Trófea vendéglőbe. Délután szabadfoglalkozás van. Nagyon népszerű a vízibicikli, a SUP, de aki kedvet kapott a délelőtti foglalkozáson, az a kajakozást gyakorolhatja, vagy mentőmellényben még fürödhetnek is. A nap 9 órakor egy erőteljes bemelegítéssel kezdődik a D7 udvarán, utána valamilyen irányban elindulunk a Vajason. Kivétel, amikor hetente kétszer Feil Imre, a Magyar Kaja -Kenu Szövetség szakedzője ellátogat hozzánk. Ma éppen egy ilyen nap van. Feil Imre paksi szakember, nagy tudású edző, segítségével szakmailag sokat fejlődött az egyesületünk. Nem titkolt szándékunk, hogy kedvet csináljunk a kalocsai és környékbeli gyerekeknek, hogy a kajak-kenu edzésekre visszajárjanak hozzánk. Ma vizes edzési nap van, de holnap az Érsekkertbe megyünk, ahol tájfutással töltjük a délelőttöt, majd az ebéd és a szabadfoglalkozás következik. A tábort pénteken délben egy tábortűzzel zárjuk a D7 udvarán. Ilyenkor igény szerint szalonnát vagy mályvacukrot sütünk. Bevallom, a mályvacukorra van a nagyobb igény, a mai gyerekek a szalonnasütést már kevésbé kedvelik.”Bolvári Ferdinánd azt is megosztotta velünk: vasárnaptól kezdődik, hogy a D7-től, igény szerint egy vagy két sárkányhajóval kirándulásra indulnak a Vajason. A bátyai zsilipig fognak felevezni, majd onnan érkeznek vissza. A részvétel jelképesen ezer forint, ami az egyesület abban segíti, hogy az MVM felé fennálló rendszerhasználati díjat kifizessék. A 9-12 óráig tartó, kellemes kikapcsolódást ígérő programot a közösségi médiában is meghirdetik.
Feil Imre, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség szakedzője elmondta:
Paksról érkeztem, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség utazó edzőjeként dolgozom. Az a feladatom, hogy szaktudásommal a kalocsai Gerillakertész Egyesület fejlődő vízisport életét, tevékenységét segítsem és támogassam. Kalocsán is azt tapasztalom, amit szerte az országban: a kajakozás, a kenuzás iránti vágy, az alapszintű tudás elsajátításának az igénye minden emberben, különösen kisgyermekkorában ott van. A kajakozásról, kenuzásról azt azért tudni érdemes, hogy a kezdet nehéz. Mire beindul egy olyan munka, amelynek a végén esetleg képviselni tudjuk Magyarországot egy nagy versenyen, az bizony egy hosszú, áldozatokkal, küzdelmekkel teli folyamat. Azt tapasztalom, hogy Kalocsán Bolvári Ferdinánd vezetésével nagyon jó irányban haladnak a dolgok. Folyamatosan érkeznek a jelentkezők, talán a jövő versenyző – jelöltjei. Az egyesület létszáma stabilan 20 fő, és ehhez jönnek még, akik a táborokba jelentkeznek. Őket megpróbáljuk állandó tagnak beintegrálni a mi kis csapatunkba. Számukra is fontos tudnivaló lehet, hogy a legkorszerűbb felszerelésekkel dolgozunk. Hál’ Istennek a Magyar Kajak-Kenu Szövetség egy kis anyagi és eszköztámogatással is segít bennünket. Ugyan az eszközök számában még mutatkozik némi elmaradás, de azon vagyunk, hogy folyamatosan bővítsük az eszközparkunkat. Mielőtt utazó szakedző lettem, Pakson 15 évig dolgoztam. Rengeteg fiatal sportolót indítottam el a pályán. A teljesség igénye nélkül most csak az első vonalbelieket említem: például Koletár Zoltánt, Pukk Noémit, aki most az olimpián versenyez, segédletemmel sikerült elindítani a pályán. A kalocsai egyesület, a D7, a Vajas ideális helyet, terepet jelent a vízi sportot űzők számára. Az érdeklődők a kajakozás, kenuzás mellett a SUP-ot és az evezést is kipróbálhatják, megtanulhatják. Reményeim szerint a közelben élők is meglátják ennek a csodás víznek, tájnak a szépségét, nyugalmát és egyre többen látogatnak el hozzánk, hogy biztonságos környezetben evezzenek. Higgyék el, az aktív testmozgás mellett élményt nyújt az evezés. Ajánlom mindenkinek, mert az evezés az a sportág, ami a legkomplexebben mozgatja meg a testet”
– mondta Feil Imre, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség utazó szakedzője.