Kitűnő helyszínen, a dunaszentgyörgyi Arborétum Parkban szeptember 22-én, pénteken, nyár az őszben időjárás mellett rendezték meg a fennállásának 32. évfordulóját ünneplő Társadalmi Ellenőrző Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) Napját. A 16 település évente egy alkalommal megtartott közös, kötetlen nagy találkozóján a gyermekeknek szóló izgalmas programoké volt a főszerep, de a szakmai előadások is jelentőséggel bírtak. A tagtelepülések polgármesterei vezette kilencfős csoportok felnőtt tagjai rövid, lényegre törő, aktualitásokkal teli előadásokat hallgathattak meg a Paksi Atomerőmű, a Paks II. Zrt., végül a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. képviselőitől.
A színpadi események a 14 éves, kiemelkedő díjakkal elismert Horváth Eszter Dóra produkciójával kezdődtek. A szekszárdi zeneiskola növendéke 4 évesen fogott először hegedűt a kezébe, az ifjú tehetség hegedűjátékával ezúttal is elkápráztatta a közönséget.
Miután a taps elült, Dr. Filvig Géza, Kalocsa város polgármestere, a TEIT elnöke köszöntötte a közel kétszáz főnyi résztvevőt, név szerint is említve Kirnyákné Balogh Máriát, Dunaszentgyörgy polgármesterét, a rendezvény házigazdáját, Dr. Kovács Antalt, a Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatóját, Dr. Kereki Ferencet, az RHK Kft. ügyvezető igazgatóját, Németh Szabolcsot, a Paks II. beruházás osztályvezetőjét, a tagtelepülések polgármestereit, külön tapsot kérve a velük érkezett gyerekeknek és felnőtteknek.
A TEIT-et 32 éve alapították, az alapítóknak az volt a szándéka, hogy először az Atomerőműnek, majd később a radioaktív tárolónak legyen egy olyan civil kontrollja, amely az erőmű 12 kilométeres körzetében lévő települések képviselői alkotnak. A TEIT az alapítók szándéka szerint több mint három évtizede tölti be a híd szerepét sikeresen a lakosság és a nukleáris létesítmények között”– fogalmazott az elnök, hozzátéve:
Ugyan a Társulás még nem áll hivatalos kapcsolatban a Paks II-vel, de az nyilvánvaló, hogy a paksi és a kalocsai térség a megaberuházás és a Kalocsa-Paks Duna-híd révén még inkább nukleáris központtá válik. A fizikai kapcsolat a Duna két oldala között fokozza a folyam két oldalán elhelyezkedő 8-8 TEIT település együttgondolkodását, együttmunkálkodását, ami természetesen a hiteles tájékoztatást is segíti közvetíteni a lakosság felé. A mai nap arról szól, hogy közös dolgainkról kicsit kötetlenebb formában tudjunk beszélgetni; a polgármesterek és a velük érkezők a most elhangzó friss információk közül minél többet tudjanak hazavinni a saját településekre”– mondta Dr. Filvig Géza, majd szép, családias napot kívánt a résztvevőknek.
A folytatásban Dr. Kereki Ferenc, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója üdvözölte a hallgatóságot. A szakember felidézte, hogy az általa vezetett cég 25 éve jött létre, azaz a TEIT jóval hamarabb létezett. Amikor az RHK 1998-ban megalakult, akkor vették át, szinte megörökölve ezt a kapcsolatot.
Úgy gondolom, az eltelt negyedszázad alatt tudtuk képviselni, erősíteni azt a fajta őszinteséget, bizalmat, együttműködést, ami korábban is jellemezte az Atomerőmű és a TEIT, immár az RHK-TEIT kapcsolatát."– húzta alá az igazgató.
A továbbiakban kifejtette: már az RHK megalakulásának évében elkezdődött a kiégett kazetták elhelyezésére szolgáló létesítmény építése, ami a modulszerű bővítésnek köszönhetően továbbra is folytatódik. A jelenlegi állapot szerint a 25-28. kamrákat építik, erről előadással is készültek. Abban elhangzik majd, milyen innovációkat vezetnek be nem csak az RHK-ban, hanem az egyéb hulladékkezelések terén is. Szó lesz arról is, miként gondoljuk, hogy változatlan biztonság mellett gazdaságosabban helyezzük el a Magyarországon keletkezett radioaktív hulladékokat. Több min 10 ezer kazettát helyeztek el eddig biztonságosan, és arra törekszünk, hogy az üzemidő hosszabbítás nélküli 14.500 kazettát továbbra is ilyen biztonsággal tudják elhelyezni – mondta mások mellett Dr. Kereki Ferenc.
A továbbiakban Tóth Pál, a Paksi Atomerőmű műszaki vezérigazgató-helyettese A Paksi Atomerőmű hatása a Duna melegedésre címmel tartott előadást. Mint mondta, azért éppen ezt a témát választotta, mert ez a kérdéskör napjainkban sokszor kerül a médiaérdeklődés fókuszába.
Ugyancsak foglalkoztatja a közvéleményt a Paks II. beruházás, amelynek aktualitásairól Németh Szabolcs, a Paks II. Zrt. médiakapcsolatok osztályvezetője adott tájékoztatást kiemelve, hogy a munkagépek immár 24 órában dolgoznak a talajkiemelésen.
A szakmai blokk utolsó előadásában a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolóját érintő kérdésekről Plesz-Kereki Bianka kommunikációs osztályvezetőtől kaptak tájékoztatást a téma iránt érdeklődők.
A délelőtti szakmai és az ezzel egy időben zajló gyerekprogramokat az 1994-ben alakult dunaszentgyörgyi Vadrózsa Népi Együttes fellépése zárta. Az együttes művészeti vezetője Huszarikné Böröcz Zsófia, vezetője Lisztmájer Henrikné. A gyermektáncosok produkciója egyértelműen igazolta, hogy Dunaszentgyörgy egyik legjelentősebb, leghíresebb közössége több elismerés mellett méltán érdemelte ki a több arany minősítést és a Kiváló Művészeti Teljesítmény díjat.
A kitűnő, napsütéses időjárás is nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a játszótérként is működő Arborétum Parkban a gyerekek remekül szórakoztak. A kvíz játékok mellett hol bekötött szemmel kellett felismerniük különböző illatokat, ízeket, hol összekötött lábbal igyekeztek futni. Ráadásként még az újraélesztésből is ízelítőt kaptak. A vidám gyerekprogramokat a kitűnő közös ebéd zárta.
A nap hátralévő részében Polgármester a konyhában címmel Fekete Csaba, Bátya község polgármestere és Kirnyákné Balogh Mária, Dunaszentgyörgy polgármestere a főzés öröméről beszélgetett egymással és a hallgatósággal. A helyszínen Fekete Csaba portálunknak is beszélt az őt ért benyomásokról.
A TEIT Nap utolsó harmadában az RHK fotópályázaton sikeresen szereplők vehették át a díjakat, majd Tábori Emese koncertjét követően a 2023. évi TEIT Napot Gáncs István társelnök összegző beszéde zárta.