Idén Bács-Kiskun megye adja a soros elnököt, így Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke választhatta ki a Duna-Kőrös-Maros-Tisza Regionális Együttműködés közgyűlése helyszínéül Császártöltést. A Pincelakat Hotelben november 22-én megtartott konferenciára a közhasználatban DKMT Eurorégió néven elterjedt szervezet tagjai, Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megye (Magyarország);Arad, Hunyad, Krassó-Szörény és Temes megye (Románia);Vajdaság Autonóm Tartomány (Szerbia) küldtek szakembereket, de a Külgazdasági és Külügyminisztérium is képviseltette magát a szinkrontolmácsolás mellett folyó tanácskozáson.
Az 1997. november 21-én alakult, területét tekintve 71 879 négyzetkilométer, 5,3 millió lakosú Eurorégiós együttműködés célja, hogy fejlessze és szélesítse a helyi közösségek és a helyi önkormányzatok közötti kapcsolatokat a gazdaság, az oktatás, a művelődés, a tudomány és a sport területén. Az összefogás segítse elő a térség bekapcsolódását az európai integráció folyamatába.
Az első előadó a Vajdaságból érkezett Tamara Zelenovic volt, aki a Kübekháza-Rábé új határátkelőhely megvalósítását mutatta be a döntéshozataltól a létesítmény átadásáig.
A prezentációban a határ mindkét oldalán élőket, szerbeket és magyarokat megszólítottak annak bemutatására, hogy a lakosság mennyire pozitíven fogadta a két ország jó kapcsolatainak kiteljesedését, amely az új határátkelőhely létesítésében is megmutatkozik.
Az előadó külön fejezetet szentelt annak érzékeltetésére, hogy a határátkelőhöz vezető, teljesen új nyomvonalon vezető út milyen lehetőségeket kínál a további infrastrukturális fejlesztéseknek, a kapcsolódó úthálózat fejlesztésének.
Dékány Dóra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, mint irányító hatáság koordinációs csoportvezetője az EU 2021-2027-es programozási időszakának sajátosságait ismertette.
Mint elhangzott, az EU Bizottsága a jogszabályi háttér módosítására már 2018 márciusában megtette a javaslatot, de ezt, élen az aktuális finn elnökséggel, a tagállamokkal még folyamatosan egyeztetik.
Jó hír, hogy a módosítás-tervezetek jelentős egyszerűsítésekre tesznek javaslatot, ami elsősorban a kedvezményezetteket érintheti majd. Ám az egyeztetési folyamatok nagyon lassan haladnak, a végleges változat 2020 végére születhet meg.
Dékány Dóra rámutatott:
ettől függetlenül a jövőre vonatkozó tervezéseket meg lehet kezdeni.
Idén a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium a szerb hatóságnak jelezte, hogy olyan alulról jövő projektgenerálási folyamatot szeretne, ami elsősorban a területen élők többsége igényeit tükrözi, erre épülnének az egyes programok. A szakember szerint a regionális stratégia keretében turisztikai fejlesztéseket is szeretnének megvalósítani.
Dékány Dóra a Romániát-Magyarországot érintő programról szólva kiemelte, a román irányító hatóság és a magyar irányító hatóság között tavasz óta számos egyeztetés történt.
A román fél a programozási feladatok nagy részét külső szakértők bevonásával végzi. Ott a külső szakértők a tejes programot megírják, a feladatot területi alapon közelítik meg.
Magyar javaslat, hogy mindkét oldalon úgynevezett megyetárakat hozzanak létre, és ezek mentén történjen a fejlesztés. Ez kellő rugalmasságot adna a komplex programoknak. Azt is kezdeményezték: az eredetivel ellentétben több monitoring bizottsági ülést tartsanak, hogy a részfeladatok nyomon követése hatékonyabb legyen. Fontos kérdésnek tartják azt is, hogy a határátkelést miként tudnák felgyorsítani.
A Temesvárról érkezett Anca Lolescu a Román-Szerb határ menti együttműködés és fejlesztések főbb aspektusát mutatta be. Miután Szerbia még nem az unió tagja, a román tapasztalatok sok vonatkozásban a magyar tapasztalatokkal azonos képet mutatnak.
Csókási Eszter Anna, a DKMT Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője a folyamatban lévő pályázatokat ismertette. A Konferencia a Titkárság 2020.04.01-2021. 03.31-ig tartó költségvetése elfogadásával zárult.