Augusztus elejétől újra megnyílt a helyi mikro-, kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásainak támogatására kiírt pályázat. Erről tartott tájékoztató fórumot csütörtök délelőtt a Kalocsai Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályán a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály Munkaerőpiaci Osztályának vezetője.
– Az első pályázati ciklus lezajlott és a mai naptól megnyílt a lehetőség arra, hogy a kiírásnak megfelelően ismételten pályázhassanak beruházási támogatásra a kalocsai és környékbeli vállalkozások – mondta Karáné Borbély Csilla, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztály Munkaerőpiaci Osztályának vezetője a csütörtöki Munkáltató Fórumon Kalocsán.
Hozzátette,
a konstrukció célja nem változott, ez pedig a kkv-k versenyképességének növelése, a működőképes vállalkozások megerősítése és a foglalkoztatás bővítése.
Mint mondta, a pályázattal lehetőséget biztosítanak a munkáltatók részére, hogy kiegészítő támogatással részt vehessenek a hátrányos helyzetű álláskeresők foglalkoztatásában, megerősítve ezzel saját helyzetüket is, miközben a vállalkozásuk plusz támogatás igénylésével a beruházásait gazdaságosabban tudja megvalósítani.
A szakember a pályázat részleteit bemutatva felhívta a figyelmet a korábbi ciklusban tapasztalt buktatókra. Így például arra, hogy a pályázat elsődleges célja az új munkahelyek teremtése, a plusz két-három fő alkalmazásához szükséges beruházások támogatása, ennek megfelelően
a munkakörnyezet javítását, vagy az energiahatékonyságot szolgáló fejlesztések nem számolhatók el.
Jelezte azt is, hogy a támogatási igény meghatározásánál együttesen kell figyelembe venni a támogatás intenzitását, valamint a vállalt létszámra igénybe vehető támogatást.
A kettő közül ugyanis a kisebb összeg igényelhető támogatásként.
Gyakran előforduló problémaként említette meg a külföldi pénznemben beszerzett eszközök elszámolását, ugyanis az eszköz értékét a pályázat benyújtásának napját megelőző hónap utolsó napján érvényes hivatalos MNB árfolyam forintban meghatározott összeg szerint veszik figyelembe, míg a támogatás elszámolásakor az átutalás napján érvényes MNB árfolyamól átszámolt forint értéken történik.
Az árfolyamkockázat tehát a támogatottat terheli
- szögezte le az osztályvezető.
Kiemelte, hogy a pályázat benyújtásánál hasonlóan fontosak a formai követelmények. Az idei év újdonságaként említette meg, hogy
nem postai úton, papír alapon kell benyújtani a támogatási kérelmet, hanem a cégjegyzésre jogosult személy elektronikus aláírásával ellátva, elektronikusan.
Karáné Borbély Csilla felhívta a figyelmet a beadási határidőre is. Hangsúlyozta, hogy kizárólag
a szeptember 5-én éjfélig benyújtott kérelmeket tudják befogadni.
Arra is rámutatott, hogy pozitív döntés esetén önmagában az, hogy pályáztak és nyertek, nem elegendő a szerződéskötéshez,
az idei évtől külön kérelmet kell hozzá benyújtani,
erről azonban minden tudnivalót megadnak a pályázati döntésről szóló értesítőben.
Bár a közel egyórás tájékoztatón a legfontosabbak elhangzottak, az osztályvezető jelezte, a pályázat részleteiről további információkat gyűjthetnek az érdeklődők a kormányzati portálról.
Hozzátette: akinek személyes tájékoztatásra lenne szüksége, az a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Osztályán, Kecskemét, Klapka utca 34. II/204. alatt és/vagy a 76/795-651-es telefonszámon Bugya Zitától érdeklődhet.
A Pénzügyminisztérium a 2019-2020-as központi keretéből idén ötmilliárd forint keretösszegben hirdette meg pályázatát a mikro-, kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásainak támogatására, új munkahelyek létrehozását eredményező beruházások vissza nem térítendő támogatása céljából. A tavasszal megnyílt pályázati lehetőségről korábban Varga Mihály pénzügyminiszter úgy fogalmazott, ennek révén 250 vállalkozásnál mintegy 1500 új munkahely jöhet létre Magyarországon.