Az elmúlt napok rendkívül csapadékos időjárása igencsak kedvezett a szúnyogok szaporodásának. A hamarosan kezdődő szúnyoggyérítés talán még időben érkezik, amit elsősorban a Duna menti települések lakóinak jó hír, hiszen több helyen már a kifejlett szúnyogok is megjelentek.
Mint a katasztrófavédelem tájékoztatásából kiviláglik, a szakemberek a kifejlett szúnyogok ellen elsőként a Tisza-tónál, hatezer hektáron lépnek fel, a lárvák ellen hatásos biológiai módszert pedig a Duna vonalán, Budapesttől Kalocsán át Mohácsig, mintegy ezerhektárnyi vízfelületen alkalmazzák.
Az esős májusi időjárás miatt néhol már kifejlett szúnyogok is nagyobb számban megjelentek, ezért ha az időjárás azt lehetővé teszi, a következő napokban megkezdődik az ellenük való védekezés.
A KIFEJLETT SZÚNYOGOK ELLENI KÉSZÍTMÉNYT FÖLDI ÚTON, PLATÓS TEREPJÁRÓRA VAGY KISTERHEAUTÓRA SZERELT BERENDEZÉSEKKEL JUTTATJÁK KI AZ ÉRINTETT TELEPÜLÉSEK BELTERÜLETÉN.
A kémiai módszernek két változata van:
A kémiai eljárás során alkalmazott készítmény a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre ártalmatlan, hektáronként alig több mint fél litert permeteznek ki belőle, kijuttatás után pedig néhány órával lebomlik.
A PERMETEZÉST KÉSŐ ESTE ÉS ÉJSZAKA VÉGZIK, ÍGY A MÉHEKRE ÉS MÁS, NAPPAL AKTÍV ROVAROKRA NEM JELENT VESZÉLYT.
A szúnyoglárvák elleni védekezés csak közterületekre terjed ki, viszont a szúnyogok jelentős része magántelkeken fejlődik ki. Érdemes a kerti tárgyakból kiönteni az összegyűlt esővizet, a füvet pedig rendszeresen lenyírni, hiszen a szúnyogok előszeretettel bújnak meg az árnyékot adó növényzetben.
Forrás: Katasztrófavédelem