Két új hadiüzemben, Gyulán és Zalaegerszegen is megkezdődhet a próbatermelés jövőre, mondta a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos. Maróth Gáspár kiemelte: Magyarországon jelenleg hat régióban hat kiemelt hadiipari fejlesztés folyik. Ezek – ha beindul a sorozatgyártás – több mint kétezer új munkahelyet teremtenek. A több mint 200 milliárd forint befektetésével megvalósuló új hadiüzemek amellett, hogy képesek a legkorszerűbb eszközökkel ellátni a Magyar Honvédséget, exportra is termelnek majd.
2019 novemberében érkezett meg Németországból a Magyar Honvédség új Airbus helikoptereinek első két darabja. A gyár azóta a teljes flottát leszállította. Ehhez a típushoz is gyártanak majd precíziós elemeket, például forgó alkatrészeket Gyulán, az új helikopter-alkatrész gyárban.
A zöldmezős beruházásként épülő, 14 ezer négyzetméteres, 30 százalékban állami tulajdonban lévő üzem a cég helikopter-üzletágának teljes termékpalettáját, így a polgári és katonai repülést is az egész világon kiszolgálja majd. A gyár építése a befejezéshez közeledik.
Csakúgy, mint a másik nagy, 60 milliárd forintos hadiipari beruházás helyszínén, Zalaegerszegen. Itt a német Rheinmetall a világ legkorszerűbb lánctalpas gyalogsági harcjárművét, a Lynx-et gyártja majd.
Az üzemek elkezdik a működésüket 22-ben. Az egyik az a gyulai, a helikopter-alkatrész üzem. A másik, ami viszont már komplex hadiipari üzemként fog funkcionálni, az a zalaegerszegi, úgynevezett harcjárműgyár, ahol a Lynxeket, a Hiúzokat fogják gyártani” – fogalmazott Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos.
Gyula és Zalaegerszeg mellett négy másik régióban is folyamatban van kiemelt hadiipari fejlesztés.
Kaposváron a magyar állam és a német hadiipari óriás közös, mintegy 50 milliárd forintos beruházásában épülő üzemében évente száz Gidran taktikai harcjárművet fognak gyártani. Nyírteleken rádiólokátorokat gyártó üzem épül,
KISKUNFÉLEGYHÁZA A KÉZIFEGYVEREK MELLETT TÖBBEK KÖZÖTT AZ ÚJ GENERÁCIÓS PÁNCÉLÖKÖL, MÍG VÁRPALOTA A ROBBANÓANYAGOK GYÁRTÓBÁZISA, AZ EURÓPAI UNIÓ EGYIK LEGNAGYOBB HADIANYAG TERMELŐ KÖZPONTJA LESZ.
A hadiipari beruházások kapcsán több mint kétezer új munkahely jön létre. A kormánybiztos azt mondja, ezek többségét képzett szakemberek, illetve diplomás munkavállalók tölthetik majd be.
A hadiüzemek munkaerő-igényeinek kiszolgálására több képzési centrum jön létre.
Csongrádon már meg is kezdődött a szakképzés a kézifegyver és harcjárművek gyártásához. Békéscsabán Airbus Légi- és Gépipari Képző Központ jön létre. A Neumann János Egyetemen fegyvermérnök képzés indul, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen pedig már tervezik a hadiipari és hadmérnök képzés beindítását.
A Világgazdaság arról számolt be, hogy a kormány vizsgálja a rádiós, műhold-kommunikációs rendszerek fejlesztésének és gyártásának a lehetőségét is Gödöllő környéki bázissal, mert ott több olyan magyarországi cég is működik, amely ezen a területen kifejezetten jól pozicionálta magát. Ehhez kapcsolódva a Nyírségben, Nyírtelek környékén lokátorrendszereket gyártó és üzemeltető egységek jöhetnek létre. Még tart ennek a lehetőségnek az elemzése, hogy kiderüljön, milyen egyéb üzleti lehetőséget kínál a szegmens azon a volumenen túl, amelyet a magyar hadsereg modernizációja felszív. Vannak elektronikai fejlesztési területek is, például a radarberendezéseknél. A Magyar Honvédség több kapcsolódó beszerzést visz. A fókuszban az áll, hogy Magyarországon radar- és egyéb szenzortechnológiákat lehessen gyártani.
Fontos szempont a vidéki hadiipari megteremtésében, hogy az iparpolitika részeként egyfajta területfejlesztés is érvényesüljön. Nem véletlen tehát, hogy a kormány az ipar szempontjából inkább fehér foltnak számító dél-magyarországi régiót próbálja helyzetbe hozni a védelmi ipari infrastruktúra bővítésével és a haderőreform végrehajtásával.
Forrás: hirado.hu, vg.hu
Fotó: MTI/Illyés Tibor