Az eredeti tervek szerint a sétálóutcában tartották volna az EMMI kezdeményezésére tartandó zenés alkalmakat, amelyek célja, hogy a vidéki lakossághoz is eljussanak a színvonalas komolyzene lélekemelő hangjai. Most – „hála a koronavírusnak” –már a sétálóutcáig sem kell mennünk a muzsikaszóért, csak az ablakot kell kinyitni! Azt meg amúgy is ki kell nyitni néha… Most mutatjuk, hogy hol, mikor lesz leginkább érdemes.
Az első alkalmat még a sétálóutcában tartotta a Filharmónia Rézfúvós Együttes, akiket beharangozó cikkünkben röviden be is mutattunk olvasóinknak, március 13-ai koncertjükről pedig a Kalocsa Televízió jóvoltából kaphatunk ízelítőt:
Amint korábban már fölhívtuk olvasóink figyelmét, az EMMI kultúráért felelős államtitkársága Fekete Péter államtitkár kezdeményezésére egy új, komolyzenei programot indított el tavaly október 1-jén, a Zene Világnapján, azzal a céllal, hogy az 5000 fő feletti települések közül minél több helyszínen csendüljön fel a klasszikus zene, mégpedig a társadalom szélesebb rétegei számára elérhető módon.
Ebből a szempontból még előnyös is lehet, hogy a koronavírus-járvány miatt megszakadt a zenés alkalmak sora, ugyanis a tervek szerint a szabadtéri koncerteket a sétálóutcában tartották volna meg, mégpedig péntekenként délután kettőkor, amikor viszonylag kevesen tudtak volna azokon részt venni. Most, a megváltozott körülmények közt viszont a tér-zene házhoz megy: a muzsikusok a sűrűbben lakott városrészeket keresik majd föl, így a zeneszót a nyitott ablakokon át, vagy erkélyeinkről hallgathatjuk.
A SZERVEZŐK KIFEJEZETT KÉRÉSE, HOGY A KONCERT FOLYAMÁN A LAKÓK NE HAGYJÁK EL INGATLANJAIKAT, NE CSOPORTOSULJANAK, ABLAKAIKBÓL ÉLVEZZÉK A KONCERTEKET!
Az előadásokat az alábbiakban részletezett napokon és helyszíneken a délutáni órákban tartják meg.
Április 24., péntek
Helyszínek:
Fellépő:
A Cantores Ecclesiae Rézfúvós Együttes 1998-ban alakult Budapesten, Kovács Zalán László művészeti vezető irányításával. Tagjai fiatal művészek, akik az együttes hazai és nemzetközi versenysikerei mellett szólistaként is több tucat helyezést elértek különbözőmegmérettetéseken
A klasszikus rézfúvós kvintett irodalom mellett saját átirataik, valamint számukra komponált darabok tarkítják széles repertoárjukat. Alakulásuk óta évente közel száz fellépésük alkalmával játszottak Magyarország legjelentősebb koncert- és rendezvényhelyszínein, illetve szerte Európában.
Televízió és rádió felvételeik mellett tizenegy hanghordozón hallható játékuk, melyekből kö.zel tízezer példányt hallgatnak szerte a világon. Az együttesszámos nagyszabású hazai fesztivál rendszeres fellépője, és több koncertsorozat szervezője. 2007-ben megkapták az Artisjus alapítvány különdíját.
Április 28., kedd
Fellépő:
Helyszínek:
Az In Medias Brass 2010 januárjában alakult. Tagjai a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szereztek művészdiplomát. 2010 augusztusában, első közös céljuk a Dél-Koreában megrendezett, 6. Jeju Nemzetközi Rézfúvós Verseny volt, amelyen elsöprő sikert arattak: annak ellenére, hogy a világ minden tájáról összesen közel háromszáz résztvevő indult, a kamarazenei első díj mellett megnyertek minden olyan szólóhangszeres kategóriát is, amelyben elindultak – kürt, harsona és tuba.
Az együttes – megalakulását követő nem sokkal több, mint három éven belül – hét rangos, nemzetközi díjat szerzett kamarazene versenyeken: öt első, két második és számos különdíjat Dél-Koreában, Németországban, Szlovéniában, Japánban, Olaszországban, Franciaországban és az Amerikai Egyesült Államokban.
A koncertjeiket művészi és technikai felkészültségüknek köszönhetően egyszerre jellemzi a virtuozitás és a meghittség. Az In Medias Brass repertoárja a korai reneszánsztól kezdve, különleges klasszikus zenei átiratokon és rézfúvós kvintettre írt műveken át egészen a legfrissebb kortárs művekig terjed. Szívesen játszanak könnyűzenei darabokat is, amelyek között mindenki megtalálja a számára legkedvesebbet, legyen az filmzene, ragtime vagy éppen latin jazz.
Fontosnak tartják, hogy minden egyes koncertjük értékes legyen, és a közönség ne csak rácsodálkozzon a rézfúvós hangszerek rejtette lehetőségekre, de valódi és emlékezetes zenei élménnyel gazdagodhasson.
Május 1., péntek
Fellépő:
Helyszínek:
Az Ewald Rézfúvós Együttes az ország talán legtehetségesebb fúvós együttese, nyitottak minden stílus és irányzat, a könnyebb és komolyabb műfajok felé egyaránt – az egyetlen kritérium számukra a minőség.
Az együttes 1996-ban alakult a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem akkori hallgatóiból. Tagjai: Bakó Levente, Tarkó Tamás, Sonkovics Lóránd, Magyar Péter, Peresztegi Attila.
A kvintett művészei szólistaként is elismertek: országos versenyek győztesei, illetve díjazottjai. Első nemzetközi versenyükön 1998-ban, a műfaj legrangosabb világversenyén, a franciaországi Narbonne-ban megrendezésre került VII. Nemzetközi Rézfúvós Kvintett Verseny első helyezését és különdíját nyerték el. Ezt követően az együttes nyolc nemzetközi versenyről hozott rangos díjakat.