Kiskőrösön október 1-jén ünnepélyes kertetek között átadták a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat 420 millió́ forintos TOP pályázati támogatásával, a város 128 millió forint önerejéből megvalósult Záportározó kialakítása és csapadékvíz elvezető rendszerek rekonstrukciója Kiskőrösön című projektet. A beruházással évszázados gondot iktatnak ki, a magasabban fekvő Soltvadkert, valamint a több városrészből érkező belvíz biztonságos elvezetését és tárolását biztosítják. A több mint 2 hektáros tó normál esetben 20-22 ezer köbméter, döntően gravitáció útján érkező belvíz tárolására alkalmas, de szélsőséges időjárási körülmények között akár 55 ezer köbméter, részben átemelő szivattyúkkal érkező vizet képes befogadni. A tó környezetét 1218 darab facsemetével ültetik be, a terület a későbbiekben szabadidős és rekreációs célokat is szolgálhat majd.
A város életében fontos új létesítményt Font Sándor országgyűlési képviselő, Rideg László, a Bács-Kiskun megyei közgyűlés elnöke és Domonyi László polgármester avatta fel, rajtuk kívül Mátyus Zoltán, a létesítmény tervezője és műszaki ellenőre mondott beszédet.
A körforgalom és a Vinum Hotel közelében elhelyezkedő, hagyományosan vízjárta, pangó vizeiről ismert területen létesített víztároló zsilipje mellett rendezett ünnepségen elsőként Font Sándor méltatta az ÉKISZ Kft. kivitelezésével megvalósult beruházást és az abban résztvevőket.
A képviselő felelevenítette azt az évszázados gyökerű konfliktushelyzetet, amelyet az okozott, hogy a környék legmagasabban fekvő települése Soltvadkert, ahonnan nagyobb esőzésekkor a csapadékvíz azonnal Kiskőrös irányába indult el. A károk csökkentése érdekében a kiskőrösiek ezt a vizet a még mélyebben fekvő Akasztó irányába továbbították. Ez a helyzet egykor a katolikus akasztóiak és az evangélikus másik két település között meglévő vallási különbségeket is elmélyítette.
Az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke hangsúlyozta: a szélsőséges időjárási körülmények, az aszályos és a rendkívül intenzív esőkkel érkező rövid időszakok hektikus változása megköveteli, szinte kikényszeríti a víz visszatartását, a vízzel való ésszerű gazdálkodást. A képviselő elismerését fejezte ki a gyors és szakszerű munkáért, a rekordidő alatti megvalósításért, hiszen a kivitelezés 2019 júniusában kezdődött.
Rideg László, a megyei közgyűlés elnöke kiemelte: Kiskőrös városban a most átadásra kerülő beruházással együtt tizenegy TOP-os pályázatot valósítottak meg, az ezekhez nyújtott megyei támogatás összege eléri a kétmilliárd forintot. Az elnök szólt arról is, hogy a napokban már a következő uniós fejlesztési ciklus, a TOP2 lehetőségeiről egyeztetett Domonyi László polgármesterrel. Örömmel tapasztalta, hogy a kiskőrösieknek már konkrét elképzeléseik, kész terveik is vannak a fejlesztések további irányait illetően.
Domonyi László polgármester a projekt műszaki tartalmának ismertetése, a megvalósításban résztvevők méltatása mellett beszédében kitért arra is: a kivitelezés során még inkább szembesültek azzal, hogy a csapadékvíz-csatorna fejlesztést a város Akasztóhoz közelebb eső részén is folytatni szükséges. A polgármester reményét fejezte ki, hogy ennek megvalósításához a Terület- és Településfejlesztési Operatív program második ütemének kiírásakor is megtalálják majd a kínálkozó lehetőséget.
Mátyus Zoltán, a beruházás tervezője és műszaki ellenőre rámutatott: sorra dőlnek meg azok a százéves statisztikai adatokon alapuló magyar szabványok, amelyek jelenleg is a tervezői munka alapját képezik. A szélsőséges időjárás az elmúlt években Kiskőrösön is komoly vizes károkat okozott. A beruházás révén több mint húszhektárnyi lakóövezet menekül meg a belvíztől. A Soltvadkert felől érkező csapadékvizet közvetlenül a város szélén fogják meg és gravitáció útján irányítják a záportározó tóba. Amennyiben a tó vízszintje a gravitációs bevezetést már nem tenné lehetővé, két nagyteljesítményű átemelő szivattyú segíti a beemelést. Ilyen esetben a tóban tárolt, átlagosan 20-22 ezer köbméternyi víz akár az 55 ezer köbmétert is elérheti. Ugyanakkor a tó élővilágára is ügyelnek, így a tó vízszintje szárazság esetén sem lesz 80 centiméternél kisebb.
Az ünnepélyes szalagátvágást követően az ünnepség résztvevőinek lehetőségük volt bejárni a fejlesztési területet, ismerkedni az alkalmazott műszaki megoldásokkal és a beemelő szivattyúkat is megszemlélhették működés közben.
(A beruházás megvalósítását a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat TOP-2.1.3-16-BK1-2017-00005 kódszámú, Záportározó kialakítása és csapadékvíz elvezető rendszerek rekonstrukciója Kiskőrösön” című projektje tette lehetővé.)