Élménybeszámoló a helyi vállalkozók előadásában, Drágszél megismerése drón használatával, a neves helyi népi iparművész, Pandúr Istvánné kézműves foglalkozása a gyerekekkel, egy juhász meglátogatása a határban – mások mellett ezek a programom adták a gerincét a Drágszélen augusztus 10-14-ig, a megyei identitás erősítése pályázat keretében 15 helyi gyermek számára megszervezett napközis tábornak.
A tábor első napja a névtáblák elkészítésével, laminálásával, majd a nyakba akasztók fonásával kezdődött. Majd amikor mindenki elkészült, a névtábla viselésével minden egyes gyereket a tábor „hivatalos” résztvevőjévé avattunk – kezdte a tábor programjának ismertetését Romsics Enikő gyermekgondozó, helyi önkormányzati képviselő, a helyi értéktár bizottság elnöke.
Enikő azt is megosztotta velünk: ugyan a gyerekek falusi környezetből érkeztek, ám életkoruknál fogva mégis sok újdonságot, ismeretanyagot tartogat számukra a táborban eltöltendő négy nap.
Kis település lévén a különböző korosztályokhoz tartozó gyerekek összeismertetése nem okozott problémát, hamar kialakultak azok a kis közösségek, amelyek aztán például a „népi állatkert” lakóinak kivágással, ragasztással, rajzolással, színezés technikákkal való elkészítésében jeleskedtek.
A drágszéli hagyományokat őrző kiállítóteremben tett séta, az egyik helyi tanya meglátogatása, ahol a gyerekek állatokat simogathattak, etethettek, a ló, tehén, sertés, tyúk, kakas, birka, kecske tartásának megismerése mind - mind élménnyel töltötte el őket. Újdonság volt számukra az is, hogy a helyi juhász okos kutyáival hogyan hajtja ki az állatokat a legelőre, majd onnan vissza.
A szabad udvari játékok a játszótér és futballpálya területén a nagy hőség miatt csak a délelőtti órákban volt lehetséges, de a gyerekek az augusztusban is szokatlanul nagy meleg ellenére nagyon élvezték a buszos kirándulást Kiskőrösre.
A Petőfi szülőházába és a János Vitéz Látogatóközpontba, az Úttörténeti Múzeumba tett látogatás napokig vissza-visszatérő beszédtéma volt a gyerekek körében.
Természetesen a hagyományos iskolai oktatás elemei sem maradtak ki, a táborlakók projektoros kivetítés segítségével ismerkedtek a megyei értékekkel, a helyi és a kalocsai járás értékeivel, és a hungarikumokkal.
Ugyan Drágszélen még élő hagyomány a hímzés, pingálás, a néptánc, mégis, a gyerekek nagy örömmel fogadták Pandúr Istvánné híres helyi népi iparművészt, aki kézműves foglalkozás keretében mutatta be számukra művészete alapjait és bátorította őket: folytassák a most elsajátítottakat a szülők, nagyszülők segítségével – nyilatkozta portálunknak Romsics Enikő, a drágszéli identitás tábor vezetője.