A telephely adottságaihoz igazított, a magyar és európai szabványoknak, jogszabályoknak megfelelő tervdokumentáció készül, s szolgál a létesítési engedélykérelem alapjául a Paks II. projektben – mondta el Horváth Miklós a Paks II. Atomerőmű Zrt. vezérigazgató-helyettese, engedélyezési és felügyeleti igazgatója. (X)
Emlékeztetett rá, hogy több mint 300 engedéllyel rendelkezik a Paks II. projekt, köztük olyan jelentős engedélyekkel, mint a környezetvédelmi, a telephely, valamint a vízjogi és a hálózati csatlakozáshoz szükséges elvi engedély.
– Az engedélyek alapadatokat, alapinformációkat tartalmaznak, amelyek a tervezéshez szükségesek. Úgy is hívjuk ezeket, hogy tervezési alapadatok, amelyeket a fővállalkozónak átadunk, a terveket ez alapján kell elkészítenie – részletezte. Természetesen – fejtette ki – még sok fontos engedélyre lesz szükség, például a nagyberendezések gyártási engedélyeire, a technológiai épületek létesítési engedélyeire.
Az atomerőműépítés legkomplexebb engedélyezése a létesítési dokumentáció, amikor ez megkapja az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyását, az erőműépítés előkészítő szakasza lezárul, elkezdődik a létesítési fázis, vázolta a vezérigazgató-helyettes.
– Mint az ember életében, az atomerőművekében is különböző életciklusok vannak, így előkészítési, tervezési, kivitelezési, üzembe helyezési, üzemeltetési, leszerelési fázisok. Ezeket alaposan, szisztematikusan meg kell tervezni – mutatott rá.
A szakembergárda jelenlegi kiemelt feladata a létesítési engedélyezést megalapozó dokumentumcsomag összeállítása. – A mi adatszolgáltatásunk és saját „technológiai adottságai” alapján elkészít az orosz partner egy műszaki tervet, amelyből közösen összeállítjuk az úgy nevezett előzetes biztonsági jelentést. Számos egyéb csatlakozó dokumentummal ez képezi a létesítési engedélykérelmet – mondta Horváth Miklós.
Hozzáfűzte: a feladat az, hogy egy adott technológiát megfelelően adaptáljanak a telephely adottságait, a magyar és európai jogszabályi, szabványi követelményeket figyelembe véve. A vezérigazgató-helyettes arra számít, hogy sok fiatal csatlakozik majd csapatukhoz akár az ősszel induló Paks II. Akadémia keretében, hiszen az „új technológia, új kihívás, nagy jelentőségű beruházás” vonzó lehet számukra.
Támogatott tartalom