Két egymást követő, a térség munkaerő piacát elemző, értékelő fontos tanácskozást tartottak Kalocsán június 25-én, amelyet a Kereskedelmi és Iparkamara Kalocsai Kirendeltsége székházában rendeztek meg. A Helyi Foglalkoztatási Együttműködések - Partnerségi Alapú Foglalkoztatási Program a Kalocsa Járásban elnevezésű projekt immár ötödik ilyen jellegű rendezvényén a Solt Város Önkormányzata által vezetett konzorciumban megvalósuló programelemek eredményeit, tapasztalatait összegezték. Egyúttal a jövőt érintő számos új információt is megosztottak a résztvevőkkel. Ugyan ennek a TOP pályázatnak a részeként, de már a „Munkaerő-piaci szolgáltatásba bevontak, részesítettek számának növelése című Workshop keretében a program gyakorlatiasabb részét, például a juttatási trendeket, az EMIKA Zrt. járvány alatti munkaerőhelyzetét is bemutatták. Az eseményen Font Sándor országgyűlési képviselő és Németh István, Solt város polgármestere is előadást tartott.
Hogy mi is az a foglalkoztatási paktum, azt kérdésünkre előzetesen Scherer Zsolt, a Kalocsai Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztálya vezetője magyarázta el.
Mint elmondta,a foglalkoztatási paktum egy olyan együttműködés, amelynek keretében a munkaerő-piac szereplői közös stratégia mentén összehangolják tevékenységeiket az adott térség foglalkoztatási és gazdasági helyzetének fejlesztése érdekében. A cél, hogy működésük így hatékonyabb és eredményesebb legyen. A paktum egy nyitott együttműködési szerveződés, melyhez bármikor lehet csatlakozni. Képzeletbeli kerekasztalánál ideális esetben - ilyen a solti is - a gazdaság és a foglalkoztatás szempontjából jelentős szereplők kapnak helyet.
EZEK A SZEREPLŐK A RENDSZERES PÁRBESZÉDNEK KÖSZÖNHETŐEN PONTOSAN LÁTJÁK, HOGY MENNYIEN, MILYEN TUDÁSSAL VANNAK ÁLLÁS NÉLKÜL, MEGISMERIK A LEHETSÉGES MUNKAADÓI (VÁLLALATI) IGÉNYEKET ÉS KÖZÖSEN IGYEKEZNEK ÖSSZEHOZNI A KERESLETET A KÍNÁLATTAL.
Fontos még, hogy ez egy helyi szintű együttműködés, a programban csak a kalocsai járásban székhellyel rendelkező cégek vehetnek részt – magyarázta elöljáróban az osztályvezető.
A 10 órakor kezdődő fórum résztvevőit Németh István, Solt város polgármestere, mint a konzorcium székhely városa polgármestere köszöntötte, majd az első előadás megtartására Font Sándort kérte fel.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Az országgyűlési képviselő bevezetőjében leszögezte: a kormány stratégiai jelentőségű célja, hogy munkaalapú társadalmat építünk. Ez vonatkozik a munkavállalókra, családokra, valamint a nekik munkát biztosító munkaadókra a legkisebbektől a legnagyobbakig.
Azt az egyensúlyt kell megtalálni, hogy a munkahely ne csak egy megélhetést biztosító lehetőség legyen, hanem olyan közeg, amely perspektívát ad a munkavállalónak.
AMENNYIBEN ŐT HELYBEN, VAGY A TÉRSÉGBEN TUDJUK TARTANI, AZ MÁR A TELEPÜLÉSPOLITIKA RÉSZE, HISZEN A KORMÁNY AZ ELVÁNDORLÁST IS SZERETNÉ CSÖKKENTENI, FÉKEZNI.
Font Sándor a továbbiakban előadása, „A Közép-Duna-menti Kiemelt Térség területfejlesztési koncepciójának és területfejlesztési programjának ismertetése” címéhez igazodva először a Kalocsa-Paks Duna-híd építésének előzményeit ismertette. Erről szólva aláhúzta: a Paks II-ről szóló települési tájékoztatók alkalmával a lakosság részéről egyértelmű igényként a Duna-híd építése fogalmazódott meg. Ez azért is fontos, mert csak a híd révén valósulhat meg, hogy a Duna bal partján élők is bekapcsolódjanak a Paks II. megaberuházás megvalósításába - mutatott rá a képviselő.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Font Sándor a továbbiakban a családtámogatás keretében adott kormányzati kedvezmények sorát ismertette, és mint kiemelte: a kormány 1 millió új munkahely megteremtési programja ugyan a pandémia miatt egy kicsit lelassult, de jelenleg már csak 30 ezer új munkahely teremtése hiányzik a célkitűzés eléréséhez. Ez a szám a járványügyi korlátozások feloldásának köszönhetően folyamatosan csökken, tehát aki akar, tud dolgozni.
A képviselő aláhúzta: jelenleg is munkaerő-kereslet stádiumában van az ország, amit a Nyugat-Európából visszaáramló munkavállalók mérsékelnek.
Font Sándor előadásában felvázolta a kiemelt térségből adódó, már folyamatban lévő beruházásokat. Ezek közül részletesen is szólt a múlt héten elkezdett, eddig soha nem tapasztalt mértékű térségi úthálózat-fejlesztésről, valamint kitért arra is, hogy a kerékpárút - hálózat fejlesztés nem csak helyi, de turisztikai célokat is szolgál, a Balaton után nálunk lesz a leghosszabb ilyen jellegű túra kerékpárút-vonal.
Scherer Zsolt, a járási hivatal foglalkoztatási osztály vezetője a számok nyelvére lefordítva is összegezte a TOP projekt megvalósítását. Mint elhangzott, támogatást tudtak adni az inaktívaknak, az alacsony iskolai végzettségűeknek, a 25 év és 30 év alatti pályakezdőknek, az 50 év felettieknek, továbbá a GYES-ről, GYED-ről visszatérőknek, és a roma nemzetiséghez tartozóknak is.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Mint elhangzott, az ismertetett csoportokat foglalkoztató vállalatok részére 8 hónapig a bérek és járulékok 100 százalékát tudták átvállalni, 4 hónap továbbfoglalkoztatáshoz kötve.
Egy másik konstrukcióban 8 hónapig a bér-és járulékok 70 százalékát biztosították, és működött a 90 napos, 100 százalékos foglalkoztatási támogatás is, a képzési támogatással, utazási költségtérítéssel együtt.
A szakember aláhúzta, az időközben bekövetkezett béremelések következtében 8 hónapnál magasabb támogatásra nem biztosított lehetőséget a rendelkezésre álló forrás, ami több mint 184 millió forintot tett ki.
A projekt keretében több száz főt foglalkoztattak. A szolgáltatásuk 47 fő esetében az önéletrajz írásra, állásinterjúkra való felkészítésekre is kiterjedt – fogalmazott Scherer Zsolt.
Az osztályvezetőannak a véleményének is hangot adott: az ismertetett a támogatási formáknak komoly létjogosultsága van. Ugyan nem olyan látványosak, mint például egy óvodaépítési projekt, viszont a munkáltatóknak biztosított támogatás révén számos család megélhetési körülményei javulnak, több fiatal a karrierje építését ennek segítségével kezdte meg.
Ez a projekt már kifutott - szögezte le az osztályvezető, majd hozzátette: jelenleg a GINOP programok működnek, amelyek a nagyobb vállaltokat érintik. Ezáltal ott a rendelkezésre álló forrás is magasabb.
A szakember szerint jó hír, hogy a támogatást immár 56 tevékenységi formára terjesztették ki. Itt a támogatás mértéke egy egyszeri, 219 ezer forintos juttatás, amely azzal a kötelezettséggel jár: ha a veszélyhelyzet lejárt, akkor az azt követő 2 hónapban a vállalkozási tevékenységet fenn kell tartani. Ez a támogatási forma június 8-án jelent meg, és rendkívül népszerű – zárta mondanivalóját Scherer Zsolt.
A továbbiakban Németh István, Solt város polgármestere „Összefoglaló Solt város Önkormányzatának a Kalocsai Járási paktumban végzett eddigi tevékenységéről” címmel tartotta meg prezentációját.
A polgármester elöljáróban ismertette a konzorciumban résztvevőket: Solt Város Önkormányzata, a megyei kormányhivatal, és egy közhasznú alapítvány.
A paktumhoz csatlakozott a megyei önkormányzat, a megyei kereskedelmi és iparkamara, valamint a Bajai Szakképzési Cetrum, továbbá 11 önkormányzat. A Kalocsai Járás közel 15 vállalkozása és két civilszervezet szintén részt vesz a program megvalósításában, így a paktumban résztvevők száma összesen 35 – fejtette ki a polgármester.
Németh István a továbbiakban a program megvalósításához szükséges személyi feltételekről éppúgy szólt, mint a beszerzett technikai eszközökről, majd a helyi közszereplők közötti információáramlást, és egyéb, a programot segítő feladatokat is bemutatta.
Mint elhangzott, a Paktum tapasztalatait folyamatosan gyűjtik és értékelik, emellett a projekt dokumentációját is naprakészen tartják.
A polgármester elmondta: a megtartandó rendezvényeknél a koronavírus-járvány több esetben közbeszólt, ám ezeket más időpontokban már pótolták. A városvezető azt is megosztotta a hallgatósággal, a projektben résztvevők folyamatosan hírleveleket kapnak, a paktum tevékenységének főbb dokumentumai a solt.hu weboldalon is elérhető. Németh István azzal zárta tájékoztatását: az irányító hatóság a koronavírus-járványra figyelemmel a program 3 hónapos meghosszabbításáról döntött, így az idén november 30-án zárul.