Először három éve volt szó arról, hogy az ország legnagyobb raklapgyártó cége, a piliscsabai székhelyű Rozifa Kft. telephelyet létesít, gyártócsarnokot épít Kalocsán. A beruházás megvalósítását az Ipari parkban található, nem szabályos alaprajzú, 1625 négyzetméter alapterületű ingatlanon szerették volna megvalósítani. Ám mint azt Oberle Péter ügyvezető a képviselő-testület június 20-i ülésén elmondta: az ezt követő újabb ajánlatuknál az önkormányzat aggályoskodása, hitetlenkedése – biztosan megvalósul-e a beruházás, esetleg nem telekspekuláció áll a háttérben – is közrejátszott abban, hogy akkor elálltak a vételi szándéktól. Csütörtökön a vevő személyesen megjelent képviselője a szerződéstervezet minden lényeges elemét tisztázta a képviselőkkel, így már nem lesz akadálya annak, hogy a beruházás az előre rögzített menetrend szerint, legkésőbb öt éven belül már teljes körűen megvalósuljon.
Mint kiderült, a tárgyalt vételi ajánlat is komoly pontosításra szorul, mert a cég ügyvédje az önkormányzatnak írt levélben a fejlesztés öt éven belüli megkezdését írta, holott, mint ezt az ügyvezető jegyzőkönyvbe mondta, ez már a megvalósítás végét jelenti.
Oberle Pétert először Bolvári Ferdinánd képviselő emlékeztette, hogy az ügyben az elmúlt három évben két kört már futottak, és akkor a vevő állt el a vételi szándéktól.
A válaszból kitűnt, hogy a cég képviselője sértőnek érezte, hogy Magyarország legnagyobb raklapgyártó, 500 embert foglalkoztató cégét akár még gondolatban is ingatlanspekulációval hozzák összefüggésbe, holott világosan körül írták a fejlesztés lényegét, ingatlan adás-vétel pedig még a tevékenységi körükben sincs.
Az ügyvezető dr. Angeli Gabriella képviselő kérdése nyomán tisztázta, hogy a csarnok építése és a gyártósor üzembe helyezése három éven belül kezdődhet meg. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a telken biztosítani szükséges a gépek telepítéséhez szükséges villamos energiát. Ám ezt a fejlesztést az áramszolgáltató csak 1,5 -2 éven belül ígéri. Ugyanakkor a tervezés és a hatósági engedélyezés is időigényes.
Oberle Péter úgy fogalmazott: ha most rendelkezésre állna az építési engedély, akkor is a gyártósor olaszországi, vagy spanyolországi megrendelésének teljesítése legalább 2 évet venne igénybe, ugyanis kevesen foglalkoznak az ilyen gépsorok gyártásával.
Hozzátette: természetesen addig a tereprendezési munkálatok, a kerítés építése, az elektromos hálózat fejlesztése megtörténik.
Az így előkészített telephelyen akár már jövőre megkezdődhet a raklap értékesítés, ami már iparűzési adóbevetélt jelent az önkormányzatnak.
Az ügyvezető szerint három év múlva a megvalósítás konkrét formát ölt. Így részükről nincs akadálya annak, hogy egy esetleges, a határidőt érintő szerződésszegés esetén az önkormányzat éljen a visszavételi jogával.
Dr. Angeli Gabriella kérdésére dr. Kiss Csaba jegyző reálisnak nevezte, hogy az áramszolgáltató hálózatbővítése akár 2021-2022-ig is eltarthat, ugyanis a szolgáltató akkorra ígérte a transzformátor kapacitásának bővítését.
Dr. Filvig Géza képviselő kérdésére az ügyvezető megerősítette, hogy
a telken jövőre a raklap értékesítése megkezdődik, így az önkormányzat már az eladást követő első évben, iparűzési adó címen bevételhez jut.
Miután az önkormányzat által minden esetben alkalmazott visszavásárlási klauzula szerződésbe foglalását a polgármester és a jegyző, mint evidenciát megerősítette, Simon Zoltán képviselő összegezte az elhangzottakat.
Mint mondta, az ügyvezető személyes megjelenésének köszönhetően a félreértések eloszlottak,
immár lehet örülni annak, hogy egy a saját szakterületén országosan első cég újabb telephelyének Kalocsát választotta.
A szavazás nem hagyott kétséget a felől, hogy valamennyi képviselő így gondolkodik, ugyanis a jelenlévő 11 képviselő a határozati javaslatot, miszerint az önkormányzat a telket 8 millió 140 ezer 500 forintért, az írt feltételekkel a Rozifa Kft.-nek értékesíti, egyhangúan elfogadta.