A Kalocsai Fegyház és Börtönben október 16-án mutatta be az elítéltek társulata a „Kevélység” című színdarabot. Az előadások elkészítésében Várnagy Andrea Liszt Ferenc díjas zongoraművész működött közre konzultációs lehetőségekkel. Az intézet részéről a fogvatartottak próbáit Dr. Mészáros István börtönlelkész és Huzlinger Tamás bv. hadnagy, reintegrációs tiszt biztosították.
Soczó László bv. ezredes, bv. tanácsos, a Kalocsai Fegyház és Börtön parancsnoka megnyitó beszédében köszöntötte a jelenlévőket. Elmondta, hogy az intézetben különösen kegyelmi idő a mostani, hiszen a múlt héten zárult a börtöncursillo, melyen a szereplők közül többen is részt vettek, ezáltal lélekben feltöltődve léptek színpadra.
A parancsnok ezt követően ismertette, hogy az előadás a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott „Hét főbűn” – a művészetterápia tükrében című program keretében jött létre. Folytatása a 2022-ben megvalósult Tízparancsolat –Komplex művészetterápiás érzékenyítő programnak és az ennek során szerzett pozitív tapasztalatok erősítették meg az intézetet abban a törekvésben, hogy a fogvatartottak számára olyan lehetőséget kínáljon fel, mely nem csupán a szabadidő hasznos eltöltésére és a fogvatartás biztonságának fokozására irányul, hanem alkalmas a résztvevők egyéni készségeinek és felelősségérzetüknek a fejlesztésére. Továbbá arra, hogy megmutathassák a bennük rejlő alkotókészséget és kreativitást. A hosszútávú cél pedig a programba bevont fogvatartottak motivációjának folyamatos fenntartása, az általuk elkészített alkotások érzékenyítő és bűnmegelőzési célzattal civilek részére történő bemutatása. Összességében pedig a bűnismétlési és visszaesési kockázatok csökkentése.
Soczó László kiemelte, hogy a jelenlévők nem adaptációt látnak, a szövegkönyvet a fogvatartottak maguk írták. Végezetül hangsúlyozta, hogy a bűnmegelőzés kiemelt és komplex feladat, egy közös érdek és érték, amelyben mindenkinek van feladata.
Az előadás során a formaruhát jelmezre cserélő alkalmi színészek nem hagytak üresjáratot, ahogy haladt az előadás, úgy lett egyre több az üzenet, amely láthatóan megérintette a jelenlévőket.
A műsor után Várnagy Andrea művésznő megköszönte a vezetés támogatását, Dr. Mészáros István börtönlelkésznek és Huzlinger Tamás bv. hadnagynak pedig a felkészítést.
Beszédében elmondta, hogy az együtt alkotás összehozza a lelkeket, a szeretet tud hidat építeni a múlt és jelen közé. A művészet feltárja az emberi mélységeket, segít a reintegrációban. A szereplők is hamarosan szabadulnak és „szomszédaink” lesznek. Nem mindegy, hogy tüskéket vagy hidakat építünk feléjük- fogalmazott Várnagy Andrea.
A műsorban részt vevő fogvatartottak kihívásnak és mindenekelőtt megtiszteltetésnek érezték, hogy szerepelhettek. Elmondták, hogy a próbák illetve az előadás során „kiszakadtak” a hétköznapok szürke monotóniájából. A műsor sikere büszkeséggel töltötte el őket és hosszú időre feltöltődtek.
A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel a társ rendvédelmi és közreműködő szervek vezetői, Kalocsa Város Polgármestere, Dunapataj Nagyközség Polgármestere, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságát Katona Mónika bv. őrnagy képviselte.
A vendégek részére a fogvatartottak kézzel készített kabala oroszlánnal kedveskedtek.
A színdarabot az abban szereplő fogvatartottak hozzátartozói is megtekinthették.
Forrás: bv.gov.hu