A kalocsai Duna-partot szabályosan letarolta a ma hajnali kettő órakor Paks irányból óriási széllel, villámlással érkező vihar. A legnagyobb, többmilliós nagyságrendű károkat a meszesi Kék Duna Vendéglő és a hozzá tartozó vendégházak szenvedték el. Az orkán erejű szél több tíz méter, szinte centiméter pontossággal mérhető szélességben, borotválásszerűen semmisített meg mindent, ami az útjába akadt.
A fedett étkező gondolák éppúgy odavesztek, mint a ponyva árnyékolók, de a legnagyobb kárt az a hatalmas diófa okozta, amelyet tövestől kitépett a vihar. Kizárólag a gondviselésnek köszönhető, hogy a kidőlt fának csak a karvastagságú oldal ágai érték el a vendégházat és a tető egy részét. Ha csak egy fél méter különbséggel más irányba dől a fa, a nagy értékű épületből valószínűleg nem sok marad.
A helyszínen ma délelőtt 10 órakor jártunk, amikor még kettő, kitolható létrával is felszerelt tűzoltóautó legénysége végezte a kárelhárítást, ami a töménytelen mennyiségű fa és ágak, a feltépett díszburkolatok miatt még hetekig eltart majd.
Szávai Zsolt, a Kék-Duna Vendéglő és a vendégházak tulajdonosa arról számolt be:
Idén már ez a második olyan nagy vihar, ami elér bennünket. A közvetlen Duna-parti fekvés miatt az elemek itt még inkább elszabadulnak, de ilyen károkra itt emberemlékezet óta nem volt példa. A dörgéssel, villámlással, hatalmas erejű széllel érkező vihart mi is érzékeltük a városban, hiszen egy időre az áramszolgáltatás is kimaradt, de arról csak reggel 7 órakor, a munkába álló munkatársaimtól értesültem, hogy az ítéletidő ezúttal többmilliós kárt okozott. A kalocsai tűzoltók gyors beavatkozásának köszönhetően az elsődleges kármentés megtörtént, az utak szabadok, a nagyobb fák törzseit, oldalágait a tűzoltók feldarabolták, de a teljes helyreállítás minden bizonnyal még hetekig eltart. Szerencsére a konyha és az éttermi rész sem sérült, így már ma délben tudjuk fogadni a vendégeket. A mostani vihar azzal a tanulsággal jár: bármennyire is hívei vagyunk a természetnek, a húsz méter, vagy annál magasabb nyárfákat ki kell vágnunk, mert egy-egy ilyen vihar esetén a leszakadó ágak, a kidőlt fák emberre, az épített környezetre, de a járművekre is óriási veszélyt jelentenek. Az időjárás-előrejelzést hallgatva még korántsem nyugodhatunk meg, ma még a Dunántúl irányából újabb viharok, sőt jégeső is várható. Amint ezen túl leszünk, jól átgondoljuk, melyek azok a legszükségesebb beavatkozások, amelyek a további károk elkerülése érdekében elodázhatatlanok”– mondta Szávai Zsolt.
Mint megtudtuk, Kalocsa város területén az éjszakai vihar csak kisebb károkat okozott, viszont Öregcsertő és Csorna között több helyen fa dőlt az útra, akadályozva a forgalmat. Ezt a problémát a tűzoltóság még a reggeli órákban felszámolta.