A Bajai SZC Kalocsai Dózsa György Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma karácsonyi ajándékának is felfogható az az ünnepre hangolódás jegyében színpadra vitt darab, amelyet az intézmény kilencedikes diákjai osztályfőnökeik segítségével tanultak és mutattak be a téli szünetet megelőző napokban. Az összesen hat előadást megélt kitűnő produkció legfőbb erénye, hogy gólyák olyan háromnegyed órás lélekemelő szórakoztatásban részesítették diáktársaikat és tanáraikat, amely a komoly felkészülés eredményeként szinte tapintható emberi közelségbe hozta a karácsonyt, a páratlan ünnep kapcsán megfogalmazott örök értékeket és igazságokat.
A Dózsa díszterme, annak színpada mint alkalmi teátrum azért is figyelemre méltó, mert az informatikai képzésből adódóan minden olyan technikai újdonság, mint például fejmikrofon, video háttérképek megjelenítésére alkalmas számítógépek, profi hangosítás rendelkezésére állt a 9/A (osztályfőnök Kollár - Pécsi Anita), 9/B (osztályfőnök Czabai László), 9/C (osztályfőnök Junger Péter) tanulóiból verbuválódott társulatnak, amelyekkel a nagy színházak is rendelkeznek.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Az alaptörténet szerint egy mai modern család gépiesen, vágyak és érzelmek nélkül készül a karácsonyra, és hogy a sok el nem végzett feladatok száma csökkenjen, a számítógéptől elszakadni képtelen fiukat veszik rá, hogy menjen el csillagszórót vásárolni.
Ekkor lép a történetbe az angyal, aki a fiút visszarepíti a bibliai múltba, egész pontosan Betlehembe, Jézus születésének helyszínére. Innen a balladai sűrűségű cselekmény vezérfonalára a keresztény karácsony kialakulásának immár több mint 2000 éves epizódjait fűzik föl a szereplők. A kis Jézus, Szűz Mária, Szent József és persze az elmaradhatatlan három királyok, a római katona varázslatosan meghitt monológjai döbbentik rá a 21. századból oda repített fiút arra, hogy léteznek örök érvényű emberi érzelmek, értékek, olyan megkérdőjelezhetetlen igazságok, amelyek az emberiségnek minden korban iránytűként szolgálnak.
Amint a „megvilágosodás” bekövetkezik, az Angyal újra a léleksivárságban vergődő családba helyezi a fiút, aki már nem ugyan az, aki előtte volt.
A darab végén Szent Istvántól Mohácson, az 1848-as forradalmon, a kiegyezésen át egészen 2017-ig pörög az időgép számlálója, miközben a történelmi eseményekhez köthető karácsonyok képei futnak.
Az elismerő taps ezúttal annak is szólt, hogy a drámatagozatos középiskolai osztályokat is megszégyenítő előadást rengeteg tanulás, próba előzte meg, a fiatalok hittek abban, hogy ezzel az előadással a Dózsa nagy közösségébe végleg beiratkoznak.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!