Múlt pénteken indult, e héten folytatódik a kalocsai lokálpatrióták, civil szervezetek és magánszemélyek közti kohézió és együttműködés erősítését célzó nyílt kerekasztalbeszélgetés-sorozat. Az első alkalommal Kovács László Fazekas Alkotóházában tartották. A téma: maga a lokálpatriotizmus – kinek mit jelent, hogyan lehet az itt élők együttműködésének motorja, miként használhatjuk ki a benne rejlő felhajtóerőt az egész közösség és az utókor javára.
A kerekasztal-beszélgetések lehetőséget teremtenek Kalocsa lokálpatrióta polgárai, civil szervezetei, kulturális és gazdasági életének szereplői számára, hogy e kérdéseket más érintettekkel és érdeklődőkkel közösen körbejárják, megvitassák.
A HAT ALKALOM VÉGÉRE TISZTÁBB KÉP ALAKULHAT KI, HOGY MELY HAGYOMÁNYAINKKAL MIT KEZDHETÜNK, HOGYAN ÖRÖKÍTHETJÜK ÁT ÉS HOGYAN FEJLESZTHETJÜK, ILLETVE HOGYAN MŰKÖDHETÜNK EGYÜTT A KÖZÖS JÓ ÉRDEKÉBEN,
esetleg, hogy – ismerve adottságainkat –
MILYEN ÚJ IRÁNYOK FELÉ INDULHATUNK EL, HOGY NÖVELJÜK VÁROSUNK JÓ HÍRÉT, JAVÍTSUK GAZDASÁGI POZÍCIÓIT, FOKOZZUNK VONZEREJÉT, AKÁR MINT TURISZTIKAI VAGY ÜZLETI CÉLPONT, AKÁR MINT LAKÓHELY.
Ebben a hónapban összesen négy – tehát még három – esti beszélgetést tartanak meg az EMMI pályázata segítségével, az EMMI Támogatáskezelő által folyósított támogatással, szeptemberben pedig további kettőt terveznek.
Az egy-egy adott témakört körbejáró hat könnyed hangulatú, hangsúlyozottan politikamentes kerekasztal-beszélgetésekre az adott témákban érdekelt partner- és civilszervezeteket hívják meg, de aki e kérdésekhez affinitást érez, bátran bekapcsolódhat, a rendezvények nyitottak, azokon
SZÍVESEN LÁTNAK MINIDEN ÉRDEKLŐDŐT!
A BESZÉLGETÉSEK KEZDÉSI IDŐPONTJAIÉRT ÉS A HELYSZÍNEKÉRT KÖVESSÉK PORTÁLUNKAT!
Az első alkalommal a kalocsai lokálpatriotizmus volt a téma – kinek mit jelent lokálpatriótának lenni. A beszélgetésre meghívták a Kalocsa Jövőjéért Egyesületet képviseletében Kákonyi Istvánt, a Lokálpatrióta Egyesület részéről Túri Tibort – aki azonban végül méltányolandó személyes okból a találkozót sajnos lemondani volt kénytelen –, a Gerillakertész Egyesület képviseletében Bolvári Ferdinándot, a Múzeum Barátok Köre részéről Markó Lászlót, az Octopus Egyesületet, amelyet Bagó István képviselt, valamint dr. Réfy Miklóst, aki a Kék Madár Alapítvány kuratóriumának elnökeként vett részt az eszmecserén. A házigazda: Kovács László fazekasmester, a beszélgetés moderátora pedig Török Ferenc volt.
Az egyes szervezetek képviseletében érkezettek első körben röviden bemutatták szervezeteiket, beszámolva tevékenységükről, eredményeikről, céljaikról. A felek kölcsönösen elismerték egymás tevékenységét, és egyetértettek abban, hogy a szűkebb pátriánk iránti rajongó szeretet – a lokálpatriotizmus – megnyilvánulásai között éppúgy megtalálható a hagyományaink nagyrabecsülése, őrzése s továbbvitele, elődeink tisztelete, mint növény- és állatvilágunk, természeti és épített környezetünk megbecsülése és védelme, az e tájhoz való kötődés, a kalocsaiként egymás iránti szolidaritás, vagy mindezen értékekért és az utókorért való kiállás, tettrekészség és felelősségvállalás.
A továbbiakban a beszélgetések témáját adja majd a paprikához fűződő hagyományaink és ezzel kapcsolatos kitörési lehetőségek, a sportéletünk sajátosságai és lehetőségei, az egyházi hagyományok és az épített örökségünk, valamint a diaszpóra, azaz, a Kalocsáról elszármazottakkal való kapcsolattartás, a szülőfölddel való kötelékek megerősítésének ügye.