Harta évszázados húsfeldolgozó hagyománya, az itt készült kolbász és valamennyi sertéshez köthető étek hírneve is kellett ahhoz, hogy szombaton vidám, felszabadult emberekkel teljen meg a művelődési ház és környéke. Az idén hatodik alkalommal január 18-án, szombaton megrendezett Kolbászfesztiválon minden korábbinál több, 32 csapat indult, egy részük a határon túli testvérvárosból érkezett.
Az esemény hírére ezúttal ismegteltek a hartai és környékbeli vendégházak, de még a nagyközség is, hogy az egész délutánt felölő programon a kolbász, a pálinka és a sváb hagyományok, népszokások legyenek a középpontban.
A több ezer főnyi résztvevőt látva bátran kijelenthetjük:
MIND AZ INDULÓ CSAPATOK, MIND A LÁTOGATÓK SZÁMÁT TEKINTVE A KALOCSAI JÁRÁS LEGNAGYOBB TÉLI GASZTRONÓMIAI ESEMÉNYE IMMÁR HARTÁN VAN.
Öröm volt látni, hogy a higiéniában, no’ éspersze a kolbászhús darálásában, keverésében, „dagasztásában”, majd bélbe töltésében, sütésében jeleskedő különböző korosztályok képviselői mennyire tisztelik a hagyományokat. Azokat az apró, de mégis egyedi fortélyokat, amelyek az apáról fiúra szálló családi recept szerinti a kolbászkészítéshez köthetőek.
Ha fűszerezésben nem is, de az elkészítés módjában annyi közös mindenképpen volt, hogy a versenyszabályokhoz igazodva mindenki csak kézi darálót használhatott.
Az önkormányzat a szervezésen túl is odatette magát,
CSAPATONKÉNT HAT KILOGRAMM HÚST, ZSIRADÉKOT, PLUSZ BELET ÉS SÖRASZTALT BIZTOSÍTOTT, DE ETTŐL JÓVAL TÖBB KOLBÁSZ ÉS EGYÉB FINOMSÁG KÉSZÜLT.
Ugyan Hartán ezen a napon sem kolbászból volt a kerítés, de annyi azért átszüremkedett a népi mondásból, hogy a látogatók a kóstolásra kitett kolbászokból és a finomabbnál finomabb disznóságokból akár degeszre ehették magukat.
Ezúttal a „több nap mint kolbász” szólásmondás igazsága is megdőlt, mert az ízekben gazdag rendezvényen sokkal több volt a kolbász, mint ameddig az egynapos fesztivál tartott.
Ám hogy a gyomrát senkinek ne ülje meg a nem éppen diétás étek, a kolbász, hurka, sonka, töpörtyű, májas, disznósajt, mindenki kedvére ihatott egy kupica pálinkát, vagy fröccsöt.
Apropó, pálinka!
Mint a disznótoroknál nélkülözhetetlen ital versenyét idén is meghirdették. Csupán annyi volt a feltétel, hogy mindenki fél liter párlattal nevezhetett be a versenybe.
Az hamar igazolódott, hogy ezúttal is többnyire a játékos jókedv hozta Hartára az induló csapatokat, de azért ezt a játékot nagyon komolyan vették mind a higiéniában, mind az elkészült kolbászok minőségében.
A receptet persze mindenki titkolta, de talán nem ördögtől való gondolat, hogy a díjnyertes kolbászokat valakinek gyártani kellene. Egy biztos, bőven lenne rá kuncsaft.
A kolbászfesztivál természetesen nem csak a gasztronómiáról szólt,
A ZÖMMEL CSALÁDI HAGYOMÁNYÁPOLÁS, HAGYOMÁNYPÁRTOLÁS JEGYÉBEN ZAJLÓ KOLBÁSZKÉSZÍTÉST KITŰNŐBBNÉL KITŰNŐBB PROGRAMOK SZÍNESÍTETTÉK.
A fesztivál olyan kulturális eseménynek is bizonyult, amelyen a Hartai Hagyományőrző Egyesület csoportjai mellett a kerekegyházi Kereki nótások is felléptek, de a program gerincét idén is az élőzene melletti gyerek és felnőtt táncház adta.
Az esti eredményhirdetésre a csapatok virágos jókedvvel érkeztek. Már csak azért is, mert
OLYAN ÚJ PROGRAMELEMEN IS SZÓRAKOZHATTAK, MINT A MALACFOGÓ VERSENY, AMELYEN KÜLÖNBÖZŐ KOROSZTÁLYÚ, DE 14 ÉV ALATTI GYEREKEK EGY SZALMABÁLÁKKAL KÖRÜLKERÍTETT TERÜLETÉN KERGETTÉK A VISÍTÓ KISMALACOKAT.
A négy malacból az egyiket a legügyesebb kisfiú vihette haza, míg a másik három a legjobban teljesítő csapatok óljába került.
Az eredményhirdetésén már az is kiderült, kik kapták a legrangosabb elismerést, a Harta kolbásza I-III. díjakat. Természetesen a legkreatívabb, legjobb generációs, legjobb megjelenésű, legjobb hangulatú csapatok is díjakkal, elismerő oklevelekkel térhettek haza. Köztük az a négy kislányból álló, Csipetke fantázianevű formáció is, akik a Nemzetközi Gasztronómiai Szövetség serlegét kapták ajándékba.
A Kolbászverseny első helyezettje a Békaváros, második helyezettje a Nagyok csapat lett, mindketten hartaiak. A 32 csapat közül még mindig előkelő, harmadik helyezést a kecskeméti Bács-kiskun megyei Kolbászolók vehették át Mari János hartai húsüzemvezetőtől, a zsűri elnökétől, akit még a verseny elején kérdeztünk.
A pálinkák versenye úgy alakult, hogy a legjobb, irsai szőlőből készült párlatért járó díjat az Elkolbászolók kapták. A második díjat a Kökény csapat, míg a harmadik legjobb pálinkáért járó elismerést Benke Csaba kalocsai lakos tudhatja magáénak.
Jut eszembe, bűn lenne a legszebb tálalásról, a legdekoratívabban díszített asztalról megfeledkezni, hiszen ezen a területen is kimagasló kreációkban gyönyörködhettünk. Egészen addig, amíg a nagy harmóniát meg nem bontották az éhes szájak, és be nem falták az ezúttal díszítőelemként is használt kolbászokat, szalámikat, egyéb finomságokat.