Május 25-én, szerdán az egész napos fülledt meleg már előre jelezte, hogy a kalocsai járás hagyományosan jégverte területein, mint például Fajszon, Miskén és Hajóson az égi áldás akár jéggel is érkezhet. A megérzés aztán először úgy 18 óra körül, a Bátyával közös fajszi határban igazolódott, ahol a településre és annak mezőgazdasági művelés alatt álló területeire zivatar, villámlás, nagy erejű széllökések kíséretében hatalmas jégeső csapott le, és az esetenként négy-öt centiméteres jégdarabok régen látott pusztítást okoztak.
Kovács Ferenc fajszi lakos beszámolója szerint a jégeső első hulláma elsősorban a még kis növésű kukoricát verte el, de a galambtojásnál is nagyobb jégdarabok és a széllökések az árpatáblákban is nagyobb károkat okoztak. Fajsz belterületét nagyjából elkerülte az ítélet idő, ám azt egyelőre nem tudni, hogy a nagy kiterjedésű település egyes részeit miként érintette a vihar.
Mint megtudtuk, az ítéletidő a „hagyományos” útvonalon haladt tovább Miske, majd Hajós irányába, mindkét településről jelentős jégkárokról érkeztek jelentések. A közösségi médiás oldalakra tucatszám kerültek fel a károkat megörökítő fotók.
A beszerzett információk szerint a zivatar és a jégeső Fajszon és Hajóson okozhatta a legnagyobb kárt, a jég sávokban tarolta le a település és külterülete termőföldjeit.
Hajóson a legnagyobb veszteség a kalászosokkal bevetett területeket és a szőlőültetvényeket érintette.
A NAGY EREJŰ VIHAR KÍSÉRETÉBEN LEZÚDULÓ JÉGESŐ FAJSZON, MISKÉN ÉS HAJÓSON TÖBB SZÁZ HEKTÁRT, ÖSSZESSÉGÉBEN TÖBB EZER HEKTÁRT SZINTE TELJESEN MEGSEMMISÍTETT.
Az időkép aktuális helyzetjelentése és a helyiek beszámolója szerint a 18 órakor kezdődő pusztítás első hullámát a második 19 óra körül követte. Azoknak a gazdáknak, akik az este hat órai vihar után a károk megállapítása érdekében az ültetvényeikre siettek, még azzal is számolniuk kellett, hogy a járműveiket is elverheti, és több helyen el is verte a jégeső újabb és újabb hulláma. Hiába álltak fák alá, a leszakadó ágak autóra és utasára egyaránt veszélyt jelentettek.
A meteorológiai előrejelzések 20:10 órai állapota szerint a jégveszélynek még nincs vége, mert a magasabban elhelyezkedő légrétegekben kialakult, lokális időjárási viszonyok miatt a jég gyakorlatilag helyileg kiszámítathatatlanul, időben pedig bármikor újra és újra lecsaphat. Az ítéletidő gyakorlatilag csak lassan távolodik. Még úgy is károkat okoz a jég, hogy már a vihart megelőzően, és közben a jégelhárító rendszerek hallhatóan mindhárom településen és környékén folyamatosan működnek.
Amint újabb információkhoz jutunk, frissítjük cikkünket!