Hétfőn a Lehet Más a Politika (LMP) két társelnöke Szél Bernadett és Hadházy Ákos Budapesten jelentette be, hogy pártjuk aláírásgyűjtésbe kezd, hogy így kényszerítse ki a népszavazást a paksi bővítésről. Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője, a Magyar Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottságának elnöke tegnap délután Kalocsán, a sétálóutcában tartott sajtótájékoztatóján is ezért kampányolt, „Paks II. helyett megújuló energiát!” jelmondattal.
A politikus mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy Svájcban megkérdezték az embereket az atomenergia használatáról, és többségében nemmel szavaztak rá egy népszavazás keretében. Az LMP úgy véli, ezt a lehetőséget meg kell teremteni a magyar állampolgároknak is. Azt mondta: „nem kell, hogy atomfizikusok legyünk, nem kell, hogy mindannyian magasáramú villamosmérnöki végzettséggel rendelkezzünk” ahhoz, hogy megértsük az atomenergia használatában rejlő kockázatokat.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Pártja azon véleményen van, hogy a paksi bővítés tervezett háromezer-milliárd forintos költségvetését inkább a megújuló energia népszerűsítésére és alkalmazására kellene fordítani, minden családnak adni kellene belőle, hogy azt saját otthonának energiafüggetlenségére fordíthassa.
Újságírói kérdésre, hogy Kalocsa régiójában, ahol a lakók kifejezetten nagy reményekkel tekintenek a beruházásra, mit vár az LMP ettől a kampánytól, Sallai R. Benedek azt válaszolta, hogy ennek a régiónak éppúgy „elképesztő mennyiségű” fejlesztési lehetősége van, mint az összes többinek. A probléma azzal van, ahogy a munkahelyteremtés irányát központilag meghatározzák.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Elmondta, hétfőn a magyar vidék sorsáról szóló parlamenti vitanap volt, amelyen a gyér médiaérdeklődés mellett szomorúan tapasztalták azt is, hogy a több mint nyolc órás vita során voltak pillanatok, amikor egyetlen kormánypárti képviselő sem volt jelen. Holott a magyar vidék sorsának alakulása nagy szerepet játszik a tömeges elvándorlás kialakulásában, és a kormány szerinte ennek megakadályozására nem rendelkezik stratégiával. A kivándorlás, mint mondta,
nem Pakson múlik, hanem azon, hogy hogyan teremtünk munkát. – Van édesvizünk, van termőföldünk, ha megfelelő fejlesztésekkel ezt próbálnánk megmunkálni, akkor Kalocsának az eltartóképessége, a populációs lehetősége másfélszerese lenne a mostaninak, úgy hogy nem kell elhagyni a közigazgatási határokat – tette hozzá.
Zárszóként nyomatékosította, hogy a vidékfejlesztési lehetőségek kihasználása pont azt eredményezné, hogy nem ilyen beruházásokon múlna egy-egy kistérség jövője.