Miskén, szeptember 7-én, szombaton a Szlovák Tájház és szépen felújított udvara adott otthont a negyedik alkalommal megrendezett Brána Fesztiválnak. A brána fesztiválon nem csak gyökereikre, szlovák nemzetiségű felmenőikre emlékeznek, hanem hagyományaikat, kultúrájukat a szélesebb nyilvánosságnak is bemutatják. A brána szó talán némi magyarázatra szorul: olyan sós kelt tésztából készült fonott kalács, amely a lakodalmas sátrakat díszítette, és a fiatal pár egybekelését, összefonódását jelképezte.
A program 14 órakor a Templom téren lévő szlovák tájház udvarán hagyományos szlovák ételek készítésével kezdődött. Az érdeklődőket a rebrás leves főzése, a saját brána fonása és kisütése fortélyaiba is bevezették. A délután későbbi részében a helyben készült kígyós, ostoros, nyújtott, tiroli és a lapos rétes kóstolására is lehetőség nyílt. A gasztronómiai program része volt az is, hogy a Kiskőrösről érkezett szlovák nemzetiségű vendégek a labdafánk készítését tanították meg az ez iránt érdeklődőkkel.
Mielőtt a Szlovák Hagyományok című kulturális műsor elkezdődött, dr. Serfőző Csaba polgármester köszöntötte a helyi, a vendég nemzetiségi önkormányzat tagjait és a közönséget.
A polgármester felidézte, hogy a Brána Fesztivált a 2019-ben hivatalba lépett képviselő-testület hívta életre, majd 2021-től vált a település önálló nagyrendezvényévé. Ehhez kellett az a szlovák tájház és udvara, amely a közelmúltban pályázati forrásból újult meg, és immár állandó nyitva tartás mellett fogadja a tátogatókat.
A polgármester végül megköszönte a miskei asszonyoknak és Balázs Ferenc őstermelőnek, hogy a rendezvény sikeréhez finom ételekkel, rétesekkel és bránával járultak hozzá.
A folytatásban a Miske-Drágszél Hagyományőrző Néptáncegyüttes Szatmári táncokat, majd a Vácz Péterné előadásában megszólaló szlovák dalok után szlovák néptáncokat adott elő.
A 2024. évi miskei Brána Fesztivál éjfélig tartó zenés-táncos mulatsággal ért véget.