A Paksi Atomerőmű Jövőnk Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) pályázatán elnyert forrásokból jelentős fejlesztések történtek a Bács-Kiskun Megyei Kórház Kalocsai Szent Kereszt Kórházában. A 2017-es pályázati kiírásban szereplő, de valójában 2018 decemberében induló, idén szeptember 30-ig megvalósuló beruházásokról dr. Mócza György, az intézmény vezetője tájékoztatta portálunkat.
Dr. Mócza György arról számolt be, hogy a JETA Kuratóriuma által kezdeményezett változásnak köszönhetően egy ideje már nem csak önkormányzatok, de a területükön működő kórházak, egészségügyi intézmények is pályázhatnak fejlesztési célokra. A térségben a szekszárdi és a kalocsai kórház van abban a kedvező helyzetben, hogy a más forrásokból nem, vagy csak nehezen megvalósítható fejlesztéseket a JETA segítségével valósítsák meg.
A főigazgató-helyettes kifejtette: ezek közé tartozik a JETA-73-2017 kódszámú pályázat, melynek keretében az intézmény „B” épületében, amelyhez mint köztudott, az új rendelőintézeti szárny az új főbejárattal csatlakozik, nyílászáró és ajtó cserék történtek.
A „B” épület 107 ablakát cserélték ki korszerűre, egyfelől az energetikai korszerűsítés, másfelől az ezzel járó esztétikusabb megjelenés érdekében.
Az ezen a területen végrehajtott fejlesztés fizikai megvalósítása gyakorlatilag befejeződött, jelenleg a pénzügyi elszámolás van folyamatban. A beruházás értéke 20 millió 515 ezer forint – mondta dr. Mócza György.
A főigazgató arról is beszámolt, hogy ugyancsak a 2017-es pályázati ciklust érintően a kórház 33 millió 732 ezer forint JETA támogatást kapott műszerbeszerzésre. A JETA-72-2017 számú pályázata összesen 29 korszerű sebészeti eszköz vásárlását tette lehetővé.
A TENDER KOMOLY SEGÍTSÉGET NYÚJTOTT AHHOZ, HOGY AZ UGYAN MÉG KORSZERŰ, DE IDŐKÖZBEN ELHASZNÁLÓDOTT ESZKÖZÖKET PÓTOLNI TUDJÁK EZEN A FONTOS TERÜLETEN.
Ezeknél a beszerzéseknél három meghaladja az egyenként egymillió forint összeget. A legnagyobb értéket a traumatológiai műtéteknél használatos fúrószett képviseli, ennek a műszernek a beszerzési ára 1 millió 183 ezer forint.
A főigazgató-helyettes fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a JETA 2018-ban kiírt pályázati felhívására két fejlesztési célra benyújtott igény szintén kedvező elbírálásban részesült.
A pályázatok közül az önerő nélkülinél beteg diagnosztikai és ellenőrző eszközöket vásárolnak összesen 19 millió 807 ezer forint értékben. A tender jóvoltából kettő központi betegőrző monitor, egy szövetbeágyazó asztal, egy terápiás videóbronhoszkóp támogatja a gyógyító munkát.
Mint elhangzott, ugyan az intézmény saját költségvetéséből 10 százalék önerőt, kétmillió 717 ezer forintot biztosít a szintén a JETA 2018-as pályázatán elnyert perioperatív eszközök beszerzéséhez, de a támogatásként kapott 24 millió 442 ezer forint nélkül az egy platinum ultrahang készülék, a két betegőrző monitor és a további egy Fiberoscop megvásárolására a közeljövőben nem lett volna lehetősége az intézménynek.