„Új beruházást a 2019. évre nem, vagy már csak alig vállalunk, sajnos a megkezdett építkezésekről a hiánypótlásokra is alig érünk vissza. Mindemellett szakemberhiány, kavicshiány, egyes építőanyagok két-három hónapos előrendelése nehezíti társaságunk, a városban, járásban működő építőipari cégek életét” - sommázta a 2019.év elején meglévő állapotokat Halász László, a kalocsai székhelyű Generál Építőipari Kft. mérnök ügyvezető igazgatója. A nagy múltú, a járásban mérvadónak számító Generál Kft. vezetője portálunknak elmondta: a rengeteg, pályázati forrásokból megvalósuló beruházással az építőipar számára csak látszólag érkezett el a Kánaán. Ha így folytatódik, iszonyatos, józan ésszel most még felfoghatatlan építőipari áremelkedés jöhet a mondott okok miatt. A helyzet még akkor is katasztrofális, ha a Generál 2018-ban megduplázta az árbevételét, amire még nem volt példa. Ha nem történik központi beavatkozás, nem csúsztatják el az átadási határidőket, egyszerűen lehetetlen lesz tartani az eredetileg kiírt beruházási összegeket és időpontokat – nyilatkozta a Generál vezetője.
-Némi segítséget jelent, hogy a cég üzletpolitikáját követve, egy-két évre előre monitorozzuk a piacot. Azokat a földrajzi távolság szempontjából még elérhető, de majd csak a jövőben kiírandó pályázatokat, munkákat, amelyeken eséllyel indulhatunk. Ám ami eddig, akárcsak két-három éve működött, az most megváltozott.
A források átcsoportosítása, a célok újragondolása miatt olyan tendereket is kirtak, amire lehetetlen volt előre számítani”.
A helyzetből következik, hogy az építőiparra rázúduló, immár nem ritkán milliárdos összegű projektek, azok megvalósítási igénye és a rendelkezésre álló kapacitás szűkössége torzítja a piacot. A már folyamatban lévő, vagy lezárás előtt álló beruházások is feszegetik a teljesítőképességi korlátokat. Őszintén be kell vallani, a túlfeszített munka, a szakemberhiány, vagy a nem minőségi munkát végzők kényszerből történő alkalmazása óhatatlanul a minőségben is megmutatkozik. Mindeközben a saját városunkban is hamarosan több száz milliós beruházások kezdődnek, elsősorban a megyei önkormányzat TOP pályázati forrásából. Lokálpatrióta cégként azt gondoljuk, hogy ahogy eddig, a nehéz helyzet ellenére helyt kell állnunk, Kalocsán is jut számunkra feladat – fejtette ki Halász László.
- Mi a helyzet az alvállalkozókkal, azokkal a cégekkel, amelyek a mentőövet jelenthetik?
-Természetesen mi is több, az évek során jól bevált alvállalkozóval dolgozunk. Ugyanakkor be kell vallanom, a hosszú időre visszatekintő szakmai kapcsolat ellenére nehéz, napi küzdelem, replikázás, veszekedés, hogy részükről is a minőségi munka, a határidőre történő teljesítés domináljon. Sem mi, sem ők, hol fővállalkozóként, hol alvállalkozóként nem örülünk ennek a helyzetnek, mert „nem normális, ami most van.”
- Értsük úgy, hogy a cégek túlvállalták magukat?
A helyzet ettől összetettebb. Ezzel együtt azt látom, hogy nagyon sok cég tovább nyújtózkodott, mint ameddig a takarója ért, hiszen az optimista várakozásokkal ellentétben az építőipar helyzete romlott. Nem lett több, talán inkább kevesebb az építőipari szakmunkás. Ám még ha van is ember, a nagyberuházások anyag igénye miatt egyes építőanyagoknál két-három hónapos előjegyzés alakult ki, várakozni kell több építőanyagra. Erre a rendszerváltozás utáni egy-két év óta nem volt példa. Azt mondhatom,
Előfordul, hogy az igény felmerülésekor nincs kavics, térkő, szigetelőanyag."Aki nem gondolkodott előre, az tétlenül várakozhat. Ugyan a kapcsolat a forgalmazókkal a több évtizedes, szoros együttműködés miatt korrekt, szinte baráti, néha még ez utóbbira is hivatkozni kell, hogy adott időben meglegyen a megfelelő építőanyag.
- A Generál, de a járás többi cége is végzett, végez lakossági szolgáltatást. Ezen a területen hogyan állnak?
-A nagy állami beruházások, önkormányzati pályázati dömping mellett nem feledkezhetünk meg arról, hogy időközben létrejött egy olyan társadalmi réteg, amely már megengedheti, hogy magánemberként építsen nagy értékű ingatlanokat. Ezekre az ügyfelekre is oda kell figyelnünk, ha hosszú távon gondolkodunk, hiszen továbbra is a piac teljes spektrumát szeretnénk lefedni. Ennek jegyében a családi beruházásban megvalósuló nagyobb építkezéseken is ott vagyunk.
- Rövid távon mi lehet a megoldás, hiszen csak a járásban a következő hetekben több milliárdos projektek indulnak, továbbiak vannak közbeszerzés alatt?
- Talán az lehetne a megoldás, hogy központi intézkedéssel ezeknek a most kiírt, vagy folyamatban lévő pályázatoknak a megvalósítási határidejét kitolják. Ez
A halasztás kicsit levegőhöz juttatná a cégeket, hogy ésszerű határidőben és főleg áron tudják megvalóssítani a pályázati célokat.”A közgazdaságtan alaptétele, a kereslet-kínálat árcsökkentő, árfelhajtó hatása jelenleg kizárólag felfelé mutat. Ma már oda érkezett, ha mindez így marad, két éven belül akár további 30 százalékos áremelkedés jöhet az építőiparban, ami az új építésű ingatlanok árában is megmutatkozhat majd. Ez már olyan határt lépne át, hogy a kedvező hitelkonstrukciók ellenére nem lesz, aki ilyen áron megrendelje, megvalósítsa azokat. Cégünk egyelőre nem gondolkodik azon, hogy más országrészekből, vagy Ukrajnából hozzon munkaerőt, de kár lenne tagadni, ebben a nagyon nehéz helyzetben már ez is eszünkbe.
Skultéti Csaba, a KaloBau Kft. tulajdonos ügyvezetője a Halász László által elmondottakat azzal egészítette ki, hogy több önkormányzat a közelmúltban értesült a nyertes pályázatairól. A vállalkozó szerint ez azt jelenti, hogy az önkormányzatok ezekben a hetekben fognak az érdemi előkészítő munkához, például a Kincstárral való szerződéskötéshez. Az ehhez szükséges fél év úgy megy el, hogy egy kapavágás nem történik. A tapasztalat szerint a csúszást a kivitelezőn próbálják behozni. Skultéti Csaba leszögezte: mindez a Halász László által megfogalmazott problémák miatt aligha lehetséges, sőt, még az sem biztos, hogy egyáltalán lesz építőipari cég, amelyik a beruházást a már előre lekötött kapacitása miatt bevállalja. A tényekhez hozzá tartozik, hogy az őszi önkormányzati választások csak rontottak a helyzeten. A polgármesterek értelemszerűen még a választások előtt szeretnék átadni a már megkezdett, vagy még meg sem kezdett projekteket – zárta le a helyzetértékelést Skultéti Csaba, a KaloBau Kft. ügyvezető igazgatója”.