Messze a teljesség igénye nélkül, a kalocsai birkózás múltjából egy „emlékképet” kiragadva, a fotón látható öt kiváló kalocsai birkózót szeretnénk bemutatni portálunk követőinek, akik közül reméljük, mindenkinek tudomása van arról, hogy ott áll közöttük az apjuknak tartott Deák „Dixi” Ferenc, a kalocsai „birkózópápa”.
Talán Kalocsa város sporttörténelmének „legfajsúlyosabb” eredménysorát a „Dixi” Feri bácsi által edzett birkózók nagy családja produkálta, de egy biztos, karizmatikus személyiségét még ma is sokan megsüvegelik a múló idő távlatából. Már abban az időben példaértékű munkát végeztetett fiaival, arról nem is beszélve, hogy közben emberi tartásukat, jellemüket is jobban pallérozta, mint sok oktatásra hivatott személy a katedra túloldalán.
De nézzük, kik is állnak a fotón balról jobbra?
A kalocsai birkózás egyik nagy tehetségének tartott Fábri Tivadart a fővárosi „nagyegyesület” Vasas SC azonnal vitte Budapestre, ahogy igazi birkózóvá érett. Ő aztán azzal is büszkélkedhetett, hogy a magyar bajnokságokon többször is dobogóra állhatott, Bp. Vasas és a Cegléd színeiben is. A „Fábrik” – a család többi tagjai is tevékenyen hozzájárultak a kalocsai birkózás nemes veretű eredménysorához.
Fábri mellett Demsa András, a „Patyi” következik a sorban, akit az ’50-es évek jó nevű kalocsai birkózójaként jegyeztek, akit a birkózóberkekben egykor járatosak is úgy emlegettek, hogy többször is legyőzte a fiatal Polyák Imrét, aki négyszer állhatott az olimpiai dobogón (három ezüst után, Tokióban már a legfelső fokán). Az 1931-ben született Demsa az ifjúsági magyar bajnoki címig vitte a sok területi és regionális győzelme után, miközben 1955-ben első osztályú sportolónak vallhatta magát. 1993 december végén temettük el Kalocsán, 61 éves korában.
Mellette a fotón Deák „Dixi” Feri bácsi áll, akiről ma is számos legendás történet forog közszájon, aki Kalocsa város sporttörténetében és a birkózás sportág fejlődésében elévülhetetlen szerepet töltött be, akinek köztudottan a nevéhez köthető a kalocsai birkózás országos szintű felvirágoztatása. Az egykori kiváló labdarúgó kapus, majd felejthetetlen emlékű birkózó és még kiválóbb edző, a kalocsai „birkózópápaként” emlegetett „Dixi”, már 1950-ben megkapta a Birkózó Szövetségtől edzői munkájáért a kitüntetést. Amikor befejezte az edzői pályafutását a birkózás iránt érzett szeretete a haláláig kitartott. Nem véletlen, hogy birkózói a vállukon vitték koporsóját a sírig.
Feri bácsitól a képen jobbra, Tóth László, az ’50-es évek nagyszerű birkózója áll, aki a legendás Fiúiskola igazgató, Tóth Karcsi bácsi testvéröccse volt. Laciról tudni kell, hogy a szőnyegen intelligenciáját is kamatoztatta – hiszen már Kalocsán is tanácselnökségig vitte –, majd mind melegítője feliratozásán is láthatjuk, a Győri Vasast képviselte már ebben az időben. Ugyanis fiatalon Győrbe került, ahol Győr városának is tanácselnöke lett.
A sor szélén, de messze nem legutolsósorban, Gáspár Ferenc, szintén kalocsai születésű és innen induló birkózónk áll, akit a Fradi vitt el Kalocsáról. Róla tudni kell, hogy többszörös magyar bajnoki dobogós volt, aki a későbbi olimpiai bajnokunk Gáspár Tamás édesapjának is mondhatja magát, aki most a Birkózó Szövetség igazgatói posztját töltheti be. Az öreg Gáspárnak pályafutása végén mesteredzői címet adományoztak tanítványaival elért eredményeiért, három évtizeden át a Vasas vezetőedzőjének vallhatta magát.