A tavalyi emberemlékezet óta leggyászosabb dunai horgászszezon után ismét jó horgászvíz lett a Duna Ordastól Fajszig tartó szakasza. Az ügyesebb pecások akár harminc-negyven dévért, paducot szákolhatnak néhány óra alatt. Egyes horgászok szerint az okok közé tartozik, hogy elmúlt a pontyherpesz, ami 2017-ben megtámadta a dunai példányokat. A halak a kopoltyúkon elhatalmasodó betegség miatt nehezen kaptak oxigént, ilyen állapotban nem vették fel a csalit, táplálkozni is csak nehezen tudtak. Más nagy tapasztalattal rendelkező horgászok szerint olyan nincs, hogy egyik évről a másikra varázsütésszerűen előkerülnek a halak. Tavaly az egész magyar Duna-szakaszon nem kapott a hal, a halradarok is alig mutattak halat, aminek szerintük egy eddig ismeretlen eredetű szennyeződés lehetett az oka. A horgászatot nem hobbi szinten, hanem nagy szakértelemmel űzők azt mondják: már mindegy is, mi volt a tavalyi halhiány valódi oka, a lényeg, hogy horgászvízként sem kell leírni a szinte naponta másik arcát mutató legnagyobb folyamunkat.
Az újabb horgászsikerekről szóló jó hírt Szalai Gábor, a kalocsai Horgászbazár tulajdonosa osztotta meg velünk, aki nem csak kereskedő, de horgász és horgászat szervező is egy személyben. A tapasztalt horgász hírében álló Szalai Gábor szerint ismert betegség a pontyherpesz, amelynek kórokozója a CHV1 herpesz vírus. Arról lehet felismerni, hogy viaszcseppekre emlékeztető hámszaporulat figyelhető meg a hal fején, a teste oldalán, de még az uszonyokon is. A horgász szerint ez a betegség a tavi halakról kerülhetett át a folyami példányokra. Például úgy, hogy a kiöntött folyó elérte a halastavakat, ahonnan megszöktek a vírust hordozó beteg pontyok, és megbetegítették a dunai példányokat.
Mint Szalai Gábor beszámolt róla: a tavalyi egész éves kudarc után tavasszal csak kevesen váltottak horgászjegyet a Dunára, de amint érkeztek a jobbnál jobb hírek, egyre többen szoktak vissza kedvenc ordasi, barákai, kalocsai, bátyai, fajszi horgászhelyeikre. A kitartás meghozta gyümölcsét, ezekben a hetekben, napokban
a Duna viszonylag alacsony vízállása ellenére jön a hal, akár harminc-negyven dévér, paduc is szákba kerül néhány óra alatt.
A paduc ritka hal volt az elmúlt években, de úgy látszik, a most kifogott példányok egy korábbi kedvező ívási időszakban születtek.
Mint a horgászbolt vásárlóközönsége megosztotta velem: a folyó augusztusra várható még alacsonyabb vízállása lesz leginkább alkalmas arra, hogy aki még nem tette, vagy frissen vizsgázott horgász, feltérképezze a kiszemelt horgászhelyeket, hogy aztán az őszi szezonban ne csak a vakszerencsében, hanem a hely - és horgász ismereteiben bízva vesse ki a horgokat.
Romek György horgász és halbolt tulajdonos szerint, a horgász összejöveteleket járva a tavalyi évről az a vélemény alakult ki a dunai horgászokban: olyan nincs, hogy a tavalyi kudarc után idén egyszer csak varázsütésszerűen előkerülnek a halak. Sokkal inkább valószínűbb, hogy valami olyan szennyeződés kerülhetett a folyóba, ami az egész magyar Duna-szakasztól távol tartotta a halakat. Ezt igazolja, hogy a halradarok sem jeleztek bandákba verődött halakat.