Egész pontosan december 31-én éjfélkor kellene megragadni a pezsgősüveg nyaka helyett az óra állítógombját, és visszatekerni a mutatót 23 óra 59 perc 59 másodpercre, de olyan gyorsan, hogy az óra a következő ütéssel – így mindössze egy másodperc késéssel – már megint, de akkor már tényleg éjfélt üssön. Vagy hagyjuk a csudába a szökőmásodpercet, és inkább koccintsunk!
A Föld forgásának lassulásából adódó anomáliára 1972-ben figyeltek föl, és az óta összesen 26 szökőmásodpercet iktattak be, írja az Inforádió honlapja.
A cikk megszólaltatja Varga Viktor internetbiztonsággal és elektronikus aláírással foglalkozó szakembert, a NetLock Kft. vezető tervezőjét, aki a számítástechnikai rendszereket érintő, a szökőmásodperccel kapcsolatos veszélyekre is figyelmeztet: 2012-ben több népszerű weboldal és szolgáltatás is megzavarodott az egy másodperces időmegállástól, így a Mozilla vagy a LinkedIn is.
Szintén zavart okozhat az anomália a nagy sebességű közlekedési eszközöknél, repülőknél, valamint a műholdas rendszerek esetében, ezek ugyanis a kérdéses másodperc során nagy utat tehetnek meg, ami például egy repülőgép esetében 250 méter, egy műhold esetében akár 7 kilométer eltérést is jelenthet – írja a portál.
Tehát: ne üljünk műholdra – vagy, ha mégis, akkor nagyon figyeljünk az óraállításra –, kapcsoljuk ki a számítógépet, és koccintsunk az új évre!