Géderlak Község Önkormányzata országos rekordot állított fel azzal, hogy pályázati forrásból valamennyi, a helyhatóság fenntartásában lévő épületére napelemet szereltetett. A községben immár teljeskörűen környezetbarát technológiával biztosítják az intézmények villamos energia ellátását. Katona György polgármester arról tájékoztatott, hogy a napelemeknek köszönhetően a megtakarítás a villamos energiára kifizetett 80-90 százalék. A polgármester felajánlotta, hogy a gyakorlati tapasztalataik tükrében szívesen adnak tájékoztatást a napelemes rendszerek iránt érdeklődő önkormányzatoknak, intézményeknek.
Katona György a Géderlak központjában lévő, példásan rendben tartott intézmények látogatása alkalmával hívta fel a figyelmünket az egyes épületeken helyenként „diszkréten megbúvó”, egyébiránt mutatós napelemekre. Mások mellett a községháza, sportcsarnok, óvoda, orvosi rendelő, védőnői szolgálat, gyermekjóléti szolgálat, önkormányzati ebédlő, iskolaépület, szolgálati lakások villamos energia ellátását biztosítják napelemes rendszerekkel.
Katona György polgármester arról is beszámolt, hogy
a korábban kifizetett áramszámlák a napelemeknek köszönhetően jelentősen csökkentek, a megtakarítás eléri a 80-90 százalékot.
A költségcsökkenés annak függvénye, hogy adott időszakban mennyi a napos órák száma.
A napelem által termelt áramot közvetlenül használja fel az adott intézmény, de a rendszer oda-vissza működik. Amennyiben a szükségesnél kevesebb a napelem által termelt villamos áram mennyisége, akkor a községi hálózatra kapcsolódva jutnak plusz mennyiséghez. Ám ha túltermelés van, a felesleget a szolgáltató rendszerébe csatlakoztatják vissza – magyarázta katona György.
Mint a polgármester rámutatott: a középületeken elhelyezett napenergia rendszerek a közműszámlákon jelentkező megtakarítások elemzésén túl arra is alkalmasak, hogy magának a megoldásnak az előnyit a gyakorlati tapasztalatok fényében értékeljék.
Például a tapasztalatok azt mutatják, hogy a napelemek egy enyhén felhős napon is képesek a napsütéses napokon termelt energia negyedét, felhős időben is a tíz százalékát előállítani.
Akik az feltételezik, hogy a napelemek a nyári kánikulában működnek a leghatékonyabban, azok tévednek. Az látják, hogy a túl nagy forróság úgy 10-20 százalékkal vesz vissza a napelem teljesítményéből. A tapasztalatok szerint
a napelemek kimenő teljesítményéhez a 25-27 Celsius fokos hőmérséklet a legideálisabb
- mondta Katona György. A polgármester felajánlotta, hogy a napelemes rendszerek iránt érdeklődő önkormányzatok, intézmények munkatársaival szívesen megosztják az eddig szerzett tapasztalataikat.