Az Állami Számvevőszék a tavalyi évben az összes magyarországi önkormányzatnál ellenőrizte, hogy a korrupció elleni védelem, szakmai nyelven szólva integritás megfelelően van-e szabályozva az önkormányzatoknál, illetve azok hivatalánál. A számvevőszéki vizsgálattal, annak értékelésével kapcsolatban a kalocsai adatokat szolgáltató dr. Kiss Csabát kérdeztük.
Az önkormányzat képviselő-testületét, annak bizottságai működését törvényességi szempontból felügyelő, illetve a hivatali apparátust vezető jegyző elmondta: az Állami Számvevőszék a vizsgálatához nagyon sok adatot bekért a kalocsai önkormányzattól, majd ezt követte a kiértékelés.
Ám az értékelés időszakában már számos, az értékelés szempontrendszere szerint releváns intézkedés történt.
A jegyző hozzátette: a sajnos nem túl jó, pontosabban közepes, azaz 3-as osztályzat az önkormányzat és a hivatal működésére vonatkozott. Holott, igazából, ami kötelező szabályzatot el kell, hogy készítsünk mind az önkormányzat, mind a hivatal működéséve kapcsolatban, azokat időben elkészítettük és a jóváhagyáshoz szükséges fórumokat is megjárták.
Ezek közül egyetlen egyet hiányoltak: azt a jegyzői nyilatkozatot, hogy a kidolgozott és alkalmazott belső kontrollok megfelelően működnek. Tehát gyakorlatilag egyetlen egy adminisztratív hiányosságot emelt ki a Számvevőszék, amiről fontos tudni, hogy az nem a korrupció bármilyen formában megjelenő gyakorlatához, hanem az ellene való védettség adminisztratív feltételeinek megteremtéséről szól.
Fontos még az is, hogy az adatokat a Számvevőszéknek a 2020. február 29-i állapotnak megfelelően kellett szolgáltatni, tehát az vizsgálat és az értékelés az előző önkormányzatra is vonatkozik.
A vizsgálati eredményeket pár hete kaptuk meg, és ezeket az átláthatóság érdekében a város honlapjára is feltöltöttük, azok bárki számára hozzáférhetők.
Mint említettem, egy olyan nyilatkozat hiányzott, amit már a vizsgálat időszakában pótoltunk, mégpedig a 2020. június 25-ei testületi ülésen, tehát jóval az eredmény kiértékelése és kihirdetése előtt.
Ez a nyilatkozat arról szól, - ezt minden évben meg szoktam tenni, mint jegyző –, hogy a belső kontrollok megfelelően működnek. Ezt korábban mindig a zárszámadással, a belső ellenőri, átfogó jelentéssel együtt terjesztettük a képviselő-testület elé, így történt ez tavaly is.
Kalocsa Város Önkormányzatánál 2020. márciusában a kötelezőkön kívül további szabályzatok is készültek, éppen a korrupciónak, mint lehetőségnek a kizárása érdekében. Az ÁSZ értékelése óta a szabályzatok felülvizsgálata - az ellenőrzés eredményének megfelelően – folyamatban van, így álláspontom szerint ezen a területen – az adott időszak értékelését is figyelembe véve – semmivel nem teljesítünk rosszabbul, mint más, hasonló önkormányzatok – mondta dr. Kiss Csaba jegyző.