Október 25-én, hétfőn délelőtt az idei év utolsó, nagyobb haltelepítése zajlott a Sárköz vízrendszerén. Összesen 15 millió forint értékben kerültek pikkelyesek a Vajasba, az érsekcsanádi, sükösdi, dusnoki és a kalocsai szakaszon. A horgászok csütörtök hajnaltól már kivethették horgaikat.
A horgászok örömére október 25-én, hétfőn, a Vajas belvárosi szakaszán egymás után csúsztak a vízbe a szebbnél szebb pontyok. Az egyik legnagyobb múltú egyesületnél, a Kalocsa és Vidéke Horgászegyesületnél mondhatni ez rutin feladat, hiszen a víz kezelőjeként számos haltelepítést szerveznek évek óta. A 15 millió forint értékű halállomány és ivadékok vásárlását pályázati forrás is segítette.
Dr. Igaz Ferenc, a Kalocsa és Vidéke Horgászegyesület elnöke portálunknak elmondta:
Legnagyobb mennyiségben kétnyaras ponty került a csatornába. Amikor az egyesület a Sárköz vízrendszerére megnyerte a halászati jogot, egy halgazdálkodási tervet kellett készítenie arról, hogy 15 év alatt milyen halfaunát telepít, és milyen módon gondozza a vizet. A benyújtott pályázatban nem szerepelhetett másfajta hal, mint ami a halgazdálkodási tervben, így nem igen tudtunk válogatni a hazai népszerű halfajták közül.” – fogalmazott az elnök.
Hozzátette:
A pályázat azt is előírta, hogy az egyesület csak a Magyar Országos Horgász Szövetség listáján szereplő, tehát referenciával rendelkező tenyésztőktől vásárolhat. Ennek megfelelően a tartályos kocsi a már bevált haltenyészetektől, Bajáról és Varsádról érkezett, és a hétfői haltelepítéskor rekordmennyiségű pikkelyes és ivadék került a csatornába: 12400 kilogramm pontyot, ezen kívül compó, süllő és csuka ivadékokat telepítettünk a Vajasba, amely összességében ugyan nem jelentős súlyú, viszont darabszámra szép mennyiség.”- mondta dr. Igaz Ferenc.
Az egyesület elnöke azt is megosztotta velünk: a haltelepítés többek között azért volt indokolt, mert megnőtt a Sárköz vízrendszer népszerűsége, valamint az egyesületi tagok száma is gyarapodott. Novemberben, mikor már jobban lehűl az idő és a víz hőmérséklete is, újból, a jelenleginél kisebb haltelepítés lesz a Vajason.
Dr. Igaz Ferenc hangsúlyozta:
A horgásztársaim a hét második felétől gyönyörű halakat tudnak majd fogni, viszont a Dunapataji- hídtól az 51-es főút melletti, volt bútorbolt hídjáig húzódó Vajas-szakaszon kizárólag úszós módszerrel lehet horgászni, pergetni tilos!”