A Pacskó Sándor és társa, Samu Csaba tulajdonában lévő, dunaszentbenedeki székhelyű P-Sol Kft. beruházásában épül a járás eddigi két legnagyobb, egymás mellett elhelyezkedő, egyenként 500 kW csúcsteljesítményű napelemes kiserőműve. Az önerőből épülő, két hektáros napelemes parkban termelt áramot a Magyar Állam tulajdonában lévő NKM Áramszolgáltató Zrt. vásárolja meg, a napelemek termelte áram föld alatti vezetéken, egy-egy transzformátor állomás közbeiktatásával kerül a MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.) Kalocsa-Solt I. 20 kV-os távvezetékébe. A vállalkozók hasonló konstrukcióban további napelemes kiserőművek létesítését tervezik az 51-es főút mellett.
Pacskó Sándor portálunkat arról tájékoztatta: korábban szélerőmű építésében gondolkodtak, de a napelemek létesítésének állami ösztönzése miatt végül is a napelemes kiserőmű mellett döntöttek. A napelemek telepítésére a dunaszentbenedeki határ Uszód felé eső részén található, saját tulajdonában lévő, legelő művelési ágú területet választották. Ennek egyik előnye, hogy a terület közvetlen közelében halad a nagyfeszültségű áramhálózat, továbbá ilyen esetben a mezőgazdasági hasznosítású földterület művelési ágának megváltoztatása nem jár plusz költséggel.
A dunaszentbenedeki két kis erőműre 2017-ben adták ki a létesítési engedélyt, így a szükséges 20 százalékos önerő, a megvalósíthatósági tanulmány birtokában az egyenként 190 millió forint értékű naperőmű megépítéséhez szükséges hiteligényt a bank kedvezően bírálta el.
A vállalkozóval az építés helyszínén is találkoztunk, ahol azt tapasztaltuk: a földmérők a három hektáros területből már kijelölték azt a később kerítéssel körbevett, kamerákkal megfigyelt két hektárt, ahová a napelemeket telepítik. Pacskó Sándor a helyszínen mutatta meg, hogy a berendezések által termelt energiát hol táplálják be a nagyfeszültségű hálózatba.
Pacskó Sándor azt az információt is megosztotta velünk, hogy a tereprendezés, a szükséges földmunkák elvégzése után a budapesti székhelyű ÖkoConsulting Kft. végzi a kivitelezést. A kéthektáros területet beterítő napelemeket acél tartóelemekre erősítik. A nem saját felhasználásra, hanem
üzleti célból termelő két napelemes kiserőmű várhatón 2018 decemberétől termel áramot,
a villamos energia kettő darab transzformátor állomás közbeiktatásával kerül a nagyfeszültségű hálózatba.
A vállalkozó arra is rámutatott, hogy a jogi szabályozás szerint egy cégnek csak egy rácsatlakozási lehetősége van az országos áram távvezeték hálózatra, ezért a benedeki projektet kettő, de a társával közös tulajdonban lévő társaság valósítja meg.
Pacskó Sándor csalódottságának adott hangot, amiért a kalocsai önkormányzat elutasította azt az ajánlatukat, hogy a Miskei úti, évtizedek óta használaton kívüli, egykori gyakorló harckocsi átrakó területét napelemes kiserőművek létesítésére, a felkínált 22 millió 800 ezer forintért vásárolják meg. Kalocsán ezen a területen 6 kiserőmű telepítését tervezték, és az is az ajánlatukban szerepelt, hogy az üzemeltető cég székhelyét az iparűzési adó miatt a városba jelentik be. Pacskó Sándor szerint ebben az esetben a városnak fizetendő iparűzési adó a jelenlegi mértékkel számolva 10 év alatt elérte volna a 30 millió forintot, de a folyamatos üzemeltetés biztosítására 2-3, elsősorban a városban élő szakember foglalkoztatását tervezték.
A témára még visszatérünk.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!